Ознака: цесна
Балкан 28.06.22 | 14:01

Се урнал авион на Брач, пожарникари и брзата помош се на терен

Спортскиот авион Цесна утрово се урнал во близина на Блаца на островот Брач, објави „Слободна Далмација“. Порталот додава дека сите од авионот преживеале. Екипи на...

Црна хроника 05.04.19 | 13:51

Откриена причината за падот на авионот кај Солунска Глава

Силниот ветер бил причина за уривањето на авионот кај Солунска Глава при што животот го загубија сите четири члена на семејство Бошнакови. Ова денеска го даде како одговор...

Црна хроника 05.04.19 | 11:45

Телата ќе се однесат во Бугарија: Завршена ДНК анализата на починатите во цесната

Истрагата за авионската несреќа во која загина четиричлено семејство кај Солунска Глава и понатаму е во тек, а ДНК анализите на телата на починатите се завршени, потврдуваат...

Балкан 05.04.19 | 08:37

„Цесната“ паѓала како камен и се распарчила

Авионот „цесна” на бугарскиот бизнисмен Георги Бошнаков, во кој загина со семејството, паднал како камен, пренесуваат бугарските медиуми изјави од извори блиски на...

Црна хроника 03.04.19 | 17:07

Пилотот на цесната имал дозвола за слетување на скопскиот аеродром

Малиот авион од типот цесна П210Н кој вчера попладне се урна кај Солунска Глава при што загинаа четворица бугарски државјани, имал дозвола за слетување на аеродромот...

Црна хроника 03.04.19 | 13:12

Видеоснимка од остатоците од „цесната“ што се урна кај Солунска Глава

Министерството за внатрешни работи информира дека четворицата патници од авионот, што вчера полета од Охрид за Софија, а се урна во близина на Солунска Глава, се починати. Припадниците...

Црна хроника 03.04.19 | 11:44

Контролорите: Пилотот јави дека е турбулентно и го снема од радар

Пилотска грешка или проблем со моторот е причината за трагедијата на семејството Бошнаков, кое загина вчера кога авионот во кој се превезувало од Охрид до Софија се...

Црна хроника 02.04.19 | 19:46

Детали за паднатиот авион: Два полициски хеликоптери биле во потрага по „цесната“

Мал воздухоплов од типот Цесна П210Н кој летал од Охрид за Софија попладнево во 16:16 часот е изгубен од радарскиот систем на контролата за летање. Контактот е изгубен западно...

Црна хроника 02.04.19 | 19:33

Семејство од Бугарија со две деца загинаа при падот на авионот кај Солунска Глава

Татко, мајка и две деца загинале попладнево при падот на малиот авион „цесна” некаде околу врвот Солунска Глава во Македонија. Авионот бил со германски регистрации....

Црна хроника 02.04.19 | 19:05

Четворица бугарски патници се во авионот исчезнат над Солунска Глава

Во авионот кој во 16 часот и 18 минути е изгубен од контакр е авион од типот Цесна кој попладнево полетал од Охрид за Софија. Според Управата за цивилна воздушна пловидба...