Ознака: Бурим Рустеми
Македонија 28.10.21 | 08:26

Рочиште за „ТНТ“: Дали Судот ќе постапи онака како што навести Рустеми и обвинетите ќе ги остави без докази?

Денеска ќе се одржи ново рочиште за случајот „ТНТ“. На него се очекува жестока реакција на одбраната на обвинетите откако вчера адвокатот Мерџан Даути јавно изнесе...

Македонија 27.10.21 | 10:36

Тој ќе средел со Судот: Обвинителот Рустеми нудел пазар во случајот „ТНТ“ со условни казни за обвинетите за судењето побрзо да заврши

Голем скандал е на повидок во случајот „ТНТ“. Обвинителот Бурим Рустеми нудел вистински пазар за дел од обвинетите доколку признаат вина. Ова за „Република“ го тврди...

Македонија 08.10.21 | 16:56

Заканите на Рустеми се исплатеа: Судот ги одби сите докази на обвинетите во „Топлик“

Она што се очекуваше и се оствари. Судот во целост го прифати барањето на обвинителот Бурим Рустеми. Заканите кои ги упати на денешното рочиште обвинителот во случајот...

Македонија 08.10.21 | 13:16

Случај „Топлик“: Oбвинителот Рустеми се закани со кривични пријави за вештаците предложени од одбраната

На денешното рочиште во случајот „Топлик“ се случи скандал поврзан со обвинителот Бурим Рустеми. Тој им се закани на вештаците предложени од одбраната  дека ќе им...

Македонија 04.10.21 | 12:25

Обвинителот Рустеми сака обвинетите во „Топлик“ да ги остави без сведоци и докази

Обвинителот Бурим Рустеми, засапник на обвинението  во случајот „Топлик“ бара да не бидат прифатени ниту еден сведок или вештачење на одбраната. Тој на денешното рочиште...

Македонија 13.09.21 | 13:23

Обвинителот Рустеми мрмори наместо да презентира докази

Како што стојат работите судечкиот совет во случајот „Топлик“ не е премногу заинтересиран за доказите што ги презентира Обвинителство. Откако судијата Шабани одби...

Македонија 08.02.21 | 12:29

Судијата нервозен, обвинителот тендециозен: Одбраната на денешното рочиште за „Топлик“ побара изземање на Рустеми

Одбраната на обвинетите во случајот „Топлик“ денеска побара изземање на обвинителот Бурим Рустеми. Адвокатите сметаат дека Рустеми треба да биде изземен поради неговото...

Македонија 26.01.21 | 13:14

Рустеми без ниту еден доказ се откажал од гонење на Амзоски: Дали Јовески ќе го изземе обвинителот од случајот „ТНТ“?

Адвокатот Јовица Страшевски на денешното рочиште за случајот „ТНТ“ до судијата Огнен Ставрев достави барање за изземање на застапникот на обвинението Бурем Рустеми. Ова...

Македонија 26.01.21 | 10:53

Одбраната во случајот ТНТ бара изземање на обвинителот Рустеми поради тоа што влијаел да биде повлечено обвинението на Амзоски

Одбраната на обвинетите во случајот ТНТ бара изземање на обвинителот Бурим Рустеми. Тие сметаат дека Рустеми не може да биде застапник на ова обвинение бидејќи бидејќи...

Македонија 14.09.20 | 13:24

Одбраната на обвинетите во „Насилства во Центар“ побара иземање на обвинителот Даути

Адвокатот Мерџан Даути денеска и официјално на рочиштето за „Насилство во Центар“ побара од Обвинителството до Куманово и до обвинителот Јовевски иземање на обвинителот...

Црна хроника 01.09.20 | 13:15

Не се откажува: Адвокатот Даути ќе бара Јавниот обвинител да го изземе Рустеми од случајот „ТНТ“

Одбраната на обвинетите во случајот „ТНТ“ не се откажуваат од изземање на обвинителот Бурим Рустеми. Адвокатот Мерџан Даути за „Република“ потврди дека најпрво ќе...

Македонија 28.01.20 | 11:46

Рустеми за Поштенска банка сакал најблаги затворски казни, Јанева ја интересирале само парите

На денешното сведочење на обвинителот Бурим Рустеми тој за случајот Поштенска банка објасни дека на еден од состаноците Катица Јанева ги информирала дека случајот...

Македонија 28.01.20 | 10:42

Рустеми: Јанева бараше да не замрзнувам стан од нејзина пријателка

На денешното рочиште во случајот „Рекет“ сведочеше поранешниот обвинител во СЈО Бурим Рустеми. Тој истакна дека предметот „Поштенска банка“ се оформил од прислушуваните...

Македонија 28.01.20 | 07:56

Обвинителот Бурим Рустеми денеска сведок во „Рекет“

бвинителот Бурим Рустеми, кој беше дел од СЈО, денеска треба да се појави во Основниот кривичен суд како сведок за случајот „Рекет“. Рустеми е обвинителот кој ја водеше...

Црна хроника 16.08.19 | 14:21

Рустеми: Не чуствував влијание од Јанева за исказот за случајот „Рекет“

Обвинителот од СЈО Бурим Рустеми по исказот даден во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, изјави дека немал притисоци за тоа што да каже пред...

Македонија 16.08.19 | 12:42

Во рацете на Рустеми судбината на Катица? Обвинителот е можен клучен сведок во „Рекет“

Денешното сведочење на обвинителот Рустеми е многу битно за судбината на Катица Јанева и за тоа дали и таа ќе биде осомничена или наскоро можеби и обвинета во мега скандалот...

Македонија 16.08.19 | 11:48

Обвинителот Рустеми пристигна на сведочење во ОЈО

Обвинителот Бурим Рустеми од Специјалното јавно обвинителство пристигна во Обвинителството за организиран криминал, каде треба да даде исказ за случајот „Рекет“. Рустеми...

Црна хроника 15.08.19 | 10:59

Одложено сведочењето на Рустеми за случајот „Рекет“ 

Обвинителот од СЈО Бурим Рустеми сепак денеска нема да даде исказ во обвинителството за организиран криминал за случајот „Рекет”, иако првично беше најавено негово...

Македонија 15.08.19 | 09:02

Обвинителот Рустеми денеска ќе даде исказ за „Рекет“, од ЈО не откриваат кога и Јанева

Обвинителот Бурим Рустем од Специјалното јавно обвинителство денеска треба да даде исказ во Обвинителството за организиран криминал за случајот „Рекет“, откако од...

Македонија 14.08.19 | 13:14

И обвинителот Бурим Рустеми повикан да сведочи за „Рекет“

И обвинителот од СЈО, Бурим Рустеми, добил покана во текот на утрешниот ден да се појави во просториите на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција...