Ознака: дамјан давков
Македонија 23.07.21 | 19:29

Македонска гордост: Математичкиот гениј, Дамјан Давков освои сребро на Светската математичка олимпијада ИМО 2021

Штипјанецот Дамјан Давков на Светската математичка олимпијада ИМО 2021, освои сребрен медал и со тоа стана најмладиот освојувач на сребро во Европа и четврти во светот....

Македонија 07.07.21 | 15:39

Ученикот Дамјан Давков ќе биде награден за високите постигнувања на меѓународните натпревари по математика

Министерството за образование и наука ќе му додели две парични награди на ученикот Дамјан Давков од Штип за освоени високи места на меѓународни математички натпревари,...

Македонија 05.07.21 | 11:23

Дамјан кому МОН одби да му ја даде наградата ѝ донесе злато на Македонија

Младиот математички гениј Дамјан Давков од Штип, осмоодделенецот кому Министерството за наука и образование одбри да му додели награда и признание кога победи на средношколски...

Македонија 08.02.21 | 23:56

Семејството на математичарот Дамјан ќе оди на суд со министерката Царовска

Семејството на осмооделенецот Дамјан Давков реши случајот за неправдата кон нивниот син од страна на Министерството за образование и министерката Мила Царовска да...

Македонија 07.02.21 | 17:37

Мајката на Дамјан порача: Јасно е на што алудираше министерката, а за наградата од општината – не сега, не вака

Мајката на осмооделенецот Дамјан Давков, ученикот на кој не му беше доделена наградата за освоено прво место по математика од страна на МОН, со образложение „дека се...

Македонија 05.02.21 | 11:07

Мицкоски за неправдата што му е нанесена на математичарот Дамјан: Ова се случува кога државата не штити вредности, кога неквалитетот го гуши квалитетот

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ, кој е и професор на Машинскиот факултет во Скопје му дава безрезервна поддршка на осмооделенецот Дамјан Давков, кој победи...

Твитови 05.02.21 | 08:33

Овој лево зема 5.000€ за песни за УЧК, овој десно не може да го почастат 150€!

Овој лево зема 5.000€ за песни за учк, овој десно не може да го почастат 150€!! pic.twitter.com/nBewVn5Kjy — Командант Марк (@milanzng) February 4, 2021 И не е првпат: Твитер врие: Томе Киријази,...

Македонија 04.02.21 | 14:25

Општина Штип ќе го награди матаматичарот Давков, кому МОН одби да му даде награда

  Во врска со реакциите во јавноста по однос на информацијата за одбиениот ученик Дамјан Давков од Штип и неговиот наставник – ментор Кокан Радев за доделување...

Македонија 04.02.21 | 13:27

Тасевски до Царовска: Да беше нормална од џеб ќе извадеше 150 евра и ќе му ги дадеше на малиот

Не стивнуваат реакциите за малиот Дамјан кој победи на средношколски натпревар по математика, но нема да ја добие заслужената, а мала награда, зошто Министерството...

Кариера 04.02.21 | 08:52

Дамјан триумфираше во натпревар за средношколци, од МОН не му ја даваат наградата зошто бил основeц

Малиот штипјанец Дамјан Давков нема да ја добие заслужената парична награда откако победи на државниот натпревар по математика за средношколци, зошто не бил средношколец....