Ознака: цена на струјата
Економија 03.03.22 | 19:58

Владата не им помага на компаниите, цената на струјата за нив е и до 500 отсто поголема, помош нема ниту за земјоделците

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, гостуваше во четвртокот во емисијата „Само интервју“ на Канал 5 телевизија и коментираше за тоа последиците од...

Економија 08.02.22 | 08:12

Бектеши: Mинималната плата oд март ќе биде 18 илјади денари, а до крајот на мандатот ќе надмине 20.000 денари

Од март минималната плата ќе биде 18 илјади денари, а до крајот на мандатот минималната плата ќе надмине над 20 илјади денари, кажа министерот за економија Крешник Бектеши...

Економија 31.12.21 | 09:45

ВМРО-ДПМНЕ: Бислимовски пред два месеци тврдеше дека струјата нема да поскапи, а сега носи одлука за покачување од 1 јануари

Од ВМРО-ДПМНЕ реагираат дека првиот човек на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимовски, пред два месеци тврдеше дека струјата нема да поскапи, а сега носи...

Економија 23.12.21 | 10:31

Да се подготвиме за една тешка година вели Бислимоски: Струјата сигурно ќе се покачи од јануари

„Очигледно е дека ќе има покачување на цената на електричната енергија, минатата недела трите компании испратија барања. Сите компании ќе треба да излезат од својата...

Балкан 18.12.21 | 23:52

И во Словенија снабдувачите најавија поскапување на струјата од јануари

Снабдувачите на струја во Словенија од почетокот на следната година ќе ги зголемат цените за домаќинствата. Мариборска Eнергија плус ја покачува струјата за околу 30...

Економија 15.12.21 | 17:58

Димитриеска: Високата цена на струјата не е само увезен проблем, проблем е што не копаме јаглен и не произведуваме струја

Стабилноста на девизниот курс ќе се задржи – но постои разлика меѓу одговорна и неодговорна влада! Не е дилема дека стабилноста на девизниот курс ќе се задржи и при...

Економија 05.12.21 | 12:34

Струјата на берзите достига рекродни 320 евра, ако ЕСМ не обезбеди струја, граѓаните ќе плаќаат и до 50 отсто повисока цена

Рекорден раст на цената на регионалната берза Хупекс. Дури 320 евра за мегават час достигна цената која ја платија трговците со струја кои ги снабдуваат домашните фирми...

Економија 03.11.21 | 18:40

Бектеши бара кризна состојба од вторник: Рестрикции нема да има, но ќе скокне цената на струјата

Министерот за економија Крешник Бектеши утре попладне до Владата ќе достави барање за прогласување на енергетска кризна состојба. Во емисијата Економски Магазин на...

Економија 15.07.21 | 18:04

Морачанин: Струјата не треба да биде евтина, треба да биде скапа за граѓаните помалку да трошат

Маја Морачанин, претседателката на ДОМ, коалицискиот партнер на СДСМ, од собраниската говорница порача дека струјата не треба да биде евтина, односно дека граѓаните...

Економија 08.05.21 | 11:30

Ќе поскапи ли струјата во јуни или јули?

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) Марко Бислимоски за МИА вели дека во јуни или јули годинава нема да дозволат зголемување...