Ознака: бугарска амбасада
Македонија 07.02.22 | 20:15

Бугарската амбасада испрати протестна нота поради инцидентот на гробот на Делчев, МНР го осуди настанот

Бугарската амбасада во Скопје испратила нота до македонското министерство за надворешни работи, во која изразува длабоко жалење за како што велат, вандализмот по заедничката...

Македонија 28.03.21 | 19:02

Царина одговори на вознемиреноста на бугарската амбасада: Книгите немаа потполна документација

Во врска со пратката од над 1000 книги (920 нови и 250 стари) задршани на границата, каде како примач на донацијата се јавува Културно информационен центар на Република Бугарија...

Македонија 28.03.21 | 12:47

Бугарската амбасада во Скопје со протестна нота до МНР поради недозволен влез на донирани книги со наслов „Бугарски народни песни од Браќата Миладиновци“

Бугарската Амбасада во Скопје испратила протестна нота до Министерството за надворешни работи на Македонија, поради, како што соопшти бугарското МНР, одлуката...

Скопје 20.12.18 | 12:59

Бугарски пакетчиња за дечињата во „Козле“

Над сто новогодишни пакетчиња им беа поделени на децата кои се лекуваат во Детската болница – Козле. Пакетчињата се донација од бугарското Министерство за надворешни...