Ознака: Д-р Александар Петличковски
Македонија 29.04.22 | 20:43

Петличковски: Не знаеме дали кризата со ковид-19 заврши, но ќе имаме неколку мирни месеци

Не може да сме сигурни дека кризата со коронавирусот заврши, но знаеме дека во моментов ризикот за некаква сериозна компликација и сериозен притисок на нашиот здравствен...

Здравје 30.03.22 | 07:58

Петличковски: Не стравувам дека ќе се шири вирусот кога децата ќе ги извадат маските

Лично не стравувам дека ќе се прошири вирусот ковид-19 откако децата ќе престанат да ги носат маските додека се на настава, бидејќи преносот во училиштата е на многу ниско...

Македонија 16.03.22 | 22:21

Петличковски: Ќе имавме 3.000 помалку починати од корона доколку луѓето помалку им веруваа теориите на заговор

Претседателот на Комисијата за заразни болести, Александар Петличковски смета со овие 9100 починати од корона не можеме да се пофалиме дека добро поминавме во пандемијата. Голем...

Македонија 16.03.22 | 21:16

Петличковски открива кога ќе бидат тргнати сите рестриктивни мерки

Кога почнавме во новиот состав кажавме дека ќе ги следиме научните сознанија низ светот. Клучен исчекор е воведениот алгоритам за проценка, според кој епидемилиошкиот...

Македонија 02.03.22 | 17:28

Петличковски: Анализите покажуваат многу солиден имунитет врз основа на вакцинацијата

Според првичните податоци од истражувањето што го спроведе Комисијата за заразни болести за колективен имунитет, анализираните 920 примероци за Скопје укажуваат на...

Здравје 17.02.22 | 15:33

Д-р Петличковски: Зголемената смртност од ковид не е поради непочитување на протоколите, таа се должи на нашето запоставено здравје

Во ниеден контекст не можам да кажам дека зголемената смртност од Ковид-19 е резултат на непочитување на протоколите. Мислам дека голем дел на високата смртност се должи...

Македонија 15.02.22 | 15:13

Д-р Петличковски: Зголемен е бројот на деца од 6 д 14 години заразни со ковид-19, повторно се отвораат пунктовите на Бит Пазар, Идадија и Ѓорче Петров за тестирање

Претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Александар Петличковски соопшти дека е забележано зголемување на бројот на заразени со ковид-19 на школските деца,...

Македонија 10.02.22 | 21:55

Петличковски: Од понеделник ќе се прави скрининг-тестирање за да се види дали и каков имунитет има во земјава

Претседателот на Комисијата за заразни болести, д-р Александар Петличковски најави дека од понеделник ќе почне скрининг-тестирање по случаен избор кое треба да покаже...

Здравје 10.02.22 | 21:19

Во јануари починале шест лица вакцинирани со три дози, информира д-р Петличковски

Шест лица коишто биле вакцинирани со по три дози починале од Ковид, ииформира новиот претседател на Комисијата за заразни болести, д-р Александар Петличкoвски, во дневникот...

Македонија 05.02.22 | 08:55

Петличковски: Се очекува блага пролет, во која ќе подзаборавиме на ковидот

Во многу подобра ситуација сме од пред две години и се движиме кон ендемска форма на оваа болест. Со околу 70 или 80 проценти имунизирано население, се очекува да имаме...

Здравје 04.02.22 | 23:32

Д-р Петличкоски: Никој не лажира и не измислува бројки на починати од корона

Во многу подобра ситуација сме од пред две години и се движиме кон ендемска форма на оваа болест. Со околу 70 или 80 проценти имунизирано население, се очекува да имаме...

Македонија 01.02.22 | 15:55

Д-р Петличковски: Единствен начин да се намали бројот на реинфекции е вакцинацијата, вклучително и третата доза

Омикрон сојот може да го избегне имунитетот постигнат од прележување на делта варијантата, а може и да го избегне и имунитетот кој е постигнат со вакцина ако таа е примена...

Македонија 01.02.22 | 13:54

Скринингот за ковид кај учениците ќе се спроведува со брзи тестови

Со примена на строги протоколи, проветрување и изолација на симптоматските случаи, но со инсистирање на физичко присуство на учениците во училиштата сакаме најмалку...

Македонија 20.01.22 | 09:11

Петличковски: Да не се залажуваме, луѓе умираат и од омикрон, ковид уште е тешка болест

Д-р Александар Петличковски во гостување во Тема на денот на Сител во врска со тоа дали може да се очекува зголемен број хоспитализации, рече дека омикрон е детектиран...

Македонија 19.01.22 | 21:30

Д-р Петличковски: Околу пикот сме на сојот омикрон, граѓаните да ги фрлат платнените и хируршките и да носат маски Н95

Некаде околу пикот сме на сојот омикрон, имајќи предвид дека и во земјите во соседството и во земјите во Западна Европа, овој последен бран на корона инфекцијата се ширеше...

Здравје 25.11.21 | 12:57

Д-р Петличковски: Оздравените од ковид-19 се безбедни околу 4 месеци

Д-р Александар Петличковски, директор на Институтот за имунологија и хумана генетика, вели дека имунитетот по прележувањето на ковид-19 на почетокот е висок, но со време...

Здравје 20.10.21 | 11:08

Д-р Петличковски: Kинеските вакцини штитат од болест и смрт, но создаваат пониско ниво на имунитет

Оправдана е одлуката, трета доза вакцина да им се даде на граѓаните по три месеци од примањето на вакцина на „Синофарм“ и „Синовак“, вели имунологот Александар Петличковски...

Македонија 04.10.21 | 21:50

Д-р Петличковски: Идеално би било да се тестираат сите ученици

Директорот на Институтот за имунологија, Александар Петличковски, во Тема на денот на ТВ Сител, изјави дека со скринингот во училиштата би требало да се добие јасна...

Здравје 28.09.21 | 10:42

Д-р Петличковски: Бустер дозата нема да помогне многу за колективен имунитет, многу луѓе немаат примено прва доза

„Бустер дозата кај нас нема многу да помогне за колективен имунитет, бидејќи има луѓе кои не примиле ниту прва доза“, изјави во интервју на Утринска на Телма, директорот...

Здравје 22.09.21 | 11:39

Д-р Петличковски: Не ми е јасно зошто народот не ги прифаќа вакцините

Вакцините се одлично решение за излез од кризата, зошто народот не ги прифаќа – не ми е јасно, изјави во Студио 10 на ТВ24 д-р Александар Петличковски, директор на Интитутот...