Ознака: царинска управа
Економија 03.12.21 | 15:09

Потпишан протоколот за заемно признавање на овластен економски оператор со Србија

Денес, на граничниот премин Прешево, директорите на Царинските управи на Република Македонија, Славица Кутиров и Република Србија Бранко Радујко, потпишаа...

Македонија 24.11.21 | 22:39

Суспендирани двајца цариници, ќе има санкција за нивниот раководител

Согласно член 49 од Законот за превоз во патниот сообраќај, при вршењето на слободен превоз на патници во меѓународниот патен сообраќај, во зависност од видот на превозот,...

Македонија 24.09.21 | 16:22

Соопштението на Царинската управа од декември 2016 кога била запленета дрогата, покажува дека технички министер за внатрешни работи е Оливер Спасовски

Истото возило и бункерот и килажата на запленетата дрога во декември 2016 година се забележани во соопштение на Царинската управа за заплена. Во тој период технички министер...

Економија 28.05.21 | 11:42

Намалени казни за царинските прекршоци

Со донесување на новиот Закон за прекршоците („Службен весник на РСМ“ бр.96/19) се наметна потреба од измени на прекршочните одредби на Царинскиот закон, кои се имплементирани...

Македонија 15.04.21 | 11:48

Револт и во Царината: На списоците за вакцинација ги нема најзагрозените – мобилната царина, дел од вработените на границите и администрацијата

Вработените во Царинската управа реагираат на Листата за приоритетна вакцинација и бараат информација врз основа на кои критериуми Царината ги изработува листите...

Економија 26.03.21 | 12:47

Димитриеска – Кочоска: Владата го легализира шверцот на акцизна стока

Заев и најкриминалната влада во Европа тргнаа во процесот на приватизирање на Царината, за да им врви работата и да ги полнат џебовите, ова денеска преку прес-конференција...

Економија 12.01.21 | 16:32

Сугарески е назначен за Директор на Царинската управа

На денешната седница, владата го именуваше Горан Сугарески за директор на Царинската управа. Сугарески дипломирал на Правниот факултет „Јустинијан Први“ при Универзитетот...

Економија 29.12.20 | 09:46

Нов државен оглас: Царинска управа ќе има 119 нови вработувања

Не запираат огласите за вработувања во државните институции по формирањето на новата влада. Веќе со месеци има огласи за вработувања на стотици административци, а последен...

Економија 16.12.20 | 10:44

Рашковски почна, Заев го дотурка проектот: Кој ќе го лапне милионскиот бизнис за следење на акцизните стоки?

Проектот за „јавно приватно партнерство за воспоставување интегриран систем за управување, мониторирање, следење и контрола на акцизни добра“ веќе подолго време...

Економија 15.12.20 | 13:03

Рашковски е упорен да го спроведе проектот за јавно приватно партнерство за акцизните стоки

Генералниот секретаријат на Владата веќе подолго време го турка проектот за „јавно приватно партнерство за воспоставување интегриран систем за управување, мониторирање,...

Економија 06.11.20 | 14:18

За избегнување на акциза од повеќе од милион евра поднесена кривична пријава

Царинската управа во текот на вчерашниот ден пред Основното јавно обвинителство во Велес поднесе кривична пријава против правно лице со седиште во Велес и против одговорното...

Црна хроника 01.07.20 | 18:50

Девизи, златни монети и накит запленила Царинската управа

Во текот на минатите две недели, царинските службеници открија три обиди за нелегално изнесување на готовински платежни средства од државата, еден обид за криумчарење...

Македонија 17.12.19 | 19:45

Загадувањето води до Царината: Заев и Шилегов знаат кој дозволува увоз на нафтен кокс со 18% сулфур, а го тарифира како 2%

Зоран Заев и бизнис олигархијата поддржана од власта ги трујат граѓаните. На  фирми блиски до власта им се дозволува согорување на кокс и на гума. Скопје секој ден се...

Црна хроника 07.10.19 | 14:19

Татко и син внеле 51 килограм марихуана на Ќафасан, „паднале“ на Богородица

Татко и син од Албанија биле фатени вчера од царинските инспектори на граничниот премин „Богородица“ со вкупно 51 килограм марихуана. Тие имале намера да ја изнесат...

Црна хроника 01.10.19 | 10:25

„Неспресо“, часовници, теписи: Што сè пронајдоа цариниците во септември

Во текот на минатиот месец, царинските службеници открија една царинска измама, тројца мигранти, како и повеќе обиди за криумчарење разна стока, при што се задржани...

Црна хроника 19.09.19 | 12:39

Македонец шверцувал антички артефакти во Србија стари 2.500 години

Антички предмети стари околу 2.500 години се откриени на граничниот премин Прешево-Табаовце во автомобил управуван од Македонец, соопшти денеска српската Царинска управа. Како...

Економија 06.09.19 | 21:20

Акција против нелегална продажба: Запленети 2 000 кутиии цигари и 35 килограми тутун

Царинската управа на Република Македонија и Пазарната инспекција денеска спроведоа заедничка акција против нелегална продажба на цигари, режан тутун и други тутунски...

Црна хроника 06.09.19 | 14:57

Скопјанец пробал да прошверцува 70 кила октоподи, шкампи и лигњи на Богородица

Во текот на изминатите четири недели, царинските службеници откриле два обиди за криумчарење дрога, едно возило со бункер и неколку обиди за криумчарење разна стока,...

Црна хроника 01.07.19 | 17:26

Оптички нишан не стигна до целта – запленет на аеродром

Во текот на месец јуни, царинските службеници открија повеќе обиди за криумчарење разна стока, при што привремено се задржани технички производи, медицински стерилизатор,...

Македонија 15.05.19 | 13:44

Директорската фотелја во Царина резервирана за Зечевиќ?!

Царинската управа ќе биде еден од секторите во кој ќе заигра метлата на премиерот Зоран Заев – тврдат извори од „Република“. Според нив смената на директорската...