Ознака: бројки
Македонија 06.11.20 | 19:14

Починаа 12 лица меѓу нив и двајца на 44-годишна возраст, 1.128 новозаразени од ковид-19 од 3.082 теста

Дванаесет лица починаа како резултат на компликации од ковид-19 во изминатите 24 часа, а меѓу нив и двајца на 44-годишна возраст. Починати се четворица пациенти од Скопје...

Македонија 04.11.20 | 20:10

Најцрниот ковид-19 ден: 1.192 заразени, 22 починати, Филипче и Заев тераат избори во Штип

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.211 тестирања, а регистрирани се 1192 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-571, Куманово-63, Дебар-15,...

Македонија 03.11.20 | 21:36

Нова трагедија на Филипче кој тврди дека сè е под контола: 24 мртви, 913 новозаразени

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2731 тестирања, а регистрирани се 913 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-459, Куманово-25, Дебар-1,...

Свет 25.10.20 | 18:28

Италија извести за нов рекорд на новозаразени со коронавирус

Италијанските здравствени власти во неделата потврдија нови 21.273 лица кои биле тестирани позитивни на Ковид-19 во последните 24 часа, што е најголем број регистрирани...

Балкан 25.10.20 | 17:55

Косово двојно го зголеми бројот на тестирања за коронавирус

Бројката на жртви на пандемијата на Ковид-19 во Косово се искачи на 663, откако двајца пациенти кај кои бил откриен коронавирусот починаа во последните 24 часа. Според Националниот...

Балкан 23.10.20 | 19:46

Во Грција регистрирани 841 случај на корона вирус, од нив 43 на граничните премини

Грција денеска пријави 841 нов случај на коронавирус, додека 10 лица починале како резултат на оваа инфекција. Од вкупниот број заразени 76 се поврзани со познати жаришта,...

Балкан 20.10.20 | 15:03

Драстичен скок: Во Србија 326 новозаразени, а двајца починале

Според последните информации, во Србија се потврдени 326 новозаболени лица, а двајца починале. Биле тестирани 7.242 луѓе. На репсиратор се вклучени 25 лица. Досега во земјата...

Балкан 15.10.20 | 12:41

Во БиХ бројките никогаш не биле повисоки: Починати се 14 лица

Во последните 24 часа во Босна и Херцеговина се регистрирани рекордни 567 новозаболени лица. Од тоа, 386 се во Федерацијата и 181 во Република Српска. Пријавени се и 14 смртни...

Балкан 15.10.20 | 11:12

Во Хрватска дневно може да има и по 1.000 новозаразени, предупреди министерот за здравство

Откако вчера беа регистрирани рекордни 748 новозаразени со Ковид-19 во Хрватска, хрватскиот министер за здравство, Вили Берош, ја опиша состојбата со корона вирусот во...

Македонија 15.10.20 | 09:29

Групата од 30-39 години најзастапена во рекордните дневни бројки на новозаразени од Ковид-19

Бројот на новозаразени од Ковид-19, продолжува назадржливо да расте. Освен што во последната дневна статистика што ја објави Министерството за здравство се регистрирани...

Здравје 14.10.20 | 12:10

Русија со нов дневен рекорд на новозаразени

Бројот на инфекции регистрирани со Ковид-19 на дневно ниво достигна нов рекорд во Русија во средата, со пријавени 14.231 нови случаи. Вкупниот број на заразени со вирусот...

Македонија 08.10.20 | 08:46

По рекордните новозаболени бројот на активни случаи на Ковид-19 се искачи на 2.892, најмногу се во Скопје – 1.166

По рекордните во Македонија 317 случаи со Ковид-19 од 1.990 тестирања, забележани во минатото деноноќие вкупниот број Ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на...

Македонија 07.10.20 | 22:05

Д-р Пановски: Денешниот рекорд брзо ќе биде соборен, бројките може да одат и над 1.000 случаи дневно

Доктор Никола Пановски вечерва за Канал 5 напомена дека воопшто не би требало да не чуди ако бројките на новозаразени се искачат и над 1.000 случаи на дневно ниво. Тој додаде...

Македонија 07.10.20 | 20:57

Чулев: Денес го нема Наќе Чулев и го нема ВМРО-ДПМНЕ во техничката Влада, сега кој е виновен?!

Денес го нема Наќе Чулев и го нема ВМРО-ДПМНЕ во техничката Влада, но бројката на позитивни и умрени од корона вирусот драматично расте. И не само за играње оро и отворено...

Калеидоскоп 24.08.20 | 11:49

Бројките што на лото ги играл 50 години на Австралијанец му донеле џекпот од 700.000 долари

Жител на градот Ред Хил во Квинсленд, Австралија, добил џекпот благодарение на комбинацијата што неговото семејство ја уплаќа повеќе од 50 години. Џекпотот е во вредност...

Здравје 20.07.20 | 09:59

Филипче: Бројката од саботата на ново дијагностицирани на ковид-19 е поради кластер во Штипска конфекција

Во вчерашното гостување во вестите на Канал 5 телевизија, министерот за здравство Венко Филипче објасни дека бројката од саботата, исто како и некои претходни варијации...