Ознака: д-р Вело Марковски
Здравје 29.12.21 | 21:31

Д-р Марковски објаснува која е разликата меѓу грипот и омикрон

Професорот Вело Марковски објаснува во што се разликува епидемиолошки грипот од други респираторни инфекции, како на пример од омикрон. Марковски предупредува дека...

Здравје 10.07.21 | 13:42

Д-р Марковски со порака: Вакцините против ковид 19 подалеку од децата

За да зборуваме за колективен имунитет и улогата на колективниот имунутет во повлекување на пандемијата во моментов, треба да имаме реален пресек на мометалната состојба...

Македонија 16.11.20 | 20:31

Д-р Марковски: Маса народ не беше прегледан од матичен лекар, тоа е најголемата грешка

Членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ д-р Вело Марковски вечерва во емисијата “Само вистина” на Канал 5 телевизија истакна дека Владата мора да поднесе одговорност...

Македонија 22.09.20 | 11:09

Кој влезе во новиот ИК на ВМРО-ДПМНЕ: Врвен епидемиолог како Марковски, познавачи на финансиите како Димитриеска и Славески

Врвни експерти во своите области,омилени кај граѓаните влегоа во Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Најзвучно име е епидемилогот Вело Марковски кој стана омилен кај граѓаните...

Македонија 21.07.20 | 22:26

Вело Марковски: Власта реагира панично, нема систем за заштита од заразата

Инфектологот Веле Марковски е против враќање на полицискиот час, кој го нарекува алиби на власта, поради алармантниот број новозаразени и активни случаи со Ковид-19. Основните...

Калеидоскоп 20.06.20 | 13:40

Докторот Вело Марковски е вистински среќник, крај себе има многу помлада сопруга

Инфектологот Вело Марковски со своите препораки околу пандемијата на коронавирусот.стана познат на македонската јавност. Тој за кратко време ги собра симпатиите и...

Здравје 06.06.20 | 18:31

Д-р Марковски: Ваков скок на заболени со ковид-19 досега не е виден во ниту една земја во светот

Можеби престрогите мерки ја држеа под контрола инфекцијата на 20-30 дневно нови позитивни, со позитивни од 2.000 што е многу мал процент на колективен имунитет од 0,1 %. Ова...