Ознака: д-р Александра Грозданова
Здравје 28.06.21 | 18:19

Грозданова: Синовак вакцината е безбедна и ефикасна

Крај на пандемијата не се вакцините туку самиот процес на вакцинација, рече претседателката на Националниот комитетот за имунизација проф. д-р Александра Грозданова...

Македонија 03.04.21 | 08:36

Д-р Грозданова: Нема потреба од паника, „Астра Зенека“ е една од најбезбедните вакцини

„Астра Зенека“ претставува една од најбезбедните и најквалитетните вакцини, која е дадена во најголем број дози на светска популација, изјави на денешниот брифинг...

Македонија 10.02.21 | 10:44

Д-р Грозданова: Станува збор за денови за испорака на вакцините од Кина

Претседателката на Комисијата за имунизација проф. д-р Александра Грозданова во синоќешното гостување во Топ Тема на телевизија Телма информираше дека потпишувањето...

Македонија 23.11.20 | 23:59

Д-р Грозданова: Македонија ќе добие вакцини против ковид-19 за само 20% од населението

Македонија ќе ја добие онаа вакцина против ковид-19, која прва ќе биде регистрирана и одобрена преку Ковакс механизмот, а реално е да се очекува тоа да се случи во првите...

Здравје 09.10.20 | 23:00

Д-р Грозданова: Вакцина против ковид-19 во Македонија би требало да се очекува во првото тромесечие од следната година

Проф д-р Александра Грозданова, претседателка на Националниот комитет за имунизација во емисијата Трилинг на ТВ 24 истакна дека вакцина би требало да се очекува во првото...