Ознака: д-р Венко Филипче
Македонија 07.07.21 | 13:16

Филипче: Пандемијата може да трае до 2024 година и затоа е важно што поголем број граѓани да се вакцинираат

Постојат предвидувања дека пандемијата може да трае до 2024 година. Но, тоа не значи дека треба и мора да останеме затворени. Ова значи дека е важно што поголем број граѓани...

Македонија 14.05.21 | 11:13

ВО ЖИВО: Изјава на министерот за здравство Венко Филипче

Изјава на министерот за здравство д-р Венко Филипче за Клиничкиот центар.

Македонија 30.04.21 | 20:26

Филипче ќе прими кинеска вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче, најави дека ќе се вакцинира со кинеската вакцина „Синофарм“ која во земја пристигна во пратка од 200 000 вакцини, кои се купени...

Македонија 29.04.21 | 20:17

Филипче контра Владиката Петар: Вие треба да бидете пример за заштита на здравјето на граѓаните

Mинистерот Венко Филипче го критикува Владиката Петар за неговата изјава дека верници не може да се заразат преку причест за Велигден. Владика Петар до Филипче: Ако...

Македонија 20.04.21 | 07:57

Филипче е во Белград да бара руски вакцини за кои минатата недела рече дека не му требаат

Министерот за здравство Венко Филипче, со претставници од Министерството за здравство, денеска ќе заминат во официјална посета на Белград каде ќе се сретнат со српскиот...

Македонија 26.03.21 | 08:14

Филипче го објави и точниот час за пристигнување на вакцините

На 28 март во државава ќе пристигне првата пратка од 24.000 вакцини на „Астра Зенека“ преку Ковакс системот, со што, како што најавија властите, треба да почне вакцинацијата...

Македонија 24.03.21 | 14:54

„Како сме живееле без ова досега“: Наместо вакцини, Филипче промовира апликации

Министерот Венко Филипче денеска на својот Фејсбук профил ја промовираше аплицијацијата „HealthBuddy“ која според него обезбедува информации базирани исклучително на...

Македонија 20.03.21 | 21:51

Заев утре ќе ја разреши Шекеринска и за втор човек во СДСМ ќе го постави Филипче?

Утре е денот Д во битката меѓу лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и потпретседателот на партијата Радмила Шекеринска. Но, во оваа битка конечната победа заминува на контото...

Македонија 19.03.21 | 09:11

Секој ден изминат додека Филипче е министер чини човечки животи

Поради неспособноста на Венко Филипче Македонија секој ден има огромен број на новозаболени лица од КОВИД-19, над 3.400 граѓани починаа десега, пациенти заминуваат од ординации...

Македонија 12.03.21 | 08:28

Филипче пак ќе набавува вакцини,сега ќе носи Астра Зенека

Во земјава продолжува вакцинацијата на здравствените работници со 3 000 вакцини набавени од Русија, како и ревакцинацијата со Фајзер што беа добиени преку Србија. До...

Македонија 11.03.21 | 10:02

Фaнтом фирмата која требаше да ги набави кинеските вакцини основана неколку месеци по доаѓањето на власт на Заев!

Премногу случајности не се случајни. Фирмата која требаше да ги набави кинеските вакцини  е регистрирана во 2017г и тоа само 5 месеци по формирањето на владата на Заев,...

Македонија 06.03.21 | 23:32

Филипче: Болничките капацитети не се загрозени и секаде има слободни кревети

Болничките капацитети не се загрозени и секаде има слободни кревети, смирува министерот за здравство Венко Филипче.Тој уште вели дека не се исклучуваат нови рестриктивни...

Македонија 04.03.21 | 22:53

Kojзнае кое по ред ветување: Филипче најави дека почнуваме со вакцинација

Во текот на овој месец сигурно ќе почне имунизацијата на населението, заради тоа што очекуваме, според најавите, една одредена количина преку Ковакс системот и ги очекуваме...

Твитови 04.03.21 | 22:21

Се сеќавате кога Филипче велеше дека од Фајзер го замолиле да не кажува колку вакцини ќе му пратат


Македонија 04.03.21 | 21:40

Николов го кани Филипче на дуел за тоа како се справува со короната

Игор Николов од ВМРО-ДПМНЕ испрати покана до министерот за здравство Венко Филипче за да продискутираат за сите проблеми со короната. Тој вели дека  перцепција е дека...

Македонија 08.02.21 | 11:55

Филипче го потпиша договорот со кинескиот производител „Синофарм“ за набавка на 200 илјади вакцини кои ќе пристигнат во февруари

Министерот за здравство Венко Филипче, го потпиша договорот за набавка на вакцини против Ковид 19 од кинескиот производител „Синофарм“. Со Договорот, Македонија од...