Ознака: буџет
Економија 14.04.21 | 21:55

Бектеши: Буџетот е ликвиден

Буџетот е ликвиден, има средства да се реализираат најавените мерки, би имало и за дополнителни мерки ако е потребно, изјави вечерва министерот за економија Крешник...

Економија 11.04.21 | 14:44

Владата планира со организирање на 40 настани и еден милион евра да се враќа креативноста на ивент индустријата

Обезбедивме еден милион евра неповратни финансиски средства за организација на најмалку 40-тина настани, за чија реализација очекуваме да бидат ангажирани повеќе од...

Македонија 08.04.21 | 23:42

За 1.717 лица се намалил бројот на вработени во јавниот сектор лани

За 1.717 лица се намалил бројот на вработени во јавниот сектор лани, за разлика од 2019 година-тврди министерот за информатичко општество.  Според извештајот во 2020 година...

Економија 02.04.21 | 19:34

Усвоена информацијата за извршување на Буџетот во првиот квартал со позитивни трендови во однос на истиот квартал во 2020 година

Владата на Република Македонија на денешната 62 седница, која се совпадна со 29-тата годишнина од усвојувањето на првиот Буџет на независна Република Македонија во 1992...

Свет 02.02.21 | 10:29

Демократите во Сенатот притискаат за пакет помош од 1,9 трилиони, републиканците за 618 милијарди долари

Група од десетина американски републикански сенатори имале „продуктивен разговор“ со претседателот, Џо Бајден, за новиот пакет мерки за помош на населението што е...

Македонија 25.01.21 | 23:53

ДИК испланира 263 милиони денари за локалните избори

Државната изборна комисија (ДИК) на првата јавна седница во новиот состав ја усвои финанскиската програма за јавни набавки за 2021 година за спроведување на Локалните...

Економија 25.01.21 | 20:48

Димитриеска-Кочоска: Граѓаните и фирмите немаат доверба во државата, повеќе бруто инвестиции имало за време на воениот конфликт, отколку денес

Членката на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Димитриеска-Кочоска, во вечерашното издание на „24 Анализа“ на ТВ 24изрази сомнеж дека економијата ќе закрепне и дека оди во нагорна...

Економија 15.01.21 | 20:51

Николоски: Се случува перење народни пари наместо власта да направи Буџетот да е развоен

Потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ, Александар Николоски во емисијата „Јади Бурек“ на ТВ Сонце истакна дека со народни пари се случува перење на пари и наместо власта...

Свет 02.01.21 | 07:18

Буџетот на ОН за 2021 година ќе биде 3,23 милијарди долари

Државите-членки на Обединетите Нации (ОН) го усвоија буџетот за за 2021 година, што е во износ од 3,231 милијарди долари Комитетот на Генералното собрание на ОН надлежен за...

Економија 24.12.20 | 17:36

Владата со 0,1 отсто за образование и 20 отсто за непродуктивни трошења, патувања и ручеци

Во време кога образованието е колабирано и кога државата треба да одвојува поголема сума на пари со цел да го подобри, таа одвојува минорни суми. Со буџетот за 2021 година...

Економија 21.12.20 | 22:07

Мицкоски: Буџетот е расипнички и мегаломански, во него нема ништо за доброто на граѓаните

Вечерва на емисија на телевизија МРТ гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој што говореше и за мегаломанскиот и расипнички буџет на власта. Мицкоски...

Македонија 21.12.20 | 09:15

ВМРО-ДПМНЕ: Буџетот за 2021 година е неразвоен, покачувања за здравството нема, а долгот за две години ќе се зголеми за 1.6 милијарди

Буџетот за 2021 година е неразвоен, не е насочен кон граѓаните и создава додадена вредност. СДСМ планира да троши стотици милиони без да каже на што, велат во своето соопштение...

Македонија 20.12.20 | 23:32

Со 62 гласа „за“ пратениците го изгласа буџетот за 2021 година, опозицијата го напушти Собранието

Со 62 гласа „за“ Собранието пред полноќ го донесе буџетот за 2021 година. Во собраниската сала отсутни беа пратениците од опзицијата. Власта и опозицијата во текот на...

Економија 20.12.20 | 22:57

Николоски низ бројки и факти како се трошат парите на граѓаните и како власта на Заев ги краде граѓаните

Александар Николоски, потпретседател на ВМРО ДПМНЕ и пратеник во Собранието каде што вечерва се дебатира за буџетот на Македонија објаснува низ бројки и факти како...

Економија 20.12.20 | 22:27

Николоски: Косово инвестира една милијарда евра, Македонија само мизерни 347 милиони за капитални инвеатиции, Владата за свои дискрециони трошења ќе даде 641 милиони, а ќе се задолжи плус 568 милиони

Бројни критики за Буџетот упати пратеникот Александар Николоски вечерва од собраниската говорница во дебата за новиот Буџет па истакна дека станува збор за расипничко...

Економија 20.12.20 | 22:18

Владата на Заев планира да потроши фантастични и рекордни 510 милиони евра за плати на администрацијата

Во 2021 година со коронакризата Владата очекува од даноци да собере повеќе пари од 2019-та година кога немаше корона криза, вака проектираните даночни приходи се на ниво...

Македонија 20.12.20 | 19:13

Николоски: Вечерва од моето обраќање ќе дознаете како Заев го краде народот и зошто нема пари за инвестиции

Вечерва од 20:00 часот на Собранискиот канал следете го моето обраќање за буџетот за 2021 година. Низ систематски и стручно обработени БРОЈКИ И ФАКТИ ќе дознаете како Заев...

Економија 20.12.20 | 08:56

Собранието треба да гласа за Предлог буџетот за 2021 година

Собранието на Република Македонија денеска по пет дена расправа треба да гласа по Дополнетиот предлог буџет за 2021 година. Власта и опозицијата во текот на досегашната...

Економија 18.12.20 | 15:19

Велјаноски до СДСМ: Пред нас имаме мегаломански нереален буџет, додека на улица за девет месеци имаме 52.000 граѓани

Предлог буџетот за 2021 година е предлог кој што е проектиран на 4.15 милијарди евра и е рекордно најголем буџет до сега. Се поставува веднаш прашањето зошто и која е потребата...

Свет 17.12.20 | 08:19

Европскиот парламент го усвои буџетот тежок една милјарда евра

Европскиот парламент со мнозинство гласови го усвои седумгодишниот буџет, односно Повеќегодишната финансиска рамка за периодот од 2021 до 2027 година во износ од 1,074 милијарди...