Ознака: чист воздух
Македонија 29.10.20 | 21:53

Тегли со чист воздух од Водно за власта, подарок од опозицијата

Тегли со чист воздух како симболично спакуван подарок доби власта од опозицијата на дешниот протест за чист воздух, кој ВМРО-ДПМНЕ го одржа во неколку градови низ Македонија. ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 07.10.20 | 11:26

Наместо чист воздух како што ветуваше власта, Македонија на второ место по загаденост во Европа

Се уште не започната грејната сезона граѓаните на Македонија го дишат најзагадениот воздух во Европа. Според податоци на „Нумбео“ за 2020-тата година Македонија е меѓу...

Скопје 24.02.20 | 11:42

Скопје заедно со 8 градови од 5 балкански држави в петок протестира против загаден воздух

За прв пат во историјата, еколошките организации од целиот Балкан се здружуваат во заеднички протест против загадувањето на воздухот! 9 градови до 5 држави на 28-ми февруари...

Здравје 27.12.19 | 20:05

Во Скопје повторно се маршираше за чист воздух

Активисти на „Fridays for future” и граѓани, и овој петок излегоа на марш за да побараат чист воздух, овој пат во годината која следи. Протестен марш за чист воздух се одржа...

Македонија 20.12.19 | 18:13

Учениците од гимназијата „Гоце Делчев“ во Куманово заклучени за да не протестираат: Директорот спроведува диктатура

Учениците од гимназијата „Гоце Делчев“ во Куманово денеска беа спречени да протестиаат за чист воздух и да им се приклучат на своите врсници од целата земја. Таму...

Скопје 20.12.19 | 17:48

Возрасните ги поддржаа средношколците во битката за чист воздух: Сакаме да дишеме извикуваат во центарот на Скопје

Возрасните граѓани на Скопје се придружија денеска на средношколците кои протестираат за чист воздух. Тие се приклучија на поворката од Министерството за економија...

Скопје 20.12.19 | 16:35

На грст стрдношколци со гас-маски нагрна полиција вооружена до заби

Денешниот протест на средношколците беше проследен од припадниците на полицијата кои наоружени до заби и со панцири се поставија пред младите кои со гас-маски протестираат...

Сервиси 15.12.19 | 16:35

Кумановци протестираа за чист воздух: Негрижата на локалната власт доведе до енормно загадување

На плоштадот во Куманово денеска се протестираше за чист воздух. Граѓаните велат дека негрижата на локалните власти придонела до енормното загадување и затоа градот...

Економија 12.12.19 | 20:57

Како власта се бори за чист воздух: Доколку возилото помалку загадува, ќе се плаќа понизок данок за увоз

Прв пат се воведува данок на возила со еколошка компонента. Доколку возилото помалку загадува, ќе се плаќа понизок данок за увоз. Предлог – законот за данок на моторни...

Калеидоскоп 09.11.19 | 14:17

Протест во Кочани: Крајно време е да се избориме за правото да дишеме чист воздух!

Загаденоста на воздухот и деградирањето на животната средина беа причина денеска во Кочани да се одржи мирен протест, што го организираше неформално граѓанско движење,...

Скопје 06.11.19 | 18:33

Познат е денот, ќе биде во ноември: Народот излегува на улица

Организацијата за заштита на животната средина Fridays For Future Skopje на 29 ноември организира протестен марш кој ќе се одржи пред Министерството за животна средина и просторно...

Твитови 31.10.19 | 14:10

Стоилов: И вашите деца го дишат истиот воздух!

Стојанче Стоилов, капитенот на Македонската ракометна репрезентација на својот фејсбук профил напиша: И вашите деца го дишат истиот воздух. Реакцијата на Стоилов се...

Македонија 16.07.19 | 17:31

9 милиони денари за чист воздух за студентскиот дом „Кузман“

На денешната седница Владата на РСМ донесе одлука за одобрување средства од Буџетот на Република Македонија за 2019 година во висина од 9 милиони денари за замена...

Скопје 11.02.19 | 23:07

О2 иницијатива: Далеку позагадени сме сега отколку во 2010, 2012, 2013 година

02 Иницјативата која се бори за заштита и одбрана на природата и обезбедување на чиста и здрава животна средина објави колку бил загаден јануарии низ годиниве наназад....

Скопје 09.02.19 | 13:32

„Канцерогено општество“ денеска повторно на протест

Додека ни снемува чист воздух, донесувачите на одлуки и годинава не испорачаа соодветен буџет и сеопфатна стратегија за горливиот проблем со загадувањето. Во моментот...

Скопје 04.02.19 | 16:35

Средношколците утре излегуваат на протест за чист воздух

Здружението Средношколски глас, денеска преку социјалните медиуми ги повика сите средношколци утре од 12 до 14 часот, да излезат пред средните училишта и заедно со нив,...

Македонија 13.01.19 | 23:35

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе излезе со програма и мерки за обезбедување на почист и квалитетен воздух за граѓаните

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ од Ѓорче Петров порача дека василичарските огнови се традиција и момент кога православните Христијани го чествуваат овој ден на таков начин, одговарајќи...