Ознака: читање
Балкан 30.11.19 | 15:10

Еди Рама се расплака додека ги читаше имињата на 50-те жртви од земјотресот

Албанскиот премиер на денешната владина седница изјави дека се прекинати потрагата и спасувачките операции по преживеаните од земјотресот, додавајќи оти бројот на...

Култура 15.07.19 | 16:06

СВП: На главните фестивалски читања освен македонски и англиски ќе користиме и албански и француски јазик

Подготовките за 58. издание на Струшките вечери на поезијата се во завршна фаза, соопштуваат организаторите. Покрај добитничката на Златниот венец, познатата романска...

Кариера 23.05.19 | 17:10

„Арс Ламина“ и Институтот за педагогија ќе одржат бесплатни обуки за развивање на читачките способности кај учениците

Издавачката куќа „Арс Ламина“ и Институтот за педагогија на Филозофски факултет при УКИМ ќе одржат бесплатни обуки на тема: „Читањето е супермоќ – Развивање на читачките...