Ознака: бустер доза
Здравје 17.03.22 | 16:33

ЕМА: Рано е да се зборува за втора бустер-доза против ковид-19

Премногу е рано да се повикува на втора засилена доза вакцина против ковид-19, нагласија од ЕМА и покрај брзиот скок на нови инфекции предизвикани од сојот омикрон. Говорејќи...

Македонија 02.03.22 | 15:42

Почнува кампања за бустер доза против ковид-19

Од Комисијата за заразни болести соопштија дека од денеска почнува кампања за закажување термини за сите оние кои имаат нецелосна вакцинација, односно тие што немаат...

Здравје 12.02.22 | 21:09

По четири месеци бустер дозата ја губи силата

Ефективноста на третата доза на „Фајзер“ и „Модерна“ против корона вирусот е значително намалена до четвртиот месец по примањето на вакцината, според новата студија...

Здравје 08.02.22 | 21:04

ЕМА почна проценка на бустер доза за тинејџери

Европската агенција за лекови (ЕМА) почна ревизија за да процени дали вакцината против Ковид-19 на Фајзер и Бионтек може да се користи како трета дополнителна вакцина...

Балкан 07.02.22 | 08:31

Грција бара бустер: Престанува да важи сертификатот за вакцинираните пред седум месеци

Граѓаните во Грција кои вакцинацијата ја завршиле пред седум месеци и не примиле бустер доза од денеска се сметаат за невакцинирани, престанува да им важи сертификатот...

Свет 03.02.22 | 11:22

Германската Комисија за вакцини препорачува втора засилувачка доза вакцина против Ковид за одредени групи луѓе

Германското официјалното тело за вакцинација препорача да се даде втора засилувачка доза вакцина против коронавирус на особено ризичните групи, јави ДПА. Постојаната...

Здравје 29.01.22 | 10:56

Д-р Даниловски: „Синофарм“ и „Синовак“ речиси не обезбедуваат никаква заштита од Омикрон, потребен е бустер

Епидемиологот Драган Даниловски, во изјава за „Дојче Веле“ вели дека Омикрон го заобиколува имунитетот стекнат од вакцините. „Никогаш ниедна вакцина не штитела стопроцентно...

Здравје 28.01.22 | 19:56

Дали треба да причекаме со бустер дозата дозата додека не стигне вакцината против омикрон?

Омикрон е варијанта на коронавирусот што се шири низ светот значително побрзо од делтата и затоа стана доминантна варијанта во голем број земји. Со оглед на најавата...

Свет 24.01.22 | 09:02

Во Австрија можат да влезат само оние кои примиле бустер доза

На полноќ во Австрија стапи на сила нов режим за влез во земјата. Според новите правила, само патниците кои примиле три дози од вакцината против коронавирус можат да...

Здравје 23.01.22 | 23:33

Израел: Четвртата доза анти-ковид вакцина ги штити постарите луѓе трипати повеќе од третата

Четвртата доза вакцина против Ковид-19 што ја примиле лица над 60 години во Израел ги направи три пати поотпорни на сериозно заболување од трипати вакцинираните лица...

Здравје 13.01.22 | 12:11

ЕМА: Премногу бустер дози може да го ослабнат имунитетот

Европската агенција за лекови предупреди дека повторувањето на дополнителните дози на вакцината против коронавирус може да има негативен ефект врз имунитетот и може...

Свет 03.01.22 | 18:05

Во САД ќе се дава бустер доза и на деца над 12 години

Американската Администрација за храна и лекови (ФДА) го прошири овластувањето за итна употреба на засилувачка доза на вакцината на Фајзер/Бионтек против Ковид-19 за...

Патувања 21.12.21 | 18:15

Kaко ќе патуваме следната година: Со ковид сертификат,но бустер доза засега нема да биде неопходна

Европската комисија денеска донесе одлука за промени во користењето на дигиталните сертификати за ковид во 2022 година. Граѓаните ќе можат да ги користат овие потврди...

Македонија 14.12.21 | 09:11

Примив бустер иако не сум во возрасната група за која се препорачува

Во речникот што го создаде пандемијата, моментално најактуелен збор е „бустер“ што мислам дека е најблиску до значењето на еден друг збор, инаку често употребуван...

Здравје 02.12.21 | 22:45

Во март ќе има бустер доза против омикрон, најави шефот на „Модерна“

„Модерна“ би можела да го заврши тестирањето на засилувачката доза за варијантата омикрон во март и да поднесе барање за одобрување во САД, изјави претседателот на...

Здравје 24.11.21 | 13:51

Агенцијата за јавно здравје на ЕУ препорачува бустер-доза за сите возрасни лица

Директорката на агенцијата за јавно здравје на Европската Унија, Андреа Амон, денеска изјави дека давањето засилена т.н. бустер-доза на вакцината против Ковид-19 треба...

Здравје 19.11.21 | 11:39

Македонците можат да примаат бустер-доза и во Србија

Српските медиуми објавија дека во Здравствениот дом Врање е одобрено давање на третата, бустер доза од вакцината и за македонските граѓани, почнувајќи од денешниот...

Здравје 05.10.21 | 10:44

ЕМА одобри „бустер“ доза со „фајзер“ и „модерна“

Европската агенција за лекови (ЕМА) за првпат издаде официјална препорака за дополнителна доза на вакцина „Ковид-19“, објави „Дер стандард“. ЕМА во понеделникот објави...

Здравје 28.09.21 | 10:42

Д-р Петличковски: Бустер дозата нема да помогне многу за колективен имунитет, многу луѓе немаат примено прва доза

„Бустер дозата кај нас нема многу да помогне за колективен имунитет, бидејќи има луѓе кои не примиле ниту прва доза“, изјави во интервју на Утринска на Телма, директорот...

Македонија 06.09.21 | 11:12

Филипче: Фајзер може да се користи како бустер доза, без разлика кои се првите две примени вакцини

Препораката е дека треба да поминат шест месеци од втората доза, за да започне вакцинацијата со третата – бустер доза. Веќе официјално е препорачана бустер дозата за...