Ознака: Д-р Жарко Караџовски
Македонија 24.04.21 | 20:17

АА-ААА бара оставки поради башибозлукот на Џафери и Караџовски

Овој театар што се изведува во парламентот, во храмот на демократијата, е индикатор за едно кревко парламентарно мнозинство и е една анемична тентатива за дефокусирање...

Македонија 23.04.21 | 22:58

Џафери: Д-р Караџовски потпиша решение дека пратеници со ковид-19 можат да дојдат во Собранието

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, во вечерашното гостување во „Само интервју“ на Канал 5 рече дека на 18 април добил решение дека може и пратеници со ковид-19...

Твитови 05.04.21 | 15:57

Дали Караџовски ќе имаше храброст да го изјави ова, ако пописот беше во тек?

денес требаше да биде 5ти ден од пописот. дали караџовски ќе имаше храброст да го изјави ова, ако пописот беше во тек? — The educated брада (@ViksaaSkool) April 5, 2021

Македонија 27.03.21 | 10:13

ВМРО-ДПМНЕ: Предност за Заев е што секој ден има по десeтина мртви, а за Караџовски не сме го достигнале пикот

Зоран Заев вели во „предност“ биле граѓаните што во земјава немало се уште вакцина?!, ова денеска преку соопштение до јавноста го истакнаа од ВМРО-ДПМНЕ. Евентуално,...

Македонија 17.03.21 | 13:00

Караџовски: Ме нема често во јавност зашто не сакам да сум како турска серија

Претседателот на Комисијата за заразни болести, Жарко Караџовски по боледувањето од Ковид-19, е во добра здравствена состојба. Тој на денешната прес-конференција ги...

Здравје 17.03.21 | 12:48

Караџоски: Апсолутно е возможна реинфекција со ковид-19

Кај 116 граѓани на земјата е забележана реинфекција со ковид-19, изјави претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Жарко Караџоски на заедничка прес-конференција...

Македонија 17.03.21 | 12:27

Караџовски: Комисијата не одлучува за спроведување или откажување на пописот

Комисијата за заразни болести не одлучува дали ќе се одржи пописот туку само изготви предлог – протокол за попишување во услови на пандемија, појасни денес Жарко Караџовски,...

Македонија 17.03.21 | 10:57

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Филипче и д-р Караџовски

Прес-конференција на министерот за здравство д-р Венко Филипче и претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Жарко Караџовски.

Македонија 12.03.21 | 11:18

Ковид 19 неконтролирано се шири: Дали Караџовски ќе се стави над политиката и ќе побара одложување на пописот?

Ќе се стави ли на Комисијата за заразни болести, на висина на задачата и да побара одложување пописот, со оглед на фактот дека епидемиолошката состојба со корона вирусот...

Македонија 20.01.21 | 11:24

11 ден д-р Караџовски е во болница, уште се лекува од ковид-19

Единаесети ден претседателот на Комисијата за заштита на населението од заразни болести доктор Жарко Караџовски е во болница каде што тој и сопругата се лекуваат од...

Македонија 03.01.21 | 18:24

Д-р Жарко Караџовски е позитивен на коронавирусот

Министерството за здравство информира дека претседателот на Комисијата за заразни болести, д-р Жарко Караџовски е позитивен на вирусот Ковид 19. Тој останува дома во...

Калеидоскоп 01.12.20 | 17:51

И на ќерката на Караџовски новинарите ѝ се криви – за разлика од вас, некој нема време да живее на раат

Елена Караџовска, веб администратор во Институтот за јавно здравје и ќерка на епидемиологот Жарко Караџовски, преку социјалните мрежи им се обрати, на како што напиша:...

Здравје 01.12.20 | 16:45

Караџовски: Факт е дека имаме голем број на жртви од ковид 19, но не е до докторите

Факт е дека имаме голем број на жртви од ковид 19. На почетокот на пандемијата сите лица кои починаа од било каква друга опција ние посмртно ги ставаме во Ковид, вели проф....

Македонија 02.11.20 | 12:29

Караџовски: Казните за неносење маска се премали

Мерките не се доволно ригорозни, штом човек може да се нагоди за цената за неносење маска и наместо 20 евра, да плати 600 денари, рече во изјава за ТВ 24 претседателот на...

Македонија 30.10.20 | 20:36

Караџовски: Заради оние кои не ги почитуваат мерките стигнавме до овие бројки

Сите сме во опасност од kовид-19, постарите генерации се поизложени, но може да почине и човек без хронично заболување. Ова е опасно заразување, да не се занесуваме, нагласи...

Македонија 29.10.20 | 08:48

Ова го зборувам и како пациент кој лежеше на Клиника 21 ден – Филипче и Караџоски да дадат оставка

Ова го зборувам не само како пратеник, туку и како пациент кој лежеше на Клиника 21 ден, рече во вчерашното обраќање пред пратениците Антонијо Милошоски и повика на оставка...

Македонија 27.10.20 | 23:22

Караџовски: Населението ме разочара

Се наоѓаме во критична фаза, од која не може да се вратиме назад, во време кога апелиравме да се почитуваат мерките, рече во вечерашното интервју за МРТ претседателот...

Македонија 26.10.20 | 14:06

Караџовски: Не сум мафијаш, не давам влакно да ѝ фали на Комисијата за заразни болести

Претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Жарко Караџовски на денешната прес конференција посочи дека просечно околу 80 отсто од потврдените случаи се асимптоматски. 2-4...

Македонија 26.10.20 | 13:47

Гужвата на двата пункта во ИЈЗ ќе ја снема до утре наутро, се отвораат нови приемни одделенија за тестирање

Претседателот на Комисијата за заразни болести, Жарко Караџовски се отвораат нови приемни одделенија за земање тестови, така што гужвата на двата пункта во Институтот...

Македонија 26.10.20 | 13:06

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Филипче и Караџовски

Следете ја во живо прес-конференцијата на министерот за здравство Венко Филипче и претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Жарко Караџовски: