Ознака: бубрег
Здравје 17.04.21 | 16:03

Бубрегот од починатата девојка трансплантиран кај 27-годишен пациент, во тек втората трансплантација

Дваесет и седумгодишен пациент на дијализа доби бубрег од починатата девојка чие семејство ги донираше органите. Министерството за здравство попладнево соопшти дека...

Македонија 09.03.21 | 12:56

Родилката која остана без матка, бубрег и јајник не ја прифаќа одлуката на Лекарската комора

Родилката Јилдиз Веаповска која остана без матка, бубрег и јајник не го прифаќа Стручниот наод на Лекарската комора во кој не се констатира никаков лекарски пропуст...

Македонија 14.01.21 | 13:20

АА: Случајот со родилката од Дебар покажува дека надлежните уште ги бранат недопирливите или партиските војници

Случајот со бремената жена од Дебар, која се лекува во Општата болница во Струга, докажува дека здравствената состојба во Македонија е тешка и е надвор од контрола, реагираат...

Македонија 14.01.21 | 09:33

Родилка загуби матка и бубрег, откака ја породил синот на директорот на струшката болница

Сторијата на Ј. Веапоска од Дебар е случај кој ги отсликува состојбите во македонското јавно здравство: корупција, нестручност, немање државна контрола врз лекарите...

Музика 21.10.20 | 10:41

После трансплантацијата на бубрег, Стиви Вондер се чувствува 30 години помлад

Познатиот пејач Стиви Вондер (70) минатата зима направи трансплантација на бубрег и вели дека сега се чувствува како да има 40 години. На прес-конференцијата што ја одржа...

Здравје 14.03.19 | 19:20

За три месеци шест пациенти добиле бубрег од починат дарител

За три месеци шест пациенти во Македонија добиле бубрег од починат дарител, преку кадаверична трансплантација во периодот од ноември до средината на февруари годинава....

Здравје 23.02.19 | 20:29

Без бубрег ќе преживееш, но без сон – не!

Човечкото тело има свои тајни, свои чуда и правила кои не ги знае секој од нас. Структурата и функцијата на човековото тело во многу ситуации се непредвидливи, а некои...

Калеидоскоп 15.01.19 | 21:38

Го продал бубрегот за да си купи Ајфон 4

Кинезот Ксиао Ванг имал само 17 години кога одлучил да го продаде бубрегот со цел да си купи Ајфон 4, кој не можел да си го дозволи. По операцијата, на Ванг му било кажано...

Калеидоскоп 11.01.19 | 13:13

На 17 си го продаде бубрегот за „ајфон“, денес е неподвижен

Koга имал 17 години, денес 25-годишниот Ксао Ванг одлучил да го продаде својот бубрег за да купи телефон „ајфон 4“ и „ајпад 2“, бидејќи не можел да си ги овозможи. По операцијата,...