Ознака: д-р Дејан Докиќ
Македонија 09.02.21 | 10:43

Д-р Докиќ: „Ивермектинот“ има ефект во лекувањето на коронавирус, му дадов и на синот кога разви симптоми

Клиниката за пулмологија изработи и протокол за дозирање и употреба на Ивермектинот во Македонија. Директорот на оваа клиника, доктор Дејан Докиќ, за „Слободен печат“...

Здравје 02.12.20 | 08:21

Не претерувајте: Антибиотици на своја рака никако, парацетамол не се пие на 37.2, витаминот Ц може да ги оштети бубрезите

Директорката на Инфективна клиника, д-р Милена Стевановиќ во емисијата „Клик плус“ на ТВ21 потенцира дека земањето антибиотици на своја рака може да донесе несакани...

Македонија 01.12.20 | 23:26

Филипче: Гужвите и нервозите се нормални, бараме трпение од пацинетите

За министерот за здравство Венко Филипче нормално е со толкав притисок во болниците да се прават турканици, кои некогаш прераснуваат и во инциденти. Затоа тој побара...

Здравје 16.10.20 | 10:04

Зголемен е бројот на прегледи на Пулмологија

Во новиот модуларен амбулантско-поликлинички оддел на Клиниката за пулмологија за еден месец се извршени повеќе од 1.820 прегледи и контроли. Во просек, дневно, доаѓаат...

Здравје 23.04.20 | 19:38

Докиќ: Корона вирусот долго време ќе биде присутен и маските ќе ни станат дел од секојдневието

Пулмологот Дејан Докиќ во денешното интервју на телевизија Канал 5 рече дека корона вирусот уште долго време ќе биде присутен и ќе мораме да се приспособиме на тоа. Уште...

Вести 16.04.20 | 15:12

Три докторки од Пулмологија заразени со коронавирус

Три докторки од Универзитетската клиника за пулмологија се позитивни на коронавирус. Две од нив досега немаат симптоми, додека едната има гастроинтестинални симптоми....

Македонија 09.04.20 | 20:46

Д-р Докиќ: Пикот на коронавирусот ќе зависи од верските празници, ако луѓето се собираат, ќе биде фатално

Пулмологот Дејан Докиќ во денешното гостување на ТВ 24 рече дека не очекува раст на случаите со коронавирус како во Италија или во Шпанија, бидејќи преземените мерки...

Македонија 18.12.19 | 12:56

Македонија се гуши, граѓаните бараат спас во прочистувачите, средношколците најавија протест

Како последица од загадениот воздух во Македонија предвреме умираат 3.060 лица. Според бројот на населението во нашата земја ова претставува голема бројка на предвремено...

Култура 26.11.19 | 14:31

Башевски, Гиновска-Илкова и Томовска меѓу наградените за државната награда „Св. Климент Охридски“

Писателот Димитар Башевски, оперската певица Весна Гиновска – Илкова и естрадната уметница Виолета Томовска се годишните добитници на државната награда „Св. Климент...