Ознака: Д-р Драган Даниловски
Здравје 28.10.21 | 15:26

Д-р Даниловски: Доаѓа нов бран на ковид-19 во Македонија

Доаѓа нов бран во Македонија, зголемените бројки на заразени се почеток на есенско зимски бран, предупредува епидемиологот Драган Даниловски. Според него поради непочитување...

Македонија 20.09.21 | 23:06

Д-р Даниловски: Во Германија на учениците секој втор ден им се даваат бесплатни и брзи тестови за дома

Ми се виде интересно и го споделувам јавно, зашто низ содржината можеме да стекнеме (груба) претстава како успешно функционира наставата во живо во тамошните училишта,...

Здравје 12.09.21 | 20:33

Под итно национален протокол за лекување болни од Ковид-19, бара д-р Даниловски

Епидемиологот Драган Даниловски, следејќи го примерот на Лекарската комора на Македонија, ги повика надлежните институции, стручните комисии и лекарските здруженија,...

Македонија 31.08.21 | 23:10

Даниловски: Есенско-зимскиот бран ќе носи многу заразени, но изразито помалку смртни случаи

Летниов бран стивнува. Ако се случат дополнителни „епидемиолошки важни настани” (така ги викаме стручно) – какви што се настава во живо во школите без тестирање два...

Македонија 09.08.21 | 11:19

Даниловски: Потврдата за извршена имунизација нема никаква епидемиолошка смисла

Ако биде потребна потврда за извршена имунизација, најмалку со една доза, тоа ќе се коси со Резолуцијата 2361 (2021) на Парламентарното собрание на Советот на Европа (2), иако...

Здравје 06.08.21 | 09:13

Д-р Даниловски: На крајот на август може да има 1.600 случаи на заразени од ковид-19

Кон крајот на август лесно може бројот на новозаразени со ковид-19 на дневна основа да надмине 1.600 случаи, вели во разговор за „Фактор“ епидемиологот д-р Драган Даниловски. Професор...

Здравје 28.06.21 | 20:22

Даниловски: Маски ќе носиме до август

Иако бројките на нови позитивни случаи во Македонија се значително опаднати во последниот месец, сепак, маските ќе се носат уште месец дена. Ова го предвидува епидемиологот...

Здравје 28.06.21 | 18:03

Даниловски: Сите вакцини штитат од тешки симптоми на Ковид-19

Досегашните искуства со делта варијантата на коронавирусот во Израел и во Велика Британија покажуваат дека 95 отсто од сите заболени се во категорија на невакцинирани...

Македонија 28.06.21 | 15:24

Д-р Даниловски: Здравиот разум вели дека и натаму треба да се носат маски во затворен простор

Ситуацијата во моментот е навистина неочекувано извонредно поволна. Тој епитет го употребувам бидејќи има најниско, односно најповолно ниво во однос на епидемиолошките...

Македонија 27.06.21 | 19:25

Д-р Даниловски: И младите треба да се вакцинираат, зошто не знаеме што нè чека од октомври

Масовна вакцинацијата е единствен спас од новата мутација, индискиот сој на коронавирус, познат како Делта, кој многу брзо може да дојде и да се рашири и кај нас, вели...

Здравје 21.06.21 | 11:09

Д-р Даниловски: Мал е ризикот вакцинираните да се заразат со индискиот сој на коронавирусот

Сите вакцини штитат од индискиот сој на коронавирусот, но можно е и некој вакциниран да се зарази со таа мутација и да го донесе во земјава, предупредува епидемиологот...

Здравје 23.04.21 | 08:43

Д-р Даниловски открива: Алкохол пред и после вакцина – да или не?

Епидемиологот и универзитетски професор д-р Драган Даниловски во текст за доктори.мк ја расчисти дилемата дали смее да се консумира алкохол после вакцина или не. „Во...

Македонија 08.04.21 | 13:49

Даниловски: Не верувам дека ќе има есенски бран

Македонија се соочува со трет бран на корона вирусот кој е мошне силен и секојдневно имаме над 1000 случаи и по десетици починати. Доаѓањето на вакцините е сам мал зрак...

Македонија 08.04.21 | 12:49

Даниловски: Како да сме овци, на кои им треба овчар со стап, да ги внесе во трло

Од вторникот на територијата на Македонија стапи во сила полицискиот час, кој ќе трае до 20 април, со надеж дека бројките на заразени од корона вирусот ќе се намалат. Епидемиологот...

Здравје 03.04.21 | 19:22

Потребен е викенд карантин за да одморат здравствените работници

Епидемиологот Драган Даниловски останува на ставот дека потребно е да се воведува викенд карантин со цел да се намали бројот на заболени на дневно ниво, ама клучно,...

Здравје 03.04.21 | 19:10

Д-р Даниловски: Нашиот народ живее нездраво, затоа болестите се со потешка слика

Епидемиологот д-р Драган Даниловски за Канал 5 вели дека здравствените власти постојано информираат дека здравствениот систем не е под толкав притисок како што се збори...

Здравје 03.04.21 | 18:36

Д-р Даниловски: Пикот може да се очекува за две недели

Епидемиологот д-р Драган Даниловски, смета дека врвот на третиот бран може да го очекуваме за две недели, некаде кон средината на април. Но, како што рече д-р Даниловски...

Македонија 18.03.21 | 22:31

Даниловски: Се потпиравме на солидарност, а богатите земји ги грабнаа вакцините, можат по шест пати да се вакцинираат

Епидемиологот Драган Даниловски вечерва гостуваше во емисијата „24 Анализа“ каде што истакна дека сплет на околности е што нема вакцини и дека основен проблем е што...

Здравје 16.03.21 | 15:54

Д-р Даниловски: Aко контакт со коронавирусот имале 700 илјади луѓе, доволни се 500.000 вакцини

Професор д-р Драган Даниловски, чија тесна специјалност се инфектологијата и биостатистиката, во својата најнова анализа која ја сподели преку Фејсбук, во својата најнова...

Здравје 28.02.21 | 14:10

Даниловски: Следува втора епидемија – на хронични заболувања и ментални проблеми

Пандемијата ја истакна важноста на глобалната соработка, ни покажа дека целото човештво се наоѓа на ист брод, дека сите сме делови од еден затворени систем на врзани...