Ознака: Чикаго
Свет 02.01.20 | 13:25

Oгромни редици за купување марихуана во Чикаго

Голем број жители на Чикаго чекале да се отворат продавниците на 1 јануари за да купат марихуана, која легално се продава за рекреативна употреба од првиот ден на Нова...

Свет 05.07.19 | 10:11

Крвав Ден на независноста во Чикаго – тројца избодени, десетици прегазени

Најмалку 16 лица се повредени во Чикаго при тепачка за време на традиционален огномет, што предизвикало паника и стампедо на прославата по повод 4 јули, Денот на независноста. Портпаролот...

Свет 03.04.19 | 12:31

Чикаго избра афроамериканка за градоначалник

Поранешната федерална обвинителка Лори Лајтфут е избрана за градоначалничка на Чикаго со што стана првата афроамериканка на оваа функција. Таа се бореше против 13 други...

Свет 01.02.19 | 09:59

Неверојатни снимки од студот во САД

Северниот дел на САД е зафатен од поларен вртлог , што предизвика историски најниски температури , така што во Чикаго е сега за десетина степени постудено отколку на...

Свет 01.02.19 | 09:41

Во САД до смрт замрзнаа 12 лица

Поради студениот бран, што го погоди американскиот среден запад и донесе рекордно ниски температури починаа 12 луѓе. Некои од жртвите настрадаа во сообраќајни несреќи,...

Свет 31.01.19 | 13:59

Во Чикаго ги палат шините, стравуваат да не пукнат од поларниот студ

Властите во Чикаго се справуваат со поларните студови кои ги зафатија САД на невообичаен начин. Тие ги опожарија железничките шини за да се сигурни дека ќе нема застој...

Калеидоскоп 31.01.19 | 11:23

Сибирска зима во Чикаго: Како водата на минус 50 во истата секунда се претвора во мраз?

Северот на САД е заледен поради поларни температури и ветрови кои доаѓаат од Арктикот, поради што властите вовеле итни мерки за заштита на населението. Жителите на Чикаго,...