Ознака: чоколадо
Калеидоскоп Балкан 29.04.22 | 14:05

Почна како шега, ама хрватска фабрика навистина го произведе првото чоколадо со чварки

Веќе не мора да замислувате каков вкус би имало чоколадото со чварки, сега можете да го пробате! Да, тоа е точно, направено е чоколадо со чварки, а за тоа е задолжена хрватската...

Кујнски тефтер 23.01.22 | 21:11

Има решение ако ви се пријаде чоколадо, а решени сте да слабеете

Не мора да го гаснете светлото за да го прекршите заветот дека нема да каснете благо. Има решение ако ве нападне стрв за чоколадо додека се обидувате да создадете совршена...

Кујнски тефтер 02.12.21 | 10:12

Белгиските чоколади подобри и од швајцарските

Во Локерен, источна Фландрија, е отворен најголемиот дистрибутивен центар за чоколадо во светот, објави белгискиот портал „Фокус“. Белгиско-швајцарскиот производител...

Патувања 28.10.20 | 15:15

Белгиски слаткар крунисан за најдобар готвач на слатки во светот

Белгиски слаткат е крунисан за најдобар готвач во светот од независна жири комисија, помагајќи и на Белгија да ја зацврсти репутацијата како производител на чоколадо...

Балкан 17.08.20 | 18:50

26 килa марихуна во форма на чоколадо запленети во Драч

Албанската полиција во пристанишниот град Драч, запленила 26 килограми марихуна преработена во форма на чоколадо. Дрогата била открена при вторатата контрола на автобус...

Свет 24.07.20 | 14:06

Заврши десетгодишната правна битка меѓу „Ритер“ и „Милка“

Чоколадото „Ритер“ е единствено што може да се продава во Германија во карактеристична квадратна форма, одлучи германскиот Врховен суд . Судот смета дека квадратниот...

Македонија 19.01.20 | 14:38

Заев доби на подарок руско чоколадо „Победа“

Претседателот на СДСМ Зоран Заев за празникот Водици беше во Охрид. Настанот во Охрид Заев го искористи и да се сретне со бугарскиот диломат Атанас Стефанов. Bulpress.bg...

Здравје 06.09.19 | 09:39

Како чоколадото може да ви помогне да си ја зачувате фигурата

Истражување во кое учествувале речиси 1.000 здрави мажи и жени покажало дека луѓето кои често јадат чоколадо, всушност тежат помалку отколку оние кои тврдат дека јадат...

Кујнски тефтер 16.07.19 | 23:45

„Нестле“ направи чоколада без шеќер

„Нестле“ најде начин да направи чоколада без додавање на шеќер, што претставува еден вид револуција во прехранбената индустрија. Компанијата за храна користи патентирана...

Здравје 21.04.19 | 23:42

Неодоливи мириси со кои ќе ги оставите цигарите

Ако се плашите од прекумерна тежина, добра вест е тоа што вие не мора да јадете, доволно е само да помирисате. Студија спроведена на Универзитетот во Питсбург покажа...

Калеидоскоп 11.12.18 | 22:02

Фирма за колачи направила неред: Еден тон чоколадо истече на улица во Германија

Пожарникарите во градот Верл во Германија морале да се справат со необичен инцидент. Тие добиле итен повик за да помогнат откако цистерна со течно чоколадо се излеала...