Ознака: церебрална парализа
Здравје 30.06.21 | 14:47

Мајка на дете со церебрална парализа: Јас сум дискриминирана од институциите, од Владата! Излезете на парада со мене!

Деца навредувани од околината. Деца малтретирани! Родители, баби и дедовци кои ги фаќаат за рака своите деца или внучиња небаре детето со аутизам, церебрална парализа,...

Македонија 06.10.20 | 12:36

МТСП: Сотојбата на Илче беше стабилна, смртта синоќа настапила ненадејно

Се чекаат резултатите од Судска медицина кои ќе ја откријат причината за смртта на 11-годишниот Илче од Охрид, чија потресна приказна со месеци ја брануваше јавноста. 11-годишниот...

Црна хроника 06.10.20 | 10:36

Во згрижувачкиот дом почина 11-годишното дете од Охрид, кое родителите го оставија само со чаша млеко

Основното јавно обвинителство Кавадарци во координација со увидна екипа од Министерството за внатрешни работи, извршија увид во семејна единица во село Корешница,...

Здравје 07.08.20 | 13:33

11-годишниот Илче од Охрид кој беше напуштен од родителите си замина од Клиниката за детски болести во мал групен дом

Илче од Охрид по десеттина дена лекување и нега на Клиниката за детски болести успеа со плеснување на рачињата и едно големо браво да се збогува со тимот лекари кои се...

Здравје 22.07.20 | 15:22

Обезбедено згрижување за детето со церебрална парализа кое го напуштиле двајцата родители

За единаесетгодишно дете со церебрална парализа, кое го напуштиле двајцата родители и го оставиле со човек кој ниту знае како да се грижи за детето, ниту пак знае каква...

Калеидоскоп 01.09.19 | 22:22

5 годишната хуманитарка Андреа собра речиси 8.000 денари за Стефан од Скопје

Малата хуманитарка од Струга Андреа Костовска (5 г. ) собра 7,912 денари од својата хуманитарна акција за Стефан Ивановиќ од Скопје. Во вторникот Андреа продаваше „ладни...

Здравје 16.05.19 | 14:20

Mомчето со церебрална парализа, по седум дена возење со трицикл низ Македонија, пристигнува во Охрид

Ресенчанецот Васил Јанкула, момчето со церебрална парализа, по седум дена возење трицикл низ Македонија, попладнево пристигнува во Охрид. Малкумина веруваа дека може!...