Ознака: Д-р Милена Стевановиќ
Здравје 27.09.21 | 14:28

Дваесетина пациенти на Инфективна ги примиле ампулите кои чинат околу две илјади евра со кои Трамп се лекуваше од ковид

Терапијата за лекување ковид која се прослави откако екс претседателот на САД Доналд Трамп изјави дека ја примал и се излекувал со неа – моноклонални антитела – предизвика...

Здравје 01.09.21 | 17:09

Стевановиќ: Младоста не штити од ковид

Петнаесегодишната пациентка од тетовското село Селце, која почина на Инфективната клиника во Скопје од компликации од ковид, била со тешка здравствена состојба и, иако...

Македонија 09.07.21 | 18:53

Д-р Стевановиќ: Во моментов нема потреба од воведување на брзи пцр тестови на граничните премини

Ја следиме будно состојбата околу развојот на новиот делта сој на коронавирусот и во овој момент не гледаме потреба од воведување на рестриктивни мерки, вели за „Трилинг“...

Здравје 19.04.21 | 22:11

Стевановиќ: Британскиот сој е многу пострашен и буквално ги брише белите дробови од ренген снимките

Директорката на Инфективната клиника, Милена Стевановиќ во интервју за Канал 5 вечерва рече дека белиот мантил не смее да работи под притисок и уште еднаш предупреди...

Здравје 18.03.21 | 22:27

Директорката на Инфективна ќе се вакцинира со „Астразенека“

Директорката на Инфективната клиника, Милена Стевановиќ, во емисијата „24 Анализа’ рече дека ќе се вакцинира со вакцината на „АстраЗенека“ и потенцираше дека мора...

Македонија 01.02.21 | 20:51

Директорката Стевановиќ меѓу заболените доктори од Инфективна

Меѓу тројцата лекари и една медицинска сестра од Клиниката за инфективни болести, кои се позитивни на коронавирусот, е и директорката на клиниката Милена Стевановиќ. Според...

Здравје 01.01.21 | 13:22

Д-р Стевановиќ од Инфективна: Забележана е најниска бројка на хоспитализирани со ковид

„Во моментов се хоспитализирани 122 пациента, стотина се со тешка клиничка слика.Ова е најниска бројка, многу одамна не сме ја имале. Се надевам дека овој тренд ќе продолжи,“изјави...

Здравје 24.12.20 | 14:30

Д-р Стевановиќ: Не смееме да се релаксираме, иако е намален бројот на прегледи во амбулантата на Инфективна

Директорката на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби д-р Милена Стевановиќ во вчерашното гостување на Топ Тема на телевизија Телма истакна дека тоа...

Здравје 02.12.20 | 08:21

Не претерувајте: Антибиотици на своја рака никако, парацетамол не се пие на 37.2, витаминот Ц може да ги оштети бубрезите

Директорката на Инфективна клиника, д-р Милена Стевановиќ во емисијата „Клик плус“ на ТВ21 потенцира дека земањето антибиотици на своја рака може да донесе несакани...

Македонија 01.12.20 | 22:53

Стевановиќ: Пациенти лекувани 8 недели, за секунда умираат кога ќе им ја отстраниме маската

Вечерва во „Клик Плус“ на ТВ21 гостин е Милена Стевановиќ, директорката на Инфективна клиника. Таа објасни колку вирусот е непредвидлив, со примери каде што пациенти...

Македонија 06.11.20 | 19:32

Д-р Стевановиќ: Уморни сме, ни требаат дополнителни луѓе, секогаш ќе бидат добредојдени

Директорката на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби д-р Милена Стевановиќ, денеска на заедничката прес-конфренција со министерот за здравство Венко...

Здравје 06.11.20 | 14:40

Потребни се околу 16 дена за лекување на заболен со среднотешка клиничка слика

Околу две недели се потребни за да се излекува пациент со среднотешка слика, објасни директорката на Инфективната клиника Милена Стевановиќ. Сите ние сме различни,...

Здравје 18.10.20 | 20:50

Др. Стевановиќ: Ќе почнат да веруваат во корона кога ќе им треба хоспитализација на некој близок

Кога некој ваш близок ќе дојде да има потреба од болница, од сериозно лекување, кога нивниот живот ќе биде во ризик, тогаш ќе стигне вербата дека постои ковид-19, вели директорката...

Здравје 15.10.20 | 10:29

Д-р. Стевановиќ: Пред некој ден пациент почина од ковид-19, а неговото семејство уште не верува во вирусот

Лекарите постојано им укажуваат на граѓаните дека мора да ги почитуваат мерките за заштита од коронавирусот, но за жал, многумина се уште веруваат во теории на заговор,...

Вести 18.06.20 | 09:12

Д-р Стевановиќ: Имаме сериозен број на пациенти на средна возраст кои не пријавуваат хронични болести

Директорката на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, д-р Милена Стевановиќ одговарајќи на новинарско прашање за смртноста од Ковид-19, на денешната прес-конференција...