Ознака: чистење снег
Скопје 06.03.22 | 16:24

Зимската служба на Град Скопје ги чисти пешачките патеки на градските улици и булевари

Екипите на зимската служба паралелно со чистењето на градските сообраќајници ги чистеа и пешачките патеки за да овозможат полесно движење на граѓаните. Почнувајќи...

Македонија 02.03.22 | 09:00

Се чисти кон горноселието, пристапните патеки и центарот на Крушево

Утрово расчистувањето на снегот продолжува кон населените места Пуста Река и Горно Дивјаци, а во градот „Комуна“ продолжува со работа на пристапни патеки и расчистување...

Скопје 01.02.22 | 12:40

Снегот не го парализира Бутел

🚚❄️Екипите за зимско оддржување заедно со општинскиот кризен штаб од рано утрово се на терен во општина Бутел, информира градоначалникот Дарко Костовски. 📌Навремено...

Македонија 22.01.22 | 10:32

Oд рано утрово службите на терен го чистат снегот во Охрид

Оперативните служби од рано утрово се на терен и ги чистат улиците во Охрид од снежните наноси со сол и ризла. Покрај екипите на ЈП „Охридски комуналец”, „Нискоградба”,...

Македонија 11.01.22 | 08:38

Снегот не го изненади кумановскиот градоначалник

Градоначалникот на Општина Куманово Максим Димитриевски информира дека Службите за зимско одржување се на терен и распрскуваат течност против подмрзнување на коловозот...

Скопје 10.01.22 | 17:25

Екипи од зимската служба на Град Скопје на терен активно работат: Булеварите и улиците под надлежност на градот да бидат чисти и проодни

Екипи од зимската служба на Град Скопје се на терен и активно работат со цел булеварите и улиците под надлежност на градот да бидат чисти и проодни и да нема застој во...

Скопје 10.01.22 | 15:58

Костовски: Службите се на терен, се чисти снегот во Љубанци, Љуботен и Радишани

Дарко Костовски, градоначалникот на Општина Бутел објави службите се на терен и се чисти снегот во Љубанци, Љуботен и Радишани Заедно со Град Скопје навремено со брза...

Македонија 14.12.21 | 09:34

Жителите на Јабланица сами го расчистуваат снегот, да можеа и струја ќе си донесеа – надлежните ги заборавија

Жителите на с. Јабланица веќе четврти ден се наоѓаат во незавидна ситуација заради непроодни патишта и без електрична енергија. Тоа што од канцелариите на бирократите...

Скопје 27.10.21 | 08:28

За снегот што го нема, Шилегов 2 години по ред плаќа по 1 милион евра за изнајмување на машини за чистење снег

Петре Шилегов две години по ред ѝ плаќа на фирмата „Аполо инженеринг“ по милион евра годишно за изнајмување на машини за чистење на снег кој го нема, потсетува ВМРО-ДПМНЕ. 64.900.000,00...

Македонија 15.02.21 | 13:01

Ангелов: Јас не видов ниту еден изненаден годинава од снегот

Директорот на ЦУК Стојанче Ангелов за ТВ24 вели дека државата и институциите одлично се справиле со снегот кој наврна викендов. Според него, никој не биде изненаден...

Скопје 15.02.21 | 12:14

Општина Ѓорче Петров објаснува: Рачното фрлање сол е единствен начин на места каде што механизацијата нема пристап

Додека комуналната екипа на Ѓорче Петров ревносно ја врши својата работа, Oпштинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, кој обожува да се слика и на минусни температури, ѝ се потсмева...

Скопје 15.02.21 | 10:35

Кога Петре лаже, суши за снегот

Пријателски совет за накострешениот градоналачник, кому скопјани, од политички побуди, му се виновни за завеаните улици и булевари. Овие фотографии од вашите албуми...

Скопје 15.02.21 | 10:27

Двете лица на градската чистота – скапата пропаганда на Шилегов и снежните акробации на скопјани

Двете лица на градската чистота – она вистинското за кое сведочат граѓаните на Скопје и она во скапата кампања на скопскиот градоначалник. Обвинувајќи ги политичките...

Скопје 13.02.21 | 20:25

За што троши Шилегов по 1 милион евра кога Скопје е непроодно при првиот снег

Градот Скопје е блокиран и непроооден при првиот снег. За што троши Шилегов по 1 милион евра кога Скопје е непроодно при првиот снег. Неспособноста на Шилегов се покажа...

Скопје 10.01.21 | 18:54

На пијано пишува статуси, на трезно ги брише: Петре призна дека нема снег

Снег нема, ама Петре го чисти. И тоа поготвен, четири години по ред. По тој повод, Петре објави илустриран статус, со камиончиња, човечиња, црни точки, бели точки, срценца…...

Скопје 23.11.20 | 15:01

Шилегов: И годинава снегот нема да нè изненади

Градот Скопје и годинава, како и во изминатите четири години е подготвен за претстојната зима и зимското одржување на улиците за коишто е надлежен, а снегот и оваа година...

Скопје 24.01.20 | 15:03

Илиевски до Шилегов: За да ставиш заштитна клаузула и да не плаќаш џабе ако нема снег, не треба да си нобеловец туку писмен правник

По изјавата на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов за склучениот договор за чистење снег, Богдан Илиевски на својот фејсбук профил напиша: За да ставиш заштитна...