Ознака: циклон
Сервиси 09.06.20 | 16:04

Циклонот се доближува: УХМР со вонредна прогноза најавува поројни дождови

УХМР за денеска најавува сончево време со мала до умерена облачност. Попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, а локално и во форма на невреме со грмежи,...

Свет 21.05.20 | 11:05

Најмалку 22 лица загинаа во циклон во Индија и Бангладеш

Најмалку 22 лица загинаа во силниот циклон Амфан што го погоди брегот на Индија и Бангладеш. Целиот јужен дел од земјата е погоден. Во шок сме. Ќе ни требаат три до четири...

Свет 11.11.19 | 10:22

Расте бројот на загинати во Бангладеш, бурата Булбул однесе 12 животи

Бројот на загинати во циклонот Булбул во Бангладеш се зголеми на 12 лица, а петмина рибари се уште се водат како исчезнати, соопштија денеска официјални претставници...

Сервиси 07.11.19 | 09:35

„Златка” доаѓа кон Македонија

Месец ноември го започнавме со натпросечно високи температури на воздухот. Според најновите излези на нумеричките модели месецов во поголем дел треба да биде натпросечно...

Сервиси 30.09.19 | 15:08

В четврток доаѓа Кармен

Голем пад на температурите (за повеќе од десет степени), поинтензивни врнежи (над 30 л.м2), локална појава на грмежи како и услови за локална појава на град ќе донесе изразениот...

Сервиси 04.05.19 | 19:05

Пристигнува циклонот Ален: Следуваат дождливи денови и силен ветер

Времето утре ќе биде претежно облачно и нестабилно со врнежи од дожд, кои локално ќе бидат пообилни, над 25 литри на метар квадратен и проследени со грмежи и силен ветер....

Свет 03.05.19 | 12:41

Циклонот Фани ја погоди Индија: Тројца загинати, милион евакуирани

Циклонот Фани ја погоди Индија, што се смета за најсилна бура во таа земја во последните 20 години. „Њу Делхи телевижн“ јави дека утрово во бурата загинале најмалку три...

Сервиси 02.05.19 | 19:43

Зима во мај: Циклонот Ален пристигнува во сабота, носи врнежи, грмежи, невреме и снег

Под влијание на изразениот циклон Ален кој ќе пристигне во Македонија оваа сабота ќе услови значителна промена на временската состојба кај нас и големо дестабилизирање...

Сервиси 01.05.19 | 08:56

Циклонот Ален се доближува до Македонија

Од петок Балканот ќе започне да го зафаќа најавениот циклон Ален кој најпрвин ќе услови поинтензивни врнежи од дожд додека локално се очекуваат и поинтензивни атмосфераски...

Сервиси 30.04.19 | 19:10

Циклонот Ален доаѓа кон Македонија: Претпладне сончево, попладне облачно за 1 мај

Ниту за утрешниот празник – Први мај атмосферата над Македонија нема да биде стабилна, иако во текот на претпладневните часови ќе имаме сончево време со умерена локална...

Сервиси 15.04.19 | 08:23

Кристијан моќен, Македонија бела

Во текот на изминатата ноќ особено северните, северозападните и јужните предели од државава беа под поинтензивно влијание на циклонот Кристијан, кој веќе подолг период...

Сервиси 06.04.19 | 23:24

Циклонот Кристијан ќе биде најсилен во понеделник

Циклонот Кристијан од утре попладне ќе станува се посилен, а најсилен ќе биде од понеделник кога врнежите насекаде ќе се интензивираат. Локално ќе има услови и за развој...

Сервиси 01.04.19 | 18:52

Кристијан доаѓа кај нас

Од утре па во текот на следните денови над европскиот континент како и на Балканскиот Полуостров ќе се стационира циклонот „Кристијан“ кој целосно ќе го промени времето...

Свет 22.03.19 | 20:03

Два разорни циклони ќе ја погодат Австралија викендов

Илјадници Австралијанци се евакуирани поради доаѓањето на два потенцијално разорни циклони, објави Би-би-си. Во текот на викендот Тревор ќе го погоди северот на Австралија,...

Свет 22.03.19 | 18:42

После циклонот, нова катастрофа му се заканува на Мозамбик

Во Мозамбик, кој неодамна беше погоден од разорен циклон, регистрирани се случаи на колера, најмногу во пристанишниот град Беира, соопшти Меѓународната федерација на...

Свет 19.03.19 | 15:26

Тела се појавуваат од секаде, одлетаните покриви буквално отсекувале глави

Претседателот на Мозамбик, Филипе Њуси изјави дека е можно повеќе од илјада луѓе да го загубиле животот во циклонот „Идаи“. Иако моментно официјалниот биланс на жртвите...

Сервиси 21.01.19 | 18:54

Доаѓа силниот Марко: Невреме во регионот, поинтензивни врнежи од дожд и од снег кај нас

Од оваа ноќ јужните предели на Европскиот Континент вклучувајќи го и Балканот ќе потпаднат под влијание на силниот циклон Марко кој се развива некаде над Италија и...

Сервиси 07.12.18 | 20:21

Невен е суров – доаѓа во Македонија

Од утре, па во текот на следните денови територијата на Македонија ќе се наоѓа под влијание на серија на влажни воздушни бранови предизвикани од зимскиот циклон „Невен“,...