Ознака: „црвена зона“
Македонија 29.08.21 | 22:07

Бугарија не стави на листата земји од црвената зона

Вршителот на должност министер за здравство во Бугарија, Стоичо Кацаров, издаде наредба за изменување на списокот на странски држави класифицирани како црвени, портокалови...

Свет 15.01.21 | 15:14

Ломбардија, Сицилија и Болзано се во црвена зона, полицискиот час во Италија останува на сила

Италијанскиот министер за здравство Роберто Сперанца денеска треба да потпише указ со кој поголемиот дел од државата ќе се најде во портокаловата зона на ризик од инфекција...

Македонија 04.11.20 | 10:25

Клиниките ќе работат со ковид-пациенти, направена е поделба на црвени и зелени зони

Сите интерни клиники во склоп на Клинички центар се подготвени да примаат ковид пациенти и нема да запрат со нормалната работа, односно со интервенциите на дневна основа. Министерот...

Свет 09.03.20 | 22:26

Италија во карантин, цела држава во „црвена зона“

Италија воведе најстроги мерки за заштита од коронавирусот. Премиерот Џузепе Конте вечерва најави дека цела држава ќе биде „црвена зона“ поради драматичниот раст...