Ознака: црвен крст
Здравје 19.02.20 | 10:50

Волонтерите од Црвен крст за пет месеци им помогнале на 25 илјади лица полесно да се снајдат на Клиника во Скопје

Волонтерите од Црвен крст за 5 месеци им помогнале на 25.064 лица полесно да се снајдат во универзитетските клиники во Скопје, соопштија од Министерството за здравство. Министерството...

Македонија 03.02.20 | 11:53

Mинистерката Мизрахи на средба со генералниот секретар на Црвен Крст

Министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи денеска имаше работна средба со генералниот секретар на Црвениот крст, Саит Саити, на која, како што информираат...

Црна хроника 26.01.20 | 15:59

Од Црвен Крст тргнале да спасуваат повреден маж па излетале со возилото

Вчера во 15,35 часот Т.Б. од Црвен крст во СВР Скопје пријавила дека над детското одмаралиште на Водно, додека се обидувале да стигнат до повредено лице на патеката, патничко...

Здравје 21.10.19 | 12:42

Волонтерите од Црвен крст за 10 дена им помогнале на повеќе од три илијда лица полесно да се снајдат на Клиника

Министерството за здравство информира дека успешно функционира проектот во соработка со Црвениот крст во кој волонтерите им помагаат на пациентите полесно да се снајдат...

Здравје 12.10.19 | 14:31

Пациентите имаат бенефит од проектот со кој волонтери им помагаат полесно да се снајдат низ Клинички

Од минатата недела во Клиничкиот центар функционира проектот што Министерството за здравство го работи заедно со Црвениот крст, во кој волонтерите им помагаат на пациентите...

Скопје 13.09.19 | 08:38

Не седнувајте во кола денеска ако не знаете како се дава вештачко дишење

По повод Светскиот ден на првата помош, 14 септември, Црвен крст на Град Скопје во соработка со МВР – СВР Скопје денеска ќе прави проверка на знаењето за прва помош на...

Скопје 08.08.19 | 15:19

Мобилните тимови на Црвениот крст им делат шишиња со вода на граѓаните

По високите температури и топлотниот бран што деновиве ја зафати нашава земја, како и по најавите дека до крајот на неделава, температурата ќе се искачи и над 40 Целзиусови...

Здравје 01.08.19 | 16:46

Холандски велосипедист паднал и го повредил колкот во околината на Пештани

Планинската Спасителна Служба при Црвен крст Охрид спаси велосипедист од Холандија. Планинската Спасителна Служба при Црвен крст Охрид доби повик од страна на група...

Скопје 13.06.19 | 12:02

Тимови на Црвениот крст патролираат низ централното градско подрачје

По два мобилни тима на Црвениот крст на Град Скопје во периодот од 11:00 до 16:00 часот ќе патролираат низ централното градско подрачје и на поголемите автобуски постојки...

Скопје 13.06.19 | 08:57

Тимови на Црвениот крст ќе патролираат низ центарот

Од денес по два мобилни тима на Црвениот крст на Град Скопје во периодот од 11 до 16 часот ќе патролираат низ централното градско подрачје и на поголемите автобуски постојки...

Македонија 14.02.19 | 15:23

Парична помош од 30.000 денари од Црвениот крст на семејствата на загинатите во автобуската несреќа

Црвениот крст на Република Македонијаќе додели парична помош во износ од по 30.000 денари на семејствата на загинатите во автобуската несреќа. Во овие тешки моменти на...