Ознака: бремени жени
Здравје 16.09.21 | 12:28

Досега 31 здравствен работник ја загуби битката со ковид-19, починале и седум бремени жени и петмина кои имале реиинфекција, покажа извештајот на ИЈЗ

Од почетокот на пандемијата со ковид-19 до 12 септември во Македонија се регистирани 6.277 смртни случаи. Од нив 31 здравствен работник ја загуби битката со ковид-19, починале...

Здравје 24.06.21 | 09:40

Ранливите групи, бремените и над 60 години да се ослободат од работа

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавачите, негователите и воспитувачите во градинките, вработените во Центрите за социјална работа, во...

Здравје 23.06.21 | 14:15

Од работа да се ослободат бремените жени и лицата над 60 години, утре и задутре портокалова фаза

Во текот на следните два дена (четврток и петок), целата територија на државата ќе биде зафатена со температури од портокалова (алертна) фаза, предупредува Министерството...

Здравје 22.06.21 | 09:23

Со вакцинација на трудниците, ќе бидат заштитени и новороденчињата, сметаат од Истражувачкиот центар за епидемиологија

Вакцинацијата на бремени жени против коронавирусот ќе започне следната недела во Русија, а вакцината ќе ги заштити и новороденчињата затоа што детето ќе прима антитела...

Здравје 19.02.21 | 11:43

„Фајзер“ и „Бионтек“ започнаа со тестирање на вакцината против Ковид-19 врз бремени жени

Компаниите „Фајзер“ и „Бионтек“ започнаа меѓународна студија со 4.000 учеснички за да се оцени безбедноста и ефикасноста на вакцината против Ковид-19 кај здрави бремени...

Здравје 01.02.21 | 09:45

Бремените жени плаќаат за прегледи, Фондот за здравствено ги повикува да пријават

Подобар пристап на бремените жени до гинеколошките услуги и суштинска примена на законите бара Здружението Национален Ромски Центар (НРЦ) од Куманово. Во нивната анализа...

Македонија 24.12.20 | 11:52

Владата ги ослободи бремените жени од работа со физичко присуство до крајот на пандемијата

Бремените жени се ослободуваат од работа и работни обврски со физичко присуство на работното место, до завршување на пандемијата со КОВИД-19, прогласена од Светската...

Македонија 28.10.20 | 10:22

Да спасиме живот, ја имаме таа можност: Мицкоски апелира бремените жени да се ослободат од работа

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски преку статус на Фејсбук ги повика Владата и министерот за здравство Венко Филипче да ги ослободат од работа бремените...

Македонија 11.09.20 | 16:44

Владата некоординрана: Филипче вели мајките на породилно остануваат дома до крај на годината, Шахпаска ќе ги враќа на работа

Владата како што изгледа е во паника и не знае како да се справи со здравствената и економска криза предизвикана од коронавирусот. Или владата едно најавува, друго одлучува,...

Здравје 14.05.20 | 10:33

Нови препораки за здравствените работници за постапување со бремени пациентки за време на пандемијата со Ковид-19

Министерството за здравство, во соработка со УНФПА и ХЕРА изготви препораки и брошура на македонски и на албански јазик за антенатална и интерпартална грижа, во услови...