Ознака: црна листа
Македонија 30.08.21 | 20:11

Нов „успех“ на Заев и Филипче: EУ ја стави Македонија на црната листа, патување само за итни потреби

Членките на ЕУ денеска се согласија да ги отстранат САД од ковид-листата на безбедни земји, што значи дека патниците од САД и пет други држави ќе подлежат на построги...

Македонија 28.08.21 | 19:48

Македонските државјани ќе се најдат на „црната листа“ на ЕУ за патување

Растот на бројот на новозаразени со коронавирус последниве недели ја враќа Македонија на „црната листа“ за патување во ЕУ. Како што јави Дојче Веле, веста за...

Патувања 28.08.21 | 11:26

ЕУ повторно ќе забрани влез за патници од Македонија поради порастот на новозаразени со Ковид-19

Европската Унија (ЕУ) повторно ќе ја стави Македонија на „црната листа“ за патување, откако вчера најави чекори за враќање на патните ограничувања поради растот на...

Македонија 27.08.21 | 23:52

ЕУ ја стави Македонија на „црната листа“ на земји за патување

Европската унија во петокот презеде чекори за враќање на патните ограничувања поради пандемијата на ковид за САД и уште пет други држави. Меѓу нив е и Македонија, пишува...

Македонија 01.07.21 | 11:57

Палмер повтори: Онаму каде што лидерите крадат од граѓаните, тие ја нарушуваат правдата!

Заменик-помошникот државен секретар на САД Метју Палмер зборуваше на Форумот за дијалог во Преспа осврнувајќи се на економските реформи, посочи дека регионот мора...

Свет 24.06.21 | 08:57

Уште пет кинески компании на американската црна листа

Американското Министерство за трговија додаде уште пет кинески компании на својата црна економска листа, со образложение дека се вмешани во кршење на човекови права. Меѓу...

Македонија 10.06.21 | 11:39

„Глас на Америка“: САД не најавуваат нови имиња опфатени со црната листа

САД не најавуваат нови имиња што би биле опфатени со извршната наредба на претседателот Џо Бајден, вели за „Гласот на Америка“ портпаролот на Стејт департментот, Нед...

Македонија 09.06.21 | 13:53

Николовски: Директивата на САД е порака кон оние кои работат против Охридскиот и Преспанскиот договор

Извршната наредба на американскиот претседател Џо Бајден во која е наведено дека сите граѓани кои нема да ги почитуваат Преспанскиот и Охридскиот договор и што ќе работат...

Балкан 02.06.21 | 22:58

Бугарски функционери кои земаа мито за издавање бугарски пасоши на Македонци на црната листа на САД

Меѓу шестмината Бугари кои денеска американскиот Стејт Департмент ги стави на црна листа се и двајцата поранешни функционери на Државната агенција за Бугарите во странство,...

Балкан 29.01.20 | 15:13

За ЦИА Цеца е терорист

ЦИА ја објави новата листа на непожелни личности од Србија. За неколкумина политичари бизнисмени, но и луѓе од естрадата им забранет влезот во САД.  Покрај Ратко Младиќ...