Ознака: Чеченци
Македонија 23.05.22 | 09:17

Ковачевски молчи за Чеченците, како што молчеше за пцуењето на вработени: До кога ќе се срами од срамот кој ѝ го приредува Џафери на Македонија

Ковачевски молчи за средбата на Џафери со луѓе на Путин, исто како што молчеше за пцуењето на вработени, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Тие потсетуваат на средбата на Талат Џафери...

Македонија 22.05.22 | 12:56

Ковачки: Нормално ли е во Собрание на членка на НАТО претседателот да има средба со чеченски политичари блиски до Путин?!

Власта на СДСМ и ДУИ декларативно е за НАТО, а остварува контакти и средби со лица блиски до режимот во Кремљ. Тоа е лицемерие пред граѓаните, а бламажа на меѓународна...

Македонија 22.05.22 | 09:52

СДСМ да одговори кои функционери присуствувале и знаеле на средбите на Џафери со Чеченците

СДСМ да не молчи и да одговори дали и кои нивни функционери присуствувале и знаеле за средбите на Талат Џафери со лица од Чеченија кои претставуваат ризик за безбедноста...

Македонија 22.05.22 | 09:22

AА: Прорусите заедно ја слават 20-годишнината од ДУИ и 70-годишнината на Кадиров

Тие кои имаат полна уста со реторика за интеграции и обвинувања кон другите за Русија, се демаскираа на најскандалозен начин. Во пресрет на 20-годишнината од нивната...

Свет 26.04.22 | 09:50

Кадиров нуди милион долари за фаќање на Чеченците коишто се борат на станата на Украина

Лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров, понуди награда од 1 милион долари за информации за тоа каде се наоѓаат припадниците на чеченскиот баталјон „Шеик Мансур и Дудаев“,...

Свет 23.03.22 | 21:33

Чеченските борци водат улични борби против припадниците на баталјонот „Азов“ во Мариупол (ВИДЕО)

Конфликтот во Украина не стивнува, а особено жестоки борби се водат во Мариупол. Улични битки се најинтензивни во близина на металуршко-индустрискиот комплекс „АЗОВСТАЛ“,...

Свет 18.03.22 | 10:01

Кадиров: Мојот брат Апти Алаудинов на чело на 1.000 чеченски доброволци заминува во Украина

Претседателот на Чеченија Рамзан Кадиров, најави дека нова единица чечнски броци заминала да се бори во Украина на страна на руските сили. Кадиров на Телеграм соопшти...

Свет 14.03.22 | 13:38

Пет илјади Чеченци се во Мариупол, бараат предавање од баталјонот „Азов“ за да се избегнат цивилни жртви

Руски медиуми јавуваат дека во текот на ноќта, припадници на специјалните сили на Чеченија, влегле во Мариупол и ги повикуваат припадниците на нациоанлистичкиот баталјон...

Свет 02.03.22 | 10:18

Чеченски борци планирале да го убијат Зеленски

Украинските власти соопштија дека уништиле елитна група чеченски борци кои планирале да го убијат претседателот Владимир Зеленски, пишува денеска британскиот весник...

Свет 27.02.22 | 19:22

Кадиров за Тушаев: „Пожив е и од живите“. Зошто смртта на Чеченецот уште вториот ден би била одлична вест за Украинците?

Чеченскиот генерал Магомед Тушаев, десната рака и личен телохранител на Путиновиот крволочен Чеченец Рамзан Кадиров, наводно бил убиен на вториот ден од војната во...

Свет 17.06.20 | 10:08

Чеченци кршат и палат на улиците на Дижон

Францускиот град Дижон веќе подолго време се соочува со немири.Инцидентите се предизвикани од чеченското малцинство кое е незадоволно што француските власти ги третира...