Ознака: буџет
Свет 07.12.23 | 22:39

Во Германија годинава не се очекува гласање за буџетот за 2024 година

Германскиот парламент нема да има време да гласа за буџетот на земјата за 2024 година пред крајот на годината, му напиша висок пратеник од Социјалдемократите (СПД) на канцеларот...

Економија 06.12.23 | 12:02

Јаревски: Предлог-буџетот за 2024 носи голем буџетски дефицит, непродуктивни трошења и сомнителни ставки

Денес е трет ден од расправата по Предлог-буџетот за 2024та година. Овој Предлог-буџет повторно носи голем буџетски дефицит, големи непродуктивни трошења и сомнителни...

Економија 02.12.23 | 17:07

Стојаноски: Буџетот за 2024 е досега историски највисок, нереален и предизборен

Во понеделник, 4-ти декември од 10 часот почнува разгледувањето на Буџетот за 2024-та година. ВМРО-ДПМНЕ смета дека се работи за буџет кој досега е историски највисок, нереален,...

Економија 02.12.23 | 13:13

Стојаноски: Буџетот за 2024 е досега историски највисок, нереален и предизборен

ВМРО-ДПМНЕ смета дека се работи за буџет кој досега е историски највисок, нереален, предизборен и составен така за да може да се искраде и подели помеѓу бизнисмените...

Македонија 16.11.23 | 13:16

Митева: Буџетот за 2024 е расипнички

Буџетот за 2024 година е расипнички и криминален. СДС и ДУИ за 2024 година, како и за претходните години од нивното владеење, проектираат мегаломански буџет, со многу пари...

Економија 16.11.23 | 11:33

Бесими: Во Буџетот 2024 планирани се повисоки плати и пензии, со исклучок на функционерските плати

Во Предлог-буџетот за 2024 година се проектирани средства за исплата на повисоките плати за вработените во јавната администрација, за исплата на повисоки пензии согласно...

Економија 15.11.23 | 10:07

Ќе се троши како да е последно: Владата го скрои Буџетот за наредната година, тежи 5.5 милијарди евра

Предлог-буџетот за 2024 година вчера помина на владина седница. Владата го карактеризира како развоен и одржлив Буџет кој ги има сите карактеристики за истовремено да...

Економија 15.11.23 | 09:07

За што ќе се трошат парите? Власта скрои мегаломански буџет од 5.5 милијарди евра

5.5 милијарди за расипништво, криминал и корупција во 2024, затоа СДС одолговлекува избори колку може повеќе.Ковачевски, СДС и ДУИ за 2024 година проектирале 5.5 милијарди...

Црна хроника 14.11.23 | 18:49

Кривична против гостиварец за даночно затајување, го оштетил буџетот за 6.186.050 денари

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против 68-годишниот Х.С. од Гостивар поради постоење основи на сомнение за сторено...

Економија 14.11.23 | 16:49

Бесими: Не е предвиден раст на платите на функционерите во буџетот за идната година

Во буџетот за 2024 година не е предвидено зголемување на платите на функционерите, истакна денеска министерот за финансии Фатмир Бесими, а во изборниот процес ќе нема...

Македонија 14.11.23 | 16:35

За изборите предвидени една милијарда денари, почнатите капитални инвестиции ќе се реализираат и во изборна година

За изборите догодина со Предлог-буџетот за 2024-та се предвидени една милијарда денари или за секој циклус по 500 милиони денари, рече денеска министерот за финансии Фатмир...

Култура 01.11.23 | 16:49

Филмаџиите бараат посебен буџет за телевизиски серии, надвор од буџетот за филм и нов закон за филм

На барање на филмските професионалци (режисери и продуценти), денеска во Кинотека на Македонија се одржа конструктивна средба со министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска....

Економија 07.10.23 | 13:14

„Фич“: Автопатите на „Бехтел и Енка“ се ризик за буџетот во 2024 година

Рејтинг агенцијата „Фич“ го потврди кредитниот рејтинг на земјава, ББ+ со стабилен изглед, што значи дека рејтингот на земата сеуште не е инвестициски, пишува Блумберг...

Економија 03.10.23 | 14:31

Собранието ја усвои Предлог-одлуката за прераспределба на средства во Буџетот за 2023 година

Во Собранието денеска во рамки на 126. седница е усвоена Предлог-одлуката за прераспределба на средства во Буџетот за 2023 година, за која „за“ гласаа 62 и 10 воздржани пратеници. Со...

Свет 19.09.23 | 14:54

Путин: Русија издржа невиден надворешен притисок, економската ситуација е подобра од прогнозата

Ситуацијата во руската економија според клучните показатели се покажа многу подобра од прогнозите, изјави рускиот претседател Владимир Путин на состанокот за нацрт-буџетот...

Економија 15.09.23 | 10:12

Владата на Ковачевски има половина милијарда евра буџетска дупка

Продолжува економското тонење на Македонија. Владата на Ковачевски има половина милијарда евра буџетска дупка, што е резултат на очајната економија во Македонија....

Економија 13.09.23 | 13:06

Мицкоски: Новото задолжување од 300 милиони евра е доказ дека Буџетот е во лоша состојба – моменталната дупка изнесува околу 550 милиони евра

Денес претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во текот на посетата на општина Ѓорче Петров ја коментираше информацијата дека вчера на владина седница поминала...

Македонија 22.08.23 | 19:49

Народен правобранител: Граѓаните кои имаат важечка лична карта не треба да плаќаат за нова, тоа треба да се плати од државниот буџет

Граѓаните се колатерална штета на непромислените одлуки на власта, поради кои сега мораат повторно да плаќаат за нови лични документи, иако актуелните им се важечки. Народниот...

Македонија 04.08.23 | 08:43

ВМРО-ДПМНЕ: Власта упорно молчи за 4 милиони долари што припаѓаат на граѓаните на Македонија, а воведува нови даноци поради празната државна каса

Криминалните зделки на власта немаат крај. Власта упорно молчи за 4 милиони долари што припаѓаат на граѓаните на Македонија, велат во партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. Димитар...

Економија 14.06.23 | 14:03

Засега нема потреба од ребаланс на Буџетот, тврди министерот за финансии

Министерот за финансии Фатмир Бесими вели дека Буџетот е во добра кондиција и затоа не очекува наскоро да има ребаланс. Сега за сега се оди според планот во однос на...