Ознака: циклус
Здравје 20.09.21 | 15:00

Peчиcи 35.000 жeни во Британија пpиjaвилe нapyшeни циклycи пo вaкцинaциjaта co „Фajзеp“, „AcтраЗeнeкa“ и „Мoдepнa“

Речиси 35.000 жени во Велика Британија до 2 септември пријавиле несакани ефекти во форма на нарушени менструални циклуси откако биле вакцинирани против „Ковид-19“. Покрај...

Калеидоскоп 17.09.20 | 10:13

Сонцето влезе во нов 25-годишен циклус

Сонцето последниве девет месеци ја засили активноста и процесите на својата површина, излегувајќи од периодот на минимална активност, соопшти германскиот „Макс Планк...

Здравје 07.07.19 | 09:46

7 работи кои бојата на менструацијата ви ги кажува за вашето здравје и кога е вистинско време да посетите доктор

Бојата на крвта во текот на менструалниот циклус се менува, а постои и разлика помеѓу оваа и претходната менструација. Што тоа значи и кога е вистинско време да го посетите...

Здравје 22.03.19 | 15:14

Жените имаат зголемен апетит пред циклус и се дебелат – еве зошто

Студијата објавена во списанието Annals of Endocrinology укажува на она што е веќе општо познато, наведувајќи дека пред менструалниот циклус, жените имаат зголемена потреба за...