Ознака: чиле
Свет 07.02.21 | 19:53

Чиле во пламен откако полицаец уби уличен жонглер

Во јужниот дел на Чиле почнаа насилни протести по објавувањето видеоснимки на кои се гледа како полицаец застрелува уличен забавувач. Демонстрантите ги запалија државните...

Ракомет 18.01.21 | 13:14

Со победа над Чиле Македонија е меѓу 24-те најдобри селекции на ракометниот Мундијал

Ако најдобрата машка ракометна репрезентација на Македонија го победи Чиле денеска (15,30 часот, МТВ-пренос), тогаш избраниците на селекторот Данило Брестовац ќе се пласираат...

Свет 06.01.21 | 08:01

Во Чиле вакцинација против Ковид-19 ќе биде задолжителна?

Собранието на Чилe разгледува закон со кој вакцинацијата против коронавирусот ќе биде задолжителна, додека централно-десничарската влада планира да го вакцинира мнозинството...

Свет 01.12.20 | 09:47

Силен земјотрес во граничниот регион меѓу Аргентина и Чиле

Земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала ја погоди пограничната област меѓу Аргентина и Чиле. Како што соопшти Германскиот истражувачки центар за...

Свет 22.11.20 | 10:27

Силен земјотрес во Чиле

Силен земјотрес денеска го погоди Чиле, а засега нема информации за предизвикана голема материјална штета. Земјотресот бил со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата...

Свет 01.09.20 | 08:40

Се тресеше Чиле: Земјотрес од 6,7 степени

Силен земјотрес со јачина од 6,7 степени денеска потресе области на северот на Чиле, објави германскиот центар за геолошки истражувања. Во првите моменти, земјотресот...

Вести Калеидоскоп 17.08.20 | 00:00

Чиленка доби тужба од Мел Гибсон поради недозволена употреба на негова слика на нејзиниот мед

Чилеанката Јоана Агурто верувала дека смислила совршен маркетинг за нејзиниот мед, што го нарекла по една од најголемите холивудски sвезди – Мел Гибсон. Чилеанката...

Свет 17.06.20 | 09:39

Чиле: Грешка во системот за евиденција на заболените од коронавирус – испуштени 31.000 случаи

Грешка во компјутерскиот систем во Чиле довела до пропуштање на повеќе од 31.000 потврдени случаи на заразени од коронавирус, или на речиси шестина од вкупниот број досега...

Свет 28.05.20 | 11:02

111 годинишна жена го победи новиот коронавирус

Чилеанка на возраст од 111 години е излекувана од новиот коронавирус. На 12 април, жената сонувала дека е болна, а докторите кои ја лекувале изјавија дека едвај покажува...

Свет 25.12.19 | 08:41

Пожар во Чиле проголта град

Најмалку 120 куќи се уништени во пожарот кој го зафати чилеанскиот град Валпараисо, при што голем дел од населението бил евакуиран. Поради големиот пожар било прекинато...

Свет 10.12.19 | 09:15

Се урна чилеански воен авион со 38 лица

Чилеански воен авион „С-130 Херкулес“ со 38 лица во него исчезнал од екраните на радарите, но набрзо било потврдено дека авионот е урнат, пренесоа агенциите, повикувајќи...

Свет 02.12.19 | 19:06

Автобус падна во бездна во Чиле, 20 загинати

Најмалку 20 лица загинаа во северно Чиле кога автобус падна во бездна на длабочина од 20 до 30 метри, соопштија денеска официјалните лица. Спасувачката операцијата сè уште...

Свет 12.11.19 | 23:52

Продолжуваат протестите и штрајковите во Чиле

Граѓаните на Чиле со големи демонстрации и штрајкови ширум земјата веќе 26 ден бараат поголема економска и социјална еднаквост. Илјадници луѓе денеска протестираа на...

Свет 11.11.19 | 17:43

Чиле ќе добие нов Устав само да ги смири незадоволните граѓани

Чилеанската Влада се согласи да напише нов устав, со кој ќе се замени сегашниот кој потекнува од времето на диктатурата на Аугусто Пиноче, а со цел да да ги смири повеќенеделните...

Свет 06.11.19 | 20:50

Протестите во Чиле ескалираа: Две полицајки запалени со молотов коктел

Две полициски службенички се повредени за време на повеќедневните протести и судири во Чиле. Снимката од полицајките во пламен стана вирална на социјалните мрежи. Демонстрантите...

Свет 27.10.19 | 08:30

Претседателот на Чиле најави реконструкција на Владата поради протестите

Претседателот на Чиле Себастијан Пинера денеска повика на реконструкција на владата во обид да ги смири демонстрантите, кои веќе една недела протестираат против нееднаквоста...

Свет 26.10.19 | 12:13

Милион Чилеанци излегоа на мирен протест во Сантијаго

Милиони Чилеанци синоќа мирно протестираа во главниот град Сантијаго, на најголемиот собир откако изби насилство во повеќедневните демонстрации во оваа јужноамериканска...

Свет 16.04.19 | 20:35

Се урна мал авион, шест лица загинаа

Мал авион се урна врз една куќа во Пуерто Монт во Чиле, при што загинаа шест лица, соопштија градските власти. Авионот се урнал во близина на аеродромот „Ла Палома“ во...