Ознака: цвеќе
Македонија 22.05.20 | 12:37

Делегација од Кабинетот на претседателот положи цвеќе пред споменикот на светите браќа Кирил и Методиј

Во пресрет на 24 Мај – Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј, делегација од кабинетот на претседателот на државата, денеска положи свежо...

Македонија 31.03.20 | 13:07

Додека секаде во светот се набавуваат маски, ракавици, средства за дезинфекција, општина Штип набавува цвеќиња

Додека секаде во светот се набавуваат маски, ракавици, средства за дезинфекција, Општина Штип набавува цвеќиња. Да, добро слушнавте. Во периодот на здравствена и економска...

Семејство 09.02.20 | 13:12

Подарете и го ова на вашата жена и ќе и донесе среќа во животот

Постојат растенија и билки кои носат среќа и здравје во нашиот дом, а доколку некој ви го подари токму овој цвет, љубовта ви е загарантирана. Се работи за Спатифилум,...

Македонија 01.01.20 | 13:47

Владина делегација положи цвеќе на гробот на Киро Глигоров

Делегација на Владата предводена од министерот за надворешни работи Никола Димитров, кој го придружуваа министерот без ресор задолжен за странски инвестиции Елвин...

Калеидоскоп 07.03.19 | 20:58

Ако крадеш милиони си најдобар другар на власта, а ако продаваш цвеќенце на улица си Државен Непријател бр.1

Карши Сити Мол во Скопје, женичкава на улица продава цвеќе. Застанува полиција, и пишува казна и на крај и го одзема цвеќето. Тоа е све што треба да знаете за оваа држава...

Калеидоскоп 07.03.19 | 17:05

Една роза цело богатство – 8 Март скапо нѐ чини

Каранфил е најевтиното цвеќе кое можете да го купите за 8 Март. Цената за ваков цвет се движи од 50 денари на пазарите до 80 денари цвеќарите. Доколку најдете роза за 100 денари...

Култура 04.02.19 | 12:42

147 години од раѓањето на Гоце Делчев: Положено цвеќе на гробот во црквата „Св. Спас“

На денот на раѓањето на големиот македонски револуционер Гоце Делчев, делегација на Владата на Република Македонија  и на ВМРО-ДПМНЕ положи свежо цвеќе на неговиот...

Калеидоскоп 08.01.19 | 17:33

Како се негува Божикното цвеќе?

Кога Божикното цвеќе ќе прецвета, треба да го преместите во малку постудена просторија и да престанете да го налевате. Сепак, по периодот на мирување, ова цвеќе ќе биде...

Калеидоскоп 01.01.19 | 20:23

Цвеќе што спие навечер со вас, шири позитивна енергија и привлекува пари

Виолетовата украсна детелина потекнува од фамилијата Оксалис (Oxalis triangularis) а со своите убави и нежни листови и цветови освојува и краси се’ повеќе домови. Меѓутоа, не...

Македонија 01.01.19 | 15:47

Владина дегелација положи цвеќе на гробот на Глигоров на 7-годишнината од неговата смрт

Владина делегација што ја предводеше министерот за здравство Венко Филипче, придружуван од министерот задолжен за подобрување на инвестициската клима за домашните...

Калеидоскоп 30.12.18 | 12:34

Ова е легендата за Божиќната ѕвезда: Имајте ја овие денови во домот, носи среќа и мир!

Голем број семејства за новогодишните и божиќните празници домот освен со китење на елката го украсуваат и со цвеќето Божиќна ѕвезда, кое цвета во периодот околу Божик. Цветовите...