Ознака: будимпешта
Свет 25.02.21 | 14:19

Унгарија ќе го продолжи делумното затворање до 15 март

Унгарија ќе го продолжи делумното затворање до 15 март бидејќи се очекува натамошен раст на инфекциите во следните две недели, рече Гергели Гуљаш, шеф на кабинетот на...

Свет 13.02.21 | 12:15

Во Будимпешта ќе се гради Клинички центар од светска класа

Во Будимпешта следната пролет почнува изградба на нов огромен клинички центар за кој ќе се инвестираат 835 милиони евра. Се предвидува да биде завршен за 4 години, односно...

Фудбал 07.02.21 | 16:05

Германија не ги пушта Англичаните: Лајпциг-Ливерпул ќе играат во Будимпешта

Првиот натпревар од осминафиналето во Лигата на шампионите помеѓу Лајпциг и Ливерпул ќе се одигра во Унгарија. Средбата ќе се одржи на „Арена Пушкаш“ во Будимпешта. Прашањето...

Балкан 21.01.21 | 12:18

Милошевиќ планирал да ги бомбардира Будимпешта и Загреб!

Една од најголемите тајни за време на бомбардирањето на НАТО врз Србија ја открива генералот Видослав Ковачевиќ. Тој тврди дека Слободан Милошевиќ планирал да ги помбардира...

Свет 20.10.20 | 17:13

„Хуавеј“ ќе гради истражувачки центар во Будимпешта, ќе се вработат сто унгарски инженери

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, најави дека кинеската телекомуникациска компанија „Хуавеј“ во Будимпешта ќе изгради истражувачки и развоен...

Фудбал 25.08.20 | 15:43

УЕФА Суперкупот во Будимпешта ќе се игра пред публика

Извршниот комитет на УЕФА одлучи Суперкупот да се игра на 24 септември 2020 година во Будимпешта пред ограничен број на гледачи – до 30 отсто од капацитетот на стадионот. Тоа...

Свет 31.07.20 | 13:22

Унгарија го претстави дизајнот за огромната нова ракометна сала во Будимпешта

Унгарската ракометна федерација го претстави дизајнот на новата спортска сала која ќе се изгради за Европското ракометно првенство во 2022 година. Унгарија и Словачка...

Свет 14.04.20 | 17:40

Повеќе од 200 заразени со Ковид-19 во дом за нега на стари лица во Будимпешта

Повеќе од 200 луѓе во дом за нега на стари изнемоштени лица во Будимпешта се заразени со новиот коронавирус, а десет починаа, изјави денеска шефот на унгарските здравствени...

Свет 09.04.20 | 13:35

Ковид-19 во два дома за стари лица во Будимпешта, во едниот над 100 заразени

Над 100 случаи на заразени со новиот коронавирус се потврдени во дом за стари лица во Будимпешта, соопшти денеска на прес конференција шефицата на здравствената служба...

Свет 25.03.20 | 15:01

Градоначалникот Карачоњи сака сам да управува со Будимпешта

Општинското собрание во Будимпешта нема да биде свикано на неодредено време, според левичарскиот весник „Непзава“. Градоначалникот на Будимпешта ја откажа седницата...

Македонија 30.07.19 | 21:39

Мицкоски на Орбан му соопштил дека за ВМРО-ДПМНЕ се многу важни европските перспективи на Македонија кои се загрозени од неодговорната Влада на Заев

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес, заедно со потпретседателот Александар Николоски во Будимпешта оствари средба со Премиерот на Република Унгарија...

Свет 12.07.19 | 09:57

Будимпешта ќе е топла како Скопје денес, Скопје, пак, ќе гори како Остин

Истражување на швајцарскиот институт Краутер покажува дека климатските промени ќе предизвикаат значително затоплување на градовите низ светот, со што, до 2050 година,...

Свет 31.05.19 | 10:44

Нуркачи ќе ги бараат исчезнатите во несреќата во Дунав

Унгарските власти планираат да испратат нуркачи во Дунав за да ги пронајдат 19 јужнокорејски туристи и уште две други лица, кои се сметаат за исчезнати по несреќата,...

Свет 31.05.19 | 08:49

Уапсeн капетанот на крузерот

Унгарската полиција синоќа соопшти дека го уапсила капетанот на крузерот кој учествуваше во несреќата на Дунав во која загинаа најмалку седум јужнокорејски туристи. Капетанот...

Свет 30.05.19 | 12:09

Крузер од 1.000 тони го потопи туристичкиот брод во Будимпешта

Бројката на жртви кои загинаа во синоќешната несреќа на Дунав во Будимпешта се искачи на осум, а бројот на исчезнати на 21. Бродот потона откако на него налета луксузен...

Свет 30.05.19 | 10:56

Шестгодишно девојче меѓу седумте жртви во несреќата во Будимпешта

Едно шестгодишно девојче е една од седумте туристи од Јужна Кореја кои загинаа во судирот на два брода на Дунав во Будимпешта. Ниту еден од 32 –та туристи на бродот не...

Свет 30.05.19 | 08:54

Најмалку седум загинати и 16 исчезнати по судир на два брода во Будимпешта

Седум лица загинаа, а најмалку 16 се водат за исчезнати, oткако туристички брод се судри со друг брод во Дунав во близина на центарот на Будимпешта, јави државната телевизија...

Македонија 30.03.19 | 17:43

Мицкоски не беше во Будимпешта, туку во Виена, со „бентли“ го следеше роднина на Заев

Од ВМРО-ДПМНЕ денеска реагираат на информацијата која се појави на одредени портали за наводен престој на претседателот на партијата Христијан Мицкоски во Будимпешта, ...

Македонија 06.01.19 | 21:04

Разговор со Груевски, ексклузивно за „Инфомакс“: Заев да може би ме удавил во капка вода, а не пак да ми помогнат да ја напуштам земјата!

Новинар на „Инфомакс“ имаше подолг разговор со лице блиско до Никола Груевски, кое неодамна беше во Будимпешта каде неколку дена се дружеше со човекот кому Унгарија...