Ознака: Д-р Жарко Караџовски
Македонија 03.01.21 | 18:24

Д-р Жарко Караџовски е позитивен на коронавирусот

Министерството за здравство информира дека претседателот на Комисијата за заразни болести, д-р Жарко Караџовски е позитивен на вирусот Ковид 19. Тој останува дома во...

Калеидоскоп 01.12.20 | 17:51

И на ќерката на Караџовски новинарите ѝ се криви – за разлика од вас, некој нема време да живее на раат

Елена Караџовска, веб администратор во Институтот за јавно здравје и ќерка на епидемиологот Жарко Караџовски, преку социјалните мрежи им се обрати, на како што напиша:...

Здравје 01.12.20 | 16:45

Караџовски: Факт е дека имаме голем број на жртви од ковид 19, но не е до докторите

Факт е дека имаме голем број на жртви од ковид 19. На почетокот на пандемијата сите лица кои починаа од било каква друга опција ние посмртно ги ставаме во Ковид, вели проф....

Македонија 02.11.20 | 12:29

Караџовски: Казните за неносење маска се премали

Мерките не се доволно ригорозни, штом човек може да се нагоди за цената за неносење маска и наместо 20 евра, да плати 600 денари, рече во изјава за ТВ 24 претседателот на...

Македонија 30.10.20 | 20:36

Караџовски: Заради оние кои не ги почитуваат мерките стигнавме до овие бројки

Сите сме во опасност од kовид-19, постарите генерации се поизложени, но може да почине и човек без хронично заболување. Ова е опасно заразување, да не се занесуваме, нагласи...

Македонија 29.10.20 | 08:48

Ова го зборувам и како пациент кој лежеше на Клиника 21 ден – Филипче и Караџоски да дадат оставка

Ова го зборувам не само како пратеник, туку и како пациент кој лежеше на Клиника 21 ден, рече во вчерашното обраќање пред пратениците Антонијо Милошоски и повика на оставка...

Македонија 27.10.20 | 23:22

Караџовски: Населението ме разочара

Се наоѓаме во критична фаза, од која не може да се вратиме назад, во време кога апелиравме да се почитуваат мерките, рече во вечерашното интервју за МРТ претседателот...

Македонија 26.10.20 | 14:06

Караџовски: Не сум мафијаш, не давам влакно да ѝ фали на Комисијата за заразни болести

Претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Жарко Караџовски на денешната прес конференција посочи дека просечно околу 80 отсто од потврдените случаи се асимптоматски. 2-4...

Македонија 26.10.20 | 13:47

Гужвата на двата пункта во ИЈЗ ќе ја снема до утре наутро, се отвораат нови приемни одделенија за тестирање

Претседателот на Комисијата за заразни болести, Жарко Караџовски се отвораат нови приемни одделенија за земање тестови, така што гужвата на двата пункта во Институтот...

Македонија 26.10.20 | 13:06

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Филипче и Караџовски

Следете ја во живо прес-конференцијата на министерот за здравство Венко Филипче и претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Жарко Караџовски:

Македонија 16.10.20 | 12:23

Караџовски: Свадбите се забранети, никој не дал согласност да се организираат, а се одржаа еден куп

Факт е дека дел од мерките се додадени за да нема групирање. Некои луѓе одат да се групираат, да ѓускаат. Никаде не беше речено да се организираат свадби, ама се одржуваат...

Македонија 16.10.20 | 12:11

Караџовски: Со вакво непочитување на мерките може да има и по илјада новозаразени

Ако самите не си помогнеме, не може да ни помогнат ни 500 доктори, ни 500 медицински сестри ни 20 болници, изјави денеска претседателот на Комисијата за заразни болести, д-р...

Македонија 16.10.20 | 11:40

Не размислуваме за полициски час, но ако не се почитуваат правилата, не ја исклучуваме можноста, рече Караџовски

Не размислуваме за полициски час, но ако не се почитуваат правилата, не ја исклучуваме можноста, рече денеска д-р Жарко Караџовски, претседател на Комисијата за заразни...

Македонија 06.09.20 | 19:56

Pозово, жолто, црвено и црно: Караџовски има четири сценарија за короната наесен и во зима

Епидемиолошката состојба во државата со ковид-19 е стабилна, со благ тренд на намалување на бројот на пациенти, вели првиот човек на Комисијата за заразни болести, Жарко...

Македонија 06.09.20 | 11:07

Караџовски со порака до младите: Не лудувајте по забави, немојте да бидете себични и да размислувате само за вас

Шефот на Комисијата за заразни болести, д-р Жарко Караџовски во изјава за „360 степени“ вели дека неточна е изјавата дека во текот на летните месеци ќе го снема вирусот...

Македонија 08.06.20 | 17:33

Караџовски, намали на „доживљај“

Дегутантното однесување на претседателот на Комисијата за заразни болести, Жарко Караџовски во време кога Македонија се ссочува со сериозна здравствена криза поради...

Македонија 05.06.20 | 14:01

Филипче и Караџовски го донесоа италијанското сценарио во Македонија

Македонија станува нова Италија. Ова е очигледно ако се видат бројките на новозаразени кај нас и во Италија кога беше една од најпогодените од корона вирусот. Во последните...

Македонија 29.05.20 | 11:08

Ајде сега пак Филипче и Караџовски да излезат и онака машки да кажат, одлично работиме, заразата е победена

Малку е да се каже дека сте неспособни. Вие сте жив зијан, им порача Сашо Тасевски на СДСМ и власта, откако денеска бројот на новозаразени драстично се зголеми. 58 новозаразени...

Македонија 29.05.20 | 10:57

За Филипче пи-арот побитен од пандемијата, за Караџоски статистиката пред струката

Македонија остана единствена земја во регионот каде ризикот од ковид-19 се зголемува, вели пратеникот Антонио Милошоски, кој повика на оставка од надлежните кои ставаат...

Македонија 26.05.20 | 23:24

Караџоски ги обвини мртвите дека доцна дошле на лекар

Ние немаме новодијагностицирани пациенти, туку точно знаеме од кои кластери, од кои семејства потекнуваат, ги знаеме лицата кои биле во самоизилација или изолација,...