Ознака: цар борис трети
Црна хроника 21.01.23 | 19:01

Koj го пушти секретарот на „Борис Трети“ со кривична пријава да излезе од државата?

Преседан е начинот на којшто 22-годишиот Христијан Пендиков, секретар на бугарскиот клуб Цар Борис Трети од Охрид е изнесен од државата, а истрагата за кафеанската тепачка...

Црна хроника 20.01.23 | 13:39

Меѓусебни недоразбирања, а не политика била причината за тепачката во Охрид

Меѓусебни недоразбирања, а не политиката била причината за тепачката во Охрид во која Христијан Пендиков (21) од Охрид, кој е член на бугарскиот клуб „Цар Борис трети“,...

Македонија 15.12.22 | 13:26

Пендаровски бара „Цар Борис“ и Ванчо Михајлов“ да си ги променат имињата

Постоењето на бугарските клубови во земјава не е спорно, но тие  треба да се усогласат со законот за здруженија во однос на нивните имиња, за што течат роковите, вели...

Балкан 24.11.22 | 08:58

Бугарија ја вика на „пеење“ амбасадорката на „Cеверна“ за кршењето на „Цар Борис“

Амбасадорката на Македонија во Софија, Агнеса Руси-Поповска, ќе биде повикана денеска во Министерството за надворешни работи, каде што ќе и биде врачен остар...

Македонија 02.11.22 | 21:41

Мицевски: Не случајно се оди со имињата „Цар Борис Трети“ и „Иван Михајлов“, немате сила и храброст да тропнете на маса

Самото име на отворањето на македонскиот клуб во Благоевград со име „Никола Вапцаров“ значи клуб кој ќе значи културно зближување меѓу народите и државите и така треба...

Македонија 12.10.22 | 13:30

Искршена таблата на бугарскиот клуб во Охрид

Искршена е таблата и оштетени се просториите на бугарскиот клуб во Охрид. Како што објави порталот „Охрид1“, инцидентот се случил околу пладне.   View this post on...

Македонија 09.10.22 | 09:46

ВМРО-ДПМНЕ: Ако СДС се против фашистичкиот клуб „Цар Борис“, зошто им смета законското регулирање

Ако СДС се против фашистичкиот клуб Цар Борис, зошто им смета законското регулирање, нека го поддржат предлог законот на ВМРО-ДПМНЕ. Законското решение на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 08.10.22 | 11:42

Османи: Отворањето на бугарскит клуб е провокација на штета на бугарската заедница во државава

Министерот за надворешни работи Бујар Османи смета дека отворањето на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид е провокација која оди на штета на бугарската заедница...

Македонија 08.10.22 | 11:32

СДСМ и ДУИ свесно ја украинизираат Македонија: Што поддржува „Цар Борис Трети“ во ликот на Цар Борис Трети?!

Целиот бугарски народ денес гледа како се остваруваат неговите идеали за создавањето на една моќна и обединета Бугарија од Дунав до Белото Море и од Охрид до Црно Море....

Твитови 07.10.22 | 15:03

Едноставно е – кој и понатаму ги поддржува СДСМ и владата е соработник на фашизмот и ќе дојди ден кога така ќе биде суден


Македонија 06.10.22 | 15:09

Мицкоски повика на мирен протест за отворањето на „Цар Борис Трети“

Утре во Oхрид ќе биде отворен бугарскиот културен клуб „Цар Борис Трети“, а по тој повод лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски повика најавениот протест да биде...

Македонија 05.10.22 | 22:53

Бугарскиот министер за надворешни: Ако цар Борис трети е проблем, Јосип Броз Тито е уште поголем

Mинистерот за надворешни работи во службената влада во Софија, Николај Милков, порача дека Бугарија е Европска Унија и додека преговара со ЕУ, Република Македонија преговара...

Македонија 05.10.22 | 12:55

Oва се членовите на Советодавното тело кои ќе одлучуваат за употребата на имиња на историски и други познати личности

Првата конститутивна седница на советодавното тело за давање мислење за употреба на име на историска и друга позната личност во името на здружение и друго правно лице...

Македонија 16.08.22 | 14:22

Охридското обвинителство ќе бара пропусти при регистрацијата на Здружението „Цар Борис Трети“

Основното јавно обвинителство Охрид, по допрен глас, оформи предмет за да ги испита наводите за евентуални пропусти при регистрацијата на Здружението на граѓани „Цар...

Македонија 12.08.22 | 12:23

Нашите власти поим немаат: Лично синот на царот Борис Трети дал дозвола во Охрид да се отвори здружение на неговиот татко

Лично Симеон Сакскобурготски, син на Цар Борис Трети и поранешен премиер на Бугарија, познат во тамошната јавност како Царот, ја дал согласноста за здружението во Охрид...

Македонија 11.08.22 | 21:51

Роднина на цар Борис од Бугарија дал согласност да се регистрира здружението во Охрид

Родинина на бугарскиот Цар Борис Трети дал согласност под негово име да се основа здружението во Охрид. Ова може да се протолкува од одговорт кој на барање на Канал 5...

Македонија 11.08.22 | 15:44

Oва веќе не е ни смешно: По фашистите „Ванчо“ и „Борис“, и трет Бугарин ќе добие здружение во Македонија без дозвола

Ова веќе не е ни смешно. Клубови на контроверзни бугарски личности никнуваат на секој чекор во Македонија. По Клубот „Ванчо Михајлов“ во Битола и „Цар Борис Трети“...

Македонија 11.08.22 | 14:01

Се повтори приказната со „Ванчо Михајлов“: И „Цар Борис трети“ се отвори без амин од Mинистерството за правда

Министерството за правда денеска информира дека до него не е доставено барање за добивање позитивно мислење во постапката за регистрација на здружението „Цар Борис...

Македонија 08.08.22 | 14:08

Левица: Министерката за радост да реагира за новото нео-фашистичко здружение во Охрид

Министерката за радост и цензура, која покажа капацитет за цензура и регулација на мислата и културното творештво на македонските уметници – очигледно, дека во својата...

Македонија 26.11.20 | 13:28

Јордановска: На крај Хитлер ќе излезе самостоен национален координатор на административците

Аман нека го запре некој, да не зборува веќе на темава! На крај Хитлер ќе излезе самостоен национален координатор на административците. Аман нека го запре некој, да...