Ознака: четврта доза
Свет 11.07.22 | 11:43

ЕУ препорачува четврта доза вакцина против корона за постари од 60 години

Здравствените агенции на Европската Унија денеска ќе препорачаат дополнителна доза вакцина против Ковид-19 за сите лица постари од 60 години. Тоа е поради новото ширење...

Балкан 07.07.22 | 13:45

Косово ќе дава четврта доза вакцини против корона

Министерството за здравство на Косово објави дека ја усвоило препораката за одобрување четврта доза вакцина против Ковид-19. Како што се наведува во соопштението на...

Здравје 06.07.22 | 13:48

КЗБ препорачува четврта доза вакцина против ковид со „Фајзер“ или „Модерна“, треба да има четири месеци пауза меѓу третата и четвртата

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок ги разгледа заклучоците од Националната комисија за имунизација, во врска со почеток на вакцинација со четврта...

Балкан 30.05.22 | 10:30

Од наесен задолжителна четврта вакцина за Грција?

Министерот за здравство на Грција Танос Плеврис ја остави отворена можноста на есен да биде потребна четврта доза од вакцината за општото население, јави дописничката...

Балкан 05.04.22 | 18:49

Грција препорачува четврта доза од вакцината за лицата над 60 години

За граѓаните над 60-годишна возраст во Грција, особено за оние кои имаат сериозни здравствени проблеми, комисијата за имунизација препорачува да примат и четврта доза...

Здравје 30.03.22 | 13:25

ФДА одобри четврта доза од вакцините Фајзер и Модерна за луѓе над 50 години

ФДА – Управата за храна и лекови на САД одобри четврта доза од вакцините Фајзер и Модерна за луѓе над 50 години. Претходно, четвртата доза беше дозволена само за лица...

Здравје 27.03.22 | 17:46

Четвртата доза од вакцината спасува живот, покажа израелско истражување

Постарите луѓе кои ја примиле четвртата вакцина Фајзер-Бионтек против Ковид-19 имале 78 отсто помала стапка на смртност од оваа болест од оние кои ја примиле третата вакцина,...

Здравје 11.03.22 | 08:41

Д-р Пановски: Немам проблем да примам четврта доза вакцина против ковид

Ако остане мирна тука состојбата во однос на смртните случаи и хоспитализирани, единствена препорака ќе остане вакцинацијата. Јас на пример немам проблем да примам...

Свет 14.02.22 | 11:07

Шведска ќе дава четврта доза вакцина за постарите лица

Шведската здравствена агенција соопшти дека луѓето на возраст од 80 и повеќе години треба да добијат втора засилувачка доза вакцина против корона вирус, односно вкупно...

Свет 15.01.22 | 08:59

Унгарија ќе препорача примање четврта доза од вакцините против Ковид-19

Унгарската Влада ќе предложи четврта, засилувачка, доза вакцина против Ковид-19 за да се справи со ширењето на корона вирусот. Секој што сака ќе може да прими четврта...

Свет 11.01.22 | 08:58

Чиле почнува вакцинирање со четврта доза

Чиле, која е една од водечките земји во светот според степенот на вакцинација против Ковид-19, почна кампања за давање четврта доза на луѓе со нарушен имунитет. Земјата...

Свет 27.12.21 | 23:49

Израелски доктор стана првиот човек кој ја примил четвртата доза вакцина против корона вирусот

Израелецот Јакоб Лави, хирург за трансплантација на срце, е првиот човек во светот кој прими четврта доза од вакцината против корона вирусот со што Израел станува првата...

Свет 24.12.21 | 08:24

Израел ја пролонгира имунизацијата со четврта доза вакцина против Ковид-19

Израелското Министерство за здравство синоќа соопшти дека се пролонгира имунизацијата со четврта доза вакцина против Ковид-19 за лицата над 60 години. Генералниот директор...

Здравје 23.12.21 | 11:20

Три месеци по третата, ќе следи и четврта доза вакцина против ковид-19 во Велика Британија

Велика Британија разгледува предлог да даде четврта доза од вакцина против Ковид-19, која би можела да се прими четири месеци по третата засилувачка доза, со цел да се...

Свет 22.12.21 | 09:49

Возрасни, ризични групи и медицински лица: Израел ќе дава четврта доза вакцина за одредени групи од населението

Израелскиот премиер Нафтали Бенет даде инструкции да почнат подготовките и да се направи план за давање четврта доза вакцина против корона вирусот за одредени групи...

Свет 22.12.21 | 09:19

Израел се подготвува за четврта доза вакцина против ковид-19

Израел во вторникот објави дека ќе понуди четврта доза од вакцината против коронавирус на луѓе постари од 60 години и здравствените работници, поради страв од ширење...

Свет 21.12.21 | 08:37

Бразил најави примање четврта доза вакцина за лицата со ослабен имунитет

Бразил ќе понуди примање четврта доза вакцина против Ковид-19 за возрасните лица со ослабен имунитет. Од бразилското министерство за здравство соопштија дека оваа доза...