Ознака: бугарски фашистички окупатор
Македонија 04.11.21 | 12:41

77 години од дено кога Битола е ослободена од трупите на подивенио Хитлер и неговите слуги бугарските фашистички окупатори

Плакат објавен на 04.11.1944 година, денот на ослободувањето на Битола, пишуван на битолски дијалект :

Македонија 12.10.21 | 20:52

Ние Македонците не сме го измислиле бугарскиот фашизам, па да ги поправаме грешките што ги направила Бугарија во своето минато

Историчарот Тодор Чепреганов, поранешен директор на Институтот за национална историја на Македонија, предупредува на опасноста од забуни во македонската историја...

Македонија 04.10.21 | 13:30

Димитриевски: Баба ми има 94 години, кажете ѝ дека Бугарите го ослободиле Куманово!

Независниот кандидат за градоначалник Максим Димитриевски, во денешното гостување на Утрински брифинг потенцираше дека тоа што го понело да се кандидира за градоначалник...

Балкан 30.09.21 | 20:33

Џамбаски: Какви окупатори, „Бугарски Велигден“ е денот кога бугарските војници влегоа во Македонија

Нема потреба од дебата во бугарското општество за терминот „фашистички окупатор“, ние си ја знаеме историјата. Бугарија не била и не може да биде окупатор во Македонија,...

Македонија 26.09.21 | 21:11

Дарко Јаневски: Финтата на Заев успеа

Ќе ни треба веројатно многу време за да сфатиме дека Бугарите се тука, дека нема никаде да избегаат, но, оние што секој ден умираат од Ковид и оние што допрва ќе умрат...

Македонија 24.09.21 | 14:28

Мицкоски за Бугарија: Наместо да бараат да бришеме учебници треба да дојдат овде и да му се извинат на овој народ

Шоканта е изјавата на премиерот Зоран Заев за бришењето на „бугарски фашистички окупатор“ од учебниците, смета лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој додава...

Македонија 24.09.21 | 12:16

А еднаш да напишевте дека пред бугарската имаше српска окупација?!

Коалицискиот партнер на Зоран Заев Љубчо Георгиевски единствено застана во одбрана на пиши-бриши политиките на свиткана кичма. Во одбрана на поголемиот брат во коалицијата...

Македонија 24.09.21 | 11:01

Глупостите за историјата Заев ги темпира за изборната кампања и за создавање антиевропејци

Малку, малку, па премиерот Зоран Заев ќе погоди нешто и во делот на историјата. Последниот негов излет со бришењето на идентитетската придавка „бугарски“ од целината...

Македонија 24.09.21 | 10:13

Ќулавкова: Испаѓа дека Македонија нема свој национален интерес, туку се жртвува за националните интереси на соседите и пошироко

Според однесувањето на политичкиот врв, испаѓа дека Македонија нема свој национален интерес, туку се жртвува за заштита на националните интереси на соседите и пошироко,...

Македонија 24.09.21 | 09:01

Ванковска: Се сторивме сите во кукумјавки, идиоти го водат орото

Како што можете да видите, занемев, замолчев, немам веќе што да кажам, а што не било кажано навреме, вели професорката Билјана Ванковска, една од најголемите критичари...

Македонија 24.09.21 | 08:52

Милески: Да бевме под фашистичка окупација, ти и другар ти ќе бевте соработниците

Не сме биле ниту ние сите на страна на партизаните, имало и соработници на фашистите, рече вчера премиерот Зоран Заев и повторно предизвика остри реакции од јавноста. Дочекавме:...

Македонија 23.09.21 | 15:15

Дочекавме: Заев ги направи Македонците фашисти

Правдајќи ги своите постапки и предавства околу бугарското прашање, премиерот Зоран Заев порача дека колабористи со фашистите имало и во Македонија, па не треба тој...

Македонија 23.09.21 | 13:48

Проф. Ачкоска: Бришете, брусете, но на крајот и вие ќе станете дел од историјата, но онаа на предавствата

Различни режими правеле обиди да ја менуваат историјата, барајќи легитимитет за нивните политички постапки во актуелното време. Но, историјата е нешто кое се случило...

Македонија 23.09.21 | 09:32

Заради ова ли Бугарите сакаат Заев да победи?

Неодговорен, несовесен, ненаучен и игнорантски, пристап на власта и Зоран Заев кон прашањето со Бугарија, надополнето со нула однос и емоција кон идентитетот и историјата...

Македонија 22.09.21 | 23:24

Кандидатот за Нобелова е опасно осамен

Новинарот Бранко Героски ја коментира изјавата на еден од стратезите на СДСМ; Ѓорѓи Спасов, кој не се согласува со партискиот лидер Зоран Заев дека фразата „бугарски...

Македонија 22.09.21 | 22:19

Котлар: Суртучка и безобразна е изјавата за интервенција во учебниците каде што стои „бугарскиот фашистички окупатор“

Историчарката Наташа Котлар ја смета за неука, суртучка, безобразна денешната изјава на премиерот Зоран Заев дека „ќе се интервенира во учебниците онаму каде што пишува...

Македонија 22.09.21 | 13:35

Заев: Учебниците каде пишува бугарски фашистички окупатор ќе се менуваат

Нема да се менуваат учебниците по историја, но ќе се менуваат термини бугарски фашистички окупатор, одговори премиерот Зоран Заев на новинарско прашање  во врска со...

Македонија 19.12.20 | 16:49

Заев: Подготвен сум на спомен-плочите каде што пишува „бугарски фашистички окупатор“ да го избришам „бугарски“

Премиерот Зоран Заев денеска нагласи уште еден потег што е подготвен да го направи под ризик да биде критикуван и од домашната јавност. Подготвен сум, иако имам критики...