Ознака: британски парламент
Свет 04.11.19 | 23:14

Линдзи Хојл е новиот претседател на британскиот парламент

Линдзи Хојл е избран за нов претседател на британскиот парламент. Тој вети дека дискусиите во врска со излегувањето на Велика Британија од Европската Унија ќе се водат...

Свет 30.10.19 | 11:56

12 декември, датум за предвермени избори во Британија

Британскиот парламент го поддржа планот на премиерот Борис Џонсон, на 12 декември да се одржат предвремени парламентарни избори. Пратениците од Долниот дом на британскиот...

Свет 28.10.19 | 10:18

Британскиот парламент денеска одлучува дали ќе има вонредни избори

Британскиот парламент денеска треба да се изјасни по предлогот на премиерот Борис Џонсон за распишување на предвремени парламентарни избори. Непосредно пред гласањето...

Свет 23.10.19 | 08:08

Британските пратеници одбија да го донесат законот за Брегзит во краток рок

Британските законодавци го одобрија предлог-законот на премиерот Борис Џонсон за Брегзит, но одбија да биде усвоен во рок од три дена во Долниот дом на Парламентот....

Свет 25.09.19 | 21:28

Британскиот државен обвинител порача дека парламентот е мртов

Британскиот главен државен обвинтил од владата на премиерот Борис Џонсон во средата рече дека „парламентот е мртов“, откако пратениците се вратија во ова тело по одлуката...

Свет 10.09.19 | 09:01

Британскиот Парламент суспендиран на пет недели

Парламентот на Велика Британија е суспендиран рано утрово за пет недели, до 14 октомври – само две недели пред закажаниот датум за Брегзит, на 31 октомври. Пратениците...

Свет 03.09.19 | 21:53

Џонсон го загуби мнозинството во парламентот, eден пратеник му „побегнал“ во опозицијата

Конзервативниот британски пратеник, Филип Ли, преминал во редовите на опозициските либералдемократи пред пресметката во парламентот меѓу конзервативната влада на...

Свет 04.04.19 | 18:50

Прокисна кровот на британскиот Парламент, седницата прекината

Британскиот Парламент поради прокиснување на зградата и капење вода во салата за дебата, порано ја заврши денешната седница за даночна политика. Водата која капела...

Свет 26.03.19 | 09:38

Британскиот Парламент ја презеде контролата над Брегзит

Британските пратеници гласаа за да ја преземат контролата од Владаа над дневниот ред во Парламентот, со цел утре да можат да одржат низа гласања за алтернативните опции...