Ознака: британски сој
Свет 16.02.21 | 19:25

Русија: Нашите вакцини обезбедуваат заштита и против британскиот сој коронавирус

Две вакцини одобрени во Русија обезбедуваат заштита од заразниот сој коронавирус откриен во Велика Британија, соопштија денеска руските власти. Компаративна студија...

Здравје 10.02.21 | 17:45

Во Велес регистрирани две лица заразени од британскиот сој на коронавирус

Во Велес регистрирани се две лица заразени од британскиот сој на коронавирус. Станува збир за маж и жена, и двајцата од Велес, кои се хоспитализирани на Инфективното...

Македонија 09.02.21 | 12:16

Засега нема построги мерки, иако британскиот сој е откриен и во Македонија

Засега нема индикација дека треба да има заострување на мерките. И понатаму се прават интензивни анализи на типот на вирусот, детектирана е таа варијатна на британскиот...

Здравје 08.02.21 | 23:20

Заразените од Клиниката за нефрологија го немаат британскиот сој на коронавирусот

Анализите на МАНУ не утврдија присуство на британскиот сој на вирусот кај вработените на Клиниката за нефрологија каде за краток временски период беа заразени повеќе...

Свет 02.02.21 | 13:49

20 отсто од инфекциите во Париз се со британскиот вид на коронавирус

Позаразниот вид на коронавирус, кој е првпат откриен во Велика Британија, сега сочинува 20 отсто од инфекциите во поширокиот регион на Париз, изјави денеска шефот на...

Македонија 31.01.21 | 23:52

Д-р Пановски: Со британскиот сој на коронавиус 10 болни од ковид-19 ќе заразат 15, да се почитуваат мерките

Постојат научни докази кои потврдуваат дека пренесувањето на британскиот сој на ковид-19 се шири многу побрзо, посочува микробиологот Никола Пановски во изјава за „Алсат“...

Здравје 30.01.21 | 15:19

Охриѓанецот кој почина од британскиот сој на коронавирус имал прекумерна тежина

Лице на возраст од 46 години од Охрид е првата жртва на британскиот вид на корона вирус. Министерот за здравство Венко Филипче ја потврди веста за „Фокус”. Тој за медиумот...

Здравје 30.01.21 | 08:49

Ова се клучните симптоми на британскиот сој според кој се разликува од оригиналниот

Постојат суптилни разлики помеѓу симптомите на новиот сој на коронавирусот (британскиот) и оригиналната верзија на коронавирусот. Според најновите податоци, симптомите...

Балкан 29.01.21 | 22:43

Во 17 турски градови регистриран британскиот вид на коронавирус

Британскиот вид на коронавирус е откриен во 17 градови на Турција, соопшти Министерството за здравство. Мутираниот вирус е еден од факторите за пораст на бројот на заболени...

Здравје 29.01.21 | 22:11

Британскиот сој на ковид-19 ја зема првата жртва во Македонија

Два нови случаи на британскиот сој на вирусот се откриени во Македонија, објави д-р Горан Кунгуловски од Лабораторијата за генетика и персонализирана медицина при Клиниката...

Македонија 28.01.21 | 18:35

Д-р Даниловски: Голема е веројатноста дека има повеќе случаи на британскиот сој кај нас

Веројатноста да има и повеќе случаи на британскиот сој е голема. Прашање е како тој го стекнал вирусот тука кај нас дома, изјави доктор Даниловски во интервју за Сител. Доктор...

Македонија 28.01.21 | 12:25

Д-р Кунгуловски: Британскиот сој за неколку месеци ќе стане доминантен во Македонија

Британскиот сој за неколку месеци ќе стане доминантен во Македонија, како што што станува и во многу земји во Европа, изјави денеска д-р Горан Кунгуловски, биоинженер...