Ознака: британска мутација
Свет 10.04.21 | 08:01

Вакцината „Спутник“ најдобро ја спречува британската мутација, но ефикасноста и опаѓа кај јужноафриканскиот вид на корона

Водечкиот научник од рускиот институт „Гамалеја“, што ја разви вакцината, „Спутник“, Александар Гинтсбург, изјави дека таа вакцина е помалку ефикасна против јужноафриканската...

Македонија 05.04.21 | 22:34

Д-р Стевановиќ: Вирусот развива потешка клиничка слика за пократко време, капацитетите на Инфективна се во целост исполнети

Директорката на Инфективната клиника во Скопје, Милена Стевановиќ при гостување на телевизија „Телма“ изјави дека потешката клиничка слика која ја развива британската...

Македонија 26.03.21 | 20:24

Прво на белите дробови, па зафаќа глава, срце, црн дроб, бубрези: Британскaтa мутација прави тешка клиничка слика за нецели три дена, вели Караџовски

Претседателот на Комисијата за заразни болести, Жарко Караџовски, на гостување во телевизија Канал 5 изјави дека разликата меѓу овој пик на вирусот со претходните бранови...

Свет 19.03.21 | 08:40

Британската мутација во Германија го потисна првичниот вид на корона вирусот

Британската мутација на корона вирусотстанала доминантна во Германија, каде што во речиси три четвртини од случаите на Ковид-19 е причина за болеста. Институтот „Роберт...

Здравје 16.03.21 | 10:30

Истражување: Кои се симптомите на британската мутација и зошто е опасна за децата и младите

Симптомите на позаразнaтa, „британскa“ мутација на корона вирус, се нешто поразлични од претходно доминантната варијанта, покажува студијата на Националното биро за...

Македонија 13.03.21 | 13:23

Во Прилеп има се поголем број млади заразени со британската мутација на корона вирусот

Во прилеп има се полоша состојба со корона вирусот, и особено со британската мутација. Од средината на минатиот месец има значителен пораст на новозаболени, а од ЦЈЗ...

Здравје 10.03.21 | 14:36

Британската мутација на корона вирусот предизвикува за 30% поголема смртност

Компаративните научни анализи потврдуваат дека е смртноста кај лицата заразени со британската мутација на корона вирусот е поголема во однос кај оние коишто се заболени...

Свет 17.02.21 | 09:15

Британската мутација на корона вирусот раширена во 94 држави

Високозаразната мутација на Ковид-19, што првпат се појави во Велика Британија во септември, минатата недела е откриена во уште осум земји, со што вкупниот број на држави...

Здравје 15.02.21 | 15:52

Британски научници: Новата мутација е посмртоносна од обичниот корона вирус

Научници кои ја советуваат британската Влада велат дека новата мутација на корона вирусот, откриена во Велика Британија, многу веројатно е посмртоносен од оригиналниот. Научниците...

Здравје 11.02.21 | 23:14

Филипче: 20 отсто од дијагностицираните изминатите денови имаат британска мутација на Ковид-19

Околу 30 000 граѓани ја пополниле апликацијата на веб-страницата „Vakcinacija.mk“ за искажување заинтересираност за вакцинација против Ковид-19. Ова вечерва во емисијата „Клик...

Балкан 09.02.21 | 16:08

Британската мутација стигна во Сараево: Откриена кај асимптоматски странски турист

Во изминатите неколку денови во Сараево е откриена британскaтa мутација на корона вирусот. Како што наведуваат локалните медиуми, мутацијата е откриена кај странски...

Свет 08.02.21 | 17:27

Вакцинирани штитеници на Дом за стари во Германија се заразиле со британската мутација на корона вирусот

Штитеници во домот за стари лица Санкт Мариен во германскиот град Белм се заразиле со британската мутација на корона вирусот, иако претходно ја добиле и втората доза...