Ознака: британски разузнавачи
Свет 24.06.22 | 16:00

Британски разузнавачи: Заробен пилот на „Вагнер“ чиј авион бил соборен од украинските сили

Британското министерство за одбрана, споделувајќи го најновиот разузнавачки извештај за состојбата на фронтот во Украина, соопшти дека украинските сили заробиле пилот...

Свет 23.06.22 | 09:40

Британско разузнавање: Руските сили имаат напредок и го зголемуваат притисокот околу Лисичанск

Во најновиот извештај на британското министерство за одбрана за состојбата на фронтот во Украина, се наведува дека руските сили, напредувајќи кон јужните приоди кон...

Свет 21.06.22 | 10:30

Британско разузнавање: Украинците погодиле руски брод со ракети „Харпун“ добиени од Западот

Британската воена разузнавачка служба соопшти дека минатата недела украинските сили ја имале првата успешна употреба на противбродските ракети „Харпун“, донирани...

Свет 15.06.22 | 21:05

Британците тврдат дека на Русија и снема модерно оружје и затоа користи ракети од Студената војна кои се сериозен ризик за цивилите

Британското министерство за одбрана објави извештај во кој се наведува дека руските сили во Украина се потпираат на ракети од времето на Студената војна кои би можеле...

Свет 14.06.22 | 11:05

Британски извештај: Руските сили напредуваа во близина на Харков по неколку недели застој

Британското Министерство за одбрана објави нов извештај на своите разузнавачи за состојбата на фронтот во Украина. Во извештајот се наведува дека за првпат по неколку...

Свет 01.06.22 | 13:53

Британски разузнавачи: Руските сили напредуваат во Донбас

Британското министерство за одбрана, во својот најнов извештај за состојбата на боиштата во Украина, базиран врз разузнавачки податоци, соопшти дека борбите во Донбас...

Свет 06.05.22 | 15:16

Британски разузнавачи објаснуваат зошто Русите толку многу го напаѓаат „Азовстал“

Британските разузнавачи, во својот дневен извештај за ситуацијата во Украина наведуваат дека „засилената кампања за заземање на Азовстал и ставање крај на освојувањето...

Свет 23.04.22 | 13:21

Британски разузнавачи: Руските сили без голем напредок во последните 24 часа

Во најновиот извештај британската воена разузнавачка служба за состојбите на фронтот во Украина, се наведува дека руските сили не постигнале голем напредок во последните...

Свет 14.04.22 | 10:15

Британски разузнавачи: Краматорск и Констјантиновка ќе бидат главна цел на руските напади во следниот период

Британското министерство за одбрана објави нов извештај за состојбата во Украона, базиран врз разузнавачки податоци. Во извештајот се наведува дека руските сили продолжуваат...

Свет 12.04.22 | 09:17

Британски разузнавачи: Русија продолжува да пренасочува трупи во источна Украина, се очекуваат интензивни борби

Британското министерство за одбрана, во редовниот дневен извештај најавува дека борбите во источна Украина ќе се интензивираат во следните две до три недели. Во извештајот...

Свет 11.04.22 | 13:58

Британски разузнавачи: Украинскиот отпор во Донабс резултира со уништување на руски тенкови, возила и артилериска опрема

Британското министерство за одбрана објави нов извештај за состојбата во Украина базиран на разузнавачки информации. Руското гранатирање продолжи во регионите Доњецк...

Свет 09.04.22 | 20:49

Британско разузнавање: Руските сили се концентрирани на Донбас, Мариупол и Николаев, континуирано се испалуваат крстосувачки ракети

Во новиот извештај на британското Министерство за одбрана, базиран на разузнавачки податоци, се наведува дека руските операции се уште се фокусирани на регионите Донбас,...

Свет 08.04.22 | 11:53

Британско разузнавање: Повлечените руски сили ќе се вратат за недела дена

Во својот последен извештај, британската воена разузнавачка служба тврди дека на руските сили, кои беа целосно повлечени од северна Украина, ќе им треба најмалку една...

Свет 30.03.22 | 09:22

Британски разузнавачи: Русите се приморани да се враќаат во Русија и Белорусија за да се регрупираат

Министерството за одбрана на Велика Британија, повикувајќи се на разузнавачки информации, го објави најновиот извештај за состојбата во Украина. Во извештајот се тврди...

Свет 06.03.22 | 11:39

Британските воени разузнавачи тврдат дека Русија гаѓа населени области во Украина

Британската воена разузнавачка служба денеска соопшти дека руските сили гаѓаат населени области во Украина, но дека силниот отпор го забавува напредокот на Русија,...