Ознака: Д-р Драган Даниловски
Здравје 22.04.22 | 15:36

Д-р Даниловски: Дојде време граѓаните поопуштено да се посветат на празнувањата

Ковидот е присутен, но циркулира со далеку помал интензитет отколку порано. Затоа, мерките се олабавени. Конечно е дојдено време граѓаните поопуштено да се посветат...

Македонија 14.03.22 | 11:16

Д-р Даниловски: Народот основната смисла на животот ја гледа во кафаните, бизнисот е поважен од животот, политиката од науката

Епидемиологот д-р Драган Даниловски сумира што заклучивме по две години пандемија: Дека имаме здравствен систем на стаклени нозе. Дека немаме стратегија за глобални...

Здравје 01.02.22 | 16:18

Д-р Даниловски: Се заразуваат и вакцинирани зошто се вакцинираа со кинески вакцини

Епидемиологот Драган Даниловски во емисијата „Студио 10“ објасни зошто во последно време има ковид заразени лица кои се вакцинирани. Според него тоа е последица што...

Македонија 17.01.22 | 14:06

ЛДП предлага д-р Пановски и д-р Даниловски да влезат во Комисијата за заразни болести

Либералдемократската партија предлага во Комисијата за зарани болести да членуваат д-р Никола Пановски и д-р Драган Даниловски, двајцата лекари кои неуморно во текот...

Здравје 09.01.22 | 21:29

Д-р Даниловски: Маските во затворен простор треба да се симнат, исто така и од учениците

Омикрон е почеток на крајот на пандемијата – вели за Канал 5 епидемиологот Драган Даниловски. -Изолацијата повеќе не е потребна за никој освен за здравствените работници...

Здравје 09.01.22 | 19:17

Даниловски: Пикот со по неколку илјади заразени на ден ќе биде кон крајот на месецов

Омикрон е почеток на крајот на пандемијата, вели за Канал 5 епидемиологот Драган Даниловски. Според него, иако најновиот бран започна пред пет дена, сегашните показатели...

Здравје 04.01.22 | 19:38

„Си го баравте- гледајте!“, вели д-р Даниловски по зголемениот број на заразени лица деновиве

Бројот на заразени следните денови експлозивно ќе расте, но не и бројот на хоспитализирани и починати лица, смета епидемиологот проф. д-р Драган Даниловски. Во изјава...

Македонија 29.12.21 | 23:13

Даниловски: Вирусот е во паника, не важи веќе вакцина, сите ќе го поминеме

Епидемиологот д-р Драган Даниловски вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме околу новиот сој на ковид-19. Според него, вирусот е во „паника“,...

Вести 27.12.21 | 11:34

Д-р Даниловски: Во 2022 година ќе се збогуваме со пандемијата

Со многу висока веројатност во 2022 година во Македонија би требало да се збогуваме со пандемијата, изјави доктор Даниловски во гостувањето во Студио 10 на ТВ24. Тој воедно...

Здравје 25.12.21 | 16:42

Даниловски: Омикрон не сака да го убие домаќинот, туку да се раширува преку него

Епидемилого Драган Даниловски во вестите на Сител рече дека вирусната варијанта Омикрон на Ковид-19 се шири четири пати повеќе и со тоа се демантирани претходните дезинформации. „Кога...

Здравје 04.12.21 | 15:38

Д-р Даниловски: Омикрон ќе биде последната варијанта на коронавирус која ќе не вознемирува

Епидемиологот Драган Даниловски, во интервју за НОВАТВ, смирува дека дека варијантата омикрон ќе биде последната која ќе не вознемирува. Добра вест е што е согледано...

Македонија 28.11.21 | 19:40

Д-р Даниловски: Да ги затвориме границите, Македонија да го следи примерот на Израел

И Македонија треба да преземе нови мерки поради новиот сој на коронавирусот, да ја ограничи работата на клубовите и кафеаните и да ги затвори границите на неколку недели...

Македонија 20.11.21 | 22:46

Македонија е единствена држава во која потврда за прележан Ковид важи само 45 дена

Колку вистински прележаните со Ковид-19 се обесправени со новите предлог рестриктивни мерки? Дали навистина тие што ја поминале болеста и стекнале природен имунитет,...

Здравје 10.11.21 | 09:21

Д-р Даниловски: Опасниот делта плус сој ќе стигне и кај нас

Професор Д-р Драган Даниловски во разговор за порталот Фактор појаснува дека делта плус сојот кој веќе пристигна во соседните земји, е прашање на време кога ќе се појави...

Македонија 07.11.21 | 10:42

Д-р Даниловски: Само прашање на време е кога ќе имаме по 1.000 заболени на ден

Проф. д-р Драган Даниловски во изјава за Канал 5 изјави дека е прашање на денови кога ќе се соочиме со бројка од над 1.000 заболени дневно. Даниловски вели дека најновите...

Здравје 07.11.21 | 09:21

Д-р Даниловски: „Мозочната магла“ кај ковид пациенти се проблеми со меморијата, недостиг на ментална јасност, слаба концентрација, чувство на отсутност …

Професорот на Медицинскиот факултет доктор Драган Даниловски за „Слободен печат“ објаснува дека „мозочната магла“ што сѐ поголем број пациенти со прележан Ковид-19...

Здравје 06.11.21 | 19:46

Д-р Даниловски: Мерките никој не ги почитува, деновиве се очекува бројките да се зголемат до 1.000

Најновите пресметки на природно имунизирано население со прележување на болеста или пак со примање дози е некаде околу 70 проценти. Мерките никој не ги почитува тргнувајќи...

Здравје 28.10.21 | 19:01

Доаѓа нов ковид бран во Македонија, д-р Даниловски не може да разбере зошто властите ги олабавуваат мерките

Доаѓа нов ковид-бран во Македонија, а зголемените бројки на новозаразени се само почеток на есенско-зимскиот бран, предупредува епидемиологот д-р Драган Даниловски...

Здравје 28.10.21 | 15:26

Д-р Даниловски: Доаѓа нов бран на ковид-19 во Македонија

Доаѓа нов бран во Македонија, зголемените бројки на заразени се почеток на есенско зимски бран, предупредува епидемиологот Драган Даниловски. Според него поради непочитување...

Македонија 20.09.21 | 23:06

Д-р Даниловски: Во Германија на учениците секој втор ден им се даваат бесплатни и брзи тестови за дома

Ми се виде интересно и го споделувам јавно, зашто низ содржината можеме да стекнеме (груба) претстава како успешно функционира наставата во живо во тамошните училишта,...