Ознака: челси
Фудбал 23.10.19 | 22:26

Челси освои три бода во Амстердам, Лајпциг со пресврт го победи Зенит

Челси го совлада Ајакс во Амстердам со 0-1 и бодовно се израмни со ланскиот полуфиналист во Лигата на шампиони во групата Х. Погодокот за втора победа во низа на лондонските...

Фудбал 27.09.19 | 10:27

Челси подготвува понуда од 300 милиони евра за Нејмар

Ѕвездата на ПСЖ, Нејмар би можел следното лето да се пресели во Челси, пренесува шпански „Ел Десмарк“. Клубот од Лондон има намера да испрати богата понуда и до клубот...

Фудбал 14.09.19 | 18:07

Голеада на „Молину“, Челси пет пати ја затресе мрежата на Вулверхемптон

Екипата на Челси во суперефикасен натпревар го совлада Вулверхемптон со 2-5 на гостински терен. „Сините“ уште во првиот дел обезбедија висока предност откако Томори...

Фудбал 17.07.19 | 10:04

Лампард: Челси може да биде успешен без нови засилувања

Новиот менаџер на Челси, Френк Лампард, смета дека на тимот не му се потребни никакви нови засилувања за успешна сезона 2019-2020. Како што е познато, англискиот клуб има...

Фудбал 16.05.19 | 11:35

Челси во Баку без повредениот Лофтус-Чик

Челси во финалето на Лига Европа нема да може да смета на Рубен Лофтус-Чик, кој се повреди на пријателски натпревар. „Сините“ од Лондон по завршувањето на сезоната во...

Фудбал 11.05.19 | 14:21

Арсенал и Челси ќе добијат по шест илјади билети за навивачите во финалето на ЛЕ

Арсенал по победата над Валенсија во полуфиналето на Лигата на Европа (4:2) го објави почетокот на продажба на билетите за финалниот дуел. Според прес-службата на клубот...

Фудбал 10.05.19 | 10:29

Челси и Арсенал ќе се борат за титулата во Лига Европа

Лондонските фудбалски гиганти Челси и Арсенал синоќа обезбедија пасман во финалето на Лига Европа кое е закажано за на 29 мај во Баку. „Топџиите“ вчера беа убедливи...

Фудбал 09.05.19 | 12:37

Челси без Канте против Ајнтрахт Франкфурт

Французинот Нголо Канте поради повреда ќе го попушти полуфиналниот реванш помеѓу Челси и Ајнтрахт Франкфурт во Лига Европа. Тој заработи повреда во неделата на првенствениот...

Фудбал 08.05.19 | 14:32

Суспензијата останува на сила: ФИФА ја отфрли жалбата на Челси за забрана за трансфери

Светската фудбалска федерација денеска ја отфрли жалбата на Челси против одлуката за забрана на ангажирање нна нови играчи во следните два трансфер периода. Челси...

Фудбал 06.05.19 | 14:04

Давид Луиз: Ништо не е готово, треба е да се бориме до крај

Дефанзивецот на Челси, Давид Луиз, по убедливата победа над Вотфорд (3-0), рече дека натпреварот бил потежок отколку што покажува резултатот. Триесет и две годишниот Бразилец...

Фудбал 23.04.19 | 14:13

Игуаин доби „награда“ при вчерашната прослава на голот против Барнли

Напаѓачот на Челси, Гонзало Игуаин синоќа постигна убав погодок против Барнли (2-2) во мечот од 35. коло во Премиер лигата. Пипита мрежата на гостите ја затресе во првото...

Фудбал 22.04.19 | 14:30

Сари: Жиру е многу корисен за тимот, нема причина да биде незадоволен

Тренерот на Челси, Маурицио Сари, ги коментираше гласините дека напаѓачот Оливие Жиру е незадоволен од неговата минутажа во тимот и дека може да го напушти клубот во...

Фудбал 22.03.19 | 11:11

Дел од навивачите на Челси го бојкотираат клубот поради Сари

Повеќе од 400 сопственици на сезонски билети на Челси ги оставија своите места на продажба за натпреварот со Вест Хем на 8 април, додека речиси 700 навивачи ги продаваат...

Фудбал 18.03.19 | 14:11

По поразот од Евертон, Сари пред отказ во Челси

Сопственикот на Челзи, Роман Абрамович најверојатно уште за време на репрезентативната пауза ќе му врачи отказ на тренерот Маурицио Сари, пренесуваат англиските медиуми. Вчера...

Фудбал 08.03.19 | 18:48

ФИФА одби да ја замрзне казната на Челси, останува забраната за трансфери

Челси нема да може да купува фудбалери во следниот преоден рок откако ФИФА одлучи да го одбие нивното барање за замрзнување на казната додека трае жалбата. Челси испрати...

Фудбал 26.02.19 | 10:09

Челси го казни Кепа заради инцидентот во финалето на „Карабао Купот”

Инцидентот кој го предизвика голманот на Челси, Кепа Аризабалага во финалето на Карабао купот кога одби да биде заменет, ќе го чини една неделна плата. Иако менаџерот...

Фудбал 22.02.19 | 13:16

Челси нема да смее да купува фудбалери во следните два преодни рока

Челси доби забрана од ФИФА да купува нови фудбалери во наредните два преодни рока. Мерката е потпишана од Светската фудбалска асоцијација, откако беше утврдено дека...

Фудбал 20.02.19 | 17:01

Сари: Сакам да го водам Челси уште долго време

Менаџерот на Челси, Маурицио Сари изјави дека неговиот тим мора да освои три или четири натпревари по ред, за да ја врати довербата на навивачите. 60-годишниот италијански...

Фудбал 02.02.19 | 18:39

Челси со пет гола го прегази Хадерсфилд, Игуаин ги постигна првите голови за својот нов клуб

Екипата на Челси славеше лесна и убедлива победа против Хадерсфилд со 5-0, а на натпреварот се истакна новото засилување Гонзало Игуаин кој ги постигна првите два гола...

Фудбал 23.01.19 | 23:22

Игуаин потпиша за Челси, Пјатек нов играч на Милан

Тоа што се најавуваше со недели наназад, вечерва конечно беше официјализирано – Гонзало Игуаин по половина сезона заминува од Милан во Челси. „Росонерите“ пак...