Ознака: Д-р Ненад Лазаров
Македонија 01.06.22 | 13:07

Д-р Лазаров: До 11 часот се издадени 6.200 кутии „дијазепам“

Д-р Ненад Лазаров од примарната медицина, сопственик на приватната ординација „Медика Вера“ на својот „Фејсбук“ сподели дека утрово до 8.30 часот биле издадени 1.150...

Македонија 18.02.22 | 09:54

Д-р Лазаров: Со име и презиме ќе ги објавиме колегите што ќе прегледуваат додека трае протестот

Матичните лекари денеска ќе протестираат и нема да користат Мој термин, туку ќе работат само за итните пациенти. Д-р Ненад Лазаров им порача на пациентите да ја одложат...

Здравје 16.02.22 | 09:22

Д-р Лазаров: Со „бустање до бесвест“ не може да се надмине пандемијата

Доктор Ненад Лазаров, преку објава на својот фејсбук профил, предупредува дека ова не е крајот на ковид-пандемијата. Данска ги симнува сите антиковид мерки во сред пик...

Вести 26.01.22 | 15:12

Д-р Лазаров: Како по список ми се реинфицираат пациенти на 11-12 месеци од прележување

Како по список ми се реинфицираат пациенти на 11-12 месеци од прележување, објави денеска д-р Ненад Лазаров од примарната медицина. Според извештајот на Институтот за...

Црна хроника 22.01.22 | 09:47

Таткото ми вика „Што се мешаш ти?“: Лазаров за несреќата во која возачот два пати избегал

Д-р Ненад Лазаров раскажува за сообраќајна несреќа на која сведочел пред неколку години и во која возачот кој ја предизвикал избегал двапати од местото на несреќата. Пред...

Македонија 17.01.22 | 14:24

Ќе мора да затвораме ординации доколку не почне пацинетите административно да се врзуваат за здравствената установа

Докторот од примарното здравство и претседател на Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари, Ненад Лазаров, упати јавен апел пациентите административно да се...

Здравје 11.01.22 | 13:22

Д-р Лазаров: Заразени со омикрон ги гледам по ресторани, одат на работа, шетаат најнормално

Во моментов имам ист или поголем број на ковид пациенти без пцр отколку такви кои имаат, повеќето прават тест сами дома и сами си одредуваат колку и дали ќе бидат во изолација! Со...

Здравје 30.11.21 | 11:29

Не сме „Топ шоп“, мeрката 30 денари за убедување на пациент е најголемото понижување за матичните доктори

Нема сила која што може да го разубеди пациентот што не сака да се вакцинира, да го стори тоа, вели за „Слободен печат“ матичниот лекар и претседател на Асоцијацијата...

Македонија 09.10.21 | 10:16

Д-р Лазаров: Македонија е единствената земја во светот каде првиот човек во здравството среде пандемија тера кампања

Македонија е единствената земја во светот каде првиот човек во здравството среде пандемија тера кампања за локални избори, смета матичниот лекар д-р Ненад Лазаров. На...

Здравје 07.10.21 | 18:23

Вчера на ковид пациент му закажуваат крвна анализа за 22 октомври! А нема и PCR тестови!

Д-р Ненад Лазаров денеска изнесува информации за тоа како функционира нашиот здравствен систем во кој „состојбата е под контрола“: „Вчера 6 октомври, праќам ковид...

Македонија 22.09.21 | 17:58

Д-р Лазаров: Нема мамографија, нема ехо, нема термини за ковид тест, три до пет дена не функционира здравствениот систем

„Недозволиво е да нема мамографии и ехо, недозволиво е да се суспендираат сите превенции зошто терциерни клиники се направени лежални за болни од ковид каде скоро ништо...

Македонија 13.09.21 | 14:22

Д-р Лазаров: Уште 7 дена немаат поминато, нели ви е гад од сами себе?

Реагирајќи на нарачаните хвалоспеви за министерот за здравство Венко Филипче, доктор Ненад Лазаров праѓува – нели ви е гад од сами себе? Нели ви е срам да хвалоспевате...

Македонија 07.09.21 | 13:40

Шарлатаниве не издаваат решениe на секој, но вие нe cмеете дa пyштитe дeтe во училиште ако член на семејството е позитивен

И да немате решение за изолација или позитивен ковид тест, и да имате негативен брз тест од детето, не смее дете да пуштите на училиште ако во семејството има некој актуелно...

Здравје 25.08.21 | 18:52

Д-р Лазаров: Само ќе се разболат многу деца додека се ревидира одлуката!

„Согласно моменталните услови, немаме апсолутно ниту здравствен ниту капацитет на образовниот систем за да започне училишна година со физичко присуство. Само ќе се...

Здравје 12.08.21 | 11:40

Д-р Лазаров: Ова не е бран, ова е цунами

Вирусот забрзано се шири низ земјава, по долго време, вчера беа регистрирани дури осум починати, а 588 новозаразени. Ова не е бран, ова е цунами, сите ќе имате можност да...

Здравје 22.07.21 | 11:25

Д-р Лазаров: Сега е вистински момент за правење на залиха на заштитни маски

Доктор Ненад Лазаров преку „Фејсбук“ им препорача на граѓаните дека сега е вистинскиот момент да си направат мала залиха на маски бидејќи откако се тргнаа задолжението...

Македонија 06.07.21 | 14:58

Д-р Лазаров: Кинеските вакцини не штитат од делта сојот, еден заразен на свадба во затворено може да ги зарази сите невакцинирани

Д-р Ненад Лазаров смета дека треба да има еднонеделна изолација за сите оние кои се враќаат од државите во кои веќе е потврден овој сој на вирусот. Д-р Лазаров, во ијава...

Твитови 11.06.21 | 16:46

Благодарница за особен придонес за докторка што 4 години не живее во Македонија


Македонија 04.06.21 | 09:44

Д-р Лазаров: Мора строго и многу сериозно да ги чуваме границите

Доктор Ненад Лазаров преку „Фејсбук“ упати апел до надлежните дека мора строго да се чуваат границите. Мора строго и многу сериозно да ги чуваме границите за влез во...

Македонија 26.05.21 | 19:47

Д-р Лазаров: Клептомани, пуштете ги Србите без документи, а со парите исплатете нè за март

И Ненад Лазаров, доктор од примарното здравство, реагира на најавата за платежни картички кои ќе им се доделуваат на србските туристи за користење на македонските патарини,...