Ознака: Британци
Свет 28.06.21 | 10:07

Германија сака да им забрани влез на Британците во ЕУ, без разлика дали се вакцинирани или не

Германија ќе се обиде да им забрани влез на британските патници во Европската унија, без разлика дали ја примиле вакцината против Ковид-19, пренесува денеска „Тајмс“. Германската...

Здравје 21.06.21 | 15:19

Стотици британски деца никогаш не јаделе јаболко во животот

Стотици британски деца никогаш не јаделе јаболко во животот, или четвртина од анкетираните, а петтина никогаш не слушнале за банана. Во британската студија, во која...

Здравје 12.05.21 | 21:47

Британците се огласија: Нема докази дека алкохолот влијае врз ефикасноста на вакцината

Нема докази дека алкохолот по вакцинирањето против ковид влијае на ефикасноста на вакцината, објави Британската агенција за регулирање на лекови (MHRA), која реагираше...

Свет 12.01.21 | 23:59

Британци предизвикале ново жариште на корона во австриски ски центар

Алпската провинција Тирол, каде досега беше најлошото жариште со ски-центарот Ишгл, објави дека е регистрирано жариште на нов, дури и позаразен вид на вирусот во градот...

Свет 27.12.20 | 22:32

Масовно бегство на стотици Британци од карантин во швајцарски ски-центар

Стотици британски туристи кои требаше да бидат во карантин поради неодамна откриената мутација на коронавирусот исчезнаа од швајцарскиот ски- центар Вербиер, кој важи...

Свет 12.05.20 | 13:32

Британците нема да можат да одат на одмор никаде оваа година

Британците веројатно нема да можат да патуваат во странство на годишен одмор ова лето поради пандемијата на коронавирус, изјави министерот за здравство, Мет Хeнкок. На...

Економија 01.10.19 | 17:37

Британска компанија сака да ги истражи потенцијалите на водните ресурси во Македонија

Британската компанија „Егзагеника рисрч“ има интерес да спроведе истражување за потенцијалите на водните ресурси во Македонија и за можностите за нивно комерцијално...