Ознака: чај
Свет 18.05.22 | 12:07

Пијте чај и плакнете го грлото со солена вода: Совети во Северна Кореја за справување со ковид-19

Граѓаните на Северна Кореја добија насоки како да се заштитат од ковид-19 кои би го зачудиле секој стручњак. Им се советува да пијат чај и да го исплакнат грлото со солена...

Македонија 04.04.22 | 14:46

Вода, сок и чај вредни над 150.000 евра за владините функционери

На оваа Влада предводена од СДСМ воопшто не им доаѓа ум во глава. Замислете, пред само неполн месец беа главна тема за непродуктивни трошења и луксузирање, а сега повторно...

Скопје 16.01.22 | 19:01

Во општина Ѓорче Петров ќе се пие само кафе, вода, чај и сокови, нема да се набавува алкохол како досега

Општина Ѓорче Петров ја искоренува праксата за набавка на вина, пива, жестоки пијалоци за што во 2019 година се склучуваа договори и по 941.994 денари. Оваа година, овој трошок...

Здравје 19.12.21 | 20:39

Овој чај е еликсир за целото тело, ослободува од стрес и несоница

Маточината е билка со исклучително лековито дејство, а може да се одгледува во градина или на тераса во саксија. Постојат разни придобивки од чајот од оваа билка, а некои...

Здравје 11.10.21 | 22:20

Коктел за јакнење на имунитетот

Луѓето нa вируси се изложени секој ден, ги носат во себе, но ќе се разболат дури тогаш кога ќе им падне имунитетот. Значи не е проблемот во вирусите, туку во способноста...

Здравје 11.10.21 | 22:07

Чаеви според крвна група: Нане и глуварче за О, мајчина душица за А…

Сигурно сте слушнале дека постои одреден диететски режим на исхрана по крвна група. Дали сте знаеле дека постојат и чаеви за секоја крвна група? Крвна група 0 Луѓето...

Кујнски тефтер 09.07.21 | 15:33

Чај и лути пиперки за разладување

Топлите пијалаци помагаат полесно да се поднесат горештините. Истражувачите тврдат дека потењето е најдобар начин на разладување и го препорачуваат топлиот чај, но...

Здравје 11.04.21 | 21:31

Дали чајот и кафето се сметаат како внесување вода?

Одржувањето на хидратацијата е клучно за целокупното здравје и обичната вода е најдобриот начин да се направи тоа. Дневно се препорачува внесување на околу два литра...

Здравје 14.03.21 | 23:54

Дали чајот и кафето се сметаат како внесување вода?

Одржувањето на хидратацијата е клучно за целокупното здравје и обичната вода е најдобриот начин да се направи тоа. Дневно се препорачува внесување на околу два литра...

Култура 14.01.21 | 16:12

Утре почнува традиционалниот Фестивал на чајот и читањето и ќе трае еден месец

На традиционалниот Фестивал на чајот и читањето што почнува утре и ќе трае до 15 февруари, ќе бидат изберени најдобрите читатели во земјава и тие ќе добијат комплет книги...

Здравје 27.12.20 | 23:45

Чаеви за стимулирање на имунитет доколку имате корона вирус

Одржувањето на високо ниво на имунитет е еден од најважните чекори до спречување на инфекција со корона вирус или доколку веќе се случи тоа полесно да се преброди целата...

Свет 20.08.20 | 16:37

Вработените во кафулето каде Навални пиел чај не знаат ништо за труењето

Во аеродромското кафуле, каде рускиот опозиционер Алексеј Навални пиел чај пред летот, велат дека не знаат ништо за труењето. Полицијата ги испитала вработените во...

Здравје 29.07.20 | 12:25

Чајот од маслинка ме штити од коронатa

Дојранчанецот Бранко Попов вели дека не се плаши од вирусот Ковид-19, затоа што верува дека чајот од маслинка што самиот го произведува и редовно го пие, го штити од вируси...

Здравје 07.01.20 | 15:40

Пилешка супа или чај – кој е вистинскиот лек за настинка?

Пилешка супа или чај – кој е вистинскиот лек за настинка тешко е да се каже. Нема потврдени докази дека пилешката супа навистина помага во борбата против настинките....

Здравје 30.09.19 | 13:14

Пластичните вреќички за чај испуштаат микропластика во водата

Канадските истражувачи открија дека пластичните вреќички за чај испуштаат илјадници честички микропластика во водата, пренесува BBC. Голема количина на микропластика...

Здравје 23.04.19 | 21:14

Оваа билка е стопати поефикасна од хемотерапија, ги уништува клетките на ракот за 48 часа

Чајот од глуварче делува врз клетките зафатени со карцином на тој начин што тие се распаѓаат во рок од 48 часа, а истовремено ниедна здрава клетка во организмот не заболува. Оваа...

Култура 15.01.19 | 10:48

Почнува Фестивал на чајот и читањето во „Феникс“

Традиционалната манифестација „Фестивал на чајот и читањето“ ќе започне на 15 јануари и ќе трае до 15 февруари. Годинава нејзини организатори се: издавачката куќа „Феникс“,...