Ознака: Брегзит
Свет 01.02.20 | 08:30

Готово е: Од полноќ Велика Британија веќе не е во Европската унија

Велика Британија ја напушти Европската унија – 47 години откако стана членка и 1.317 денови по референдумот. Знамиња на таа држава веќе нема на европските институции. Here...

Свет 31.01.20 | 21:31

Британското знаме симнато од пред европските институции

Неколку часови пред Брегзит, знамињата на Велика Британија, што беа покрај знамињата на ЕУ и другите земји-членки, беа отстранети од европските институции во Брисел...

Свет 31.01.20 | 17:38

Британија на полноќ излегува од ЕУ

Велика Британија на полноќ си заминува од Европската унија. Тие и понатаму ќе продолжат да ги почитуваат правилата на Унијата и да уплаќаат пари во буџетот, а двете...

Свет 31.01.20 | 12:15

Фон дер Лајен: Приоритетите на ЕУ не се менуваат поради Брегзит

Претседателите на трите главни институции на ЕУ утрово порачаа дека жалат што Обединетото Кралство одлучи да ја напушти Унијата, но нагласија дека нивна должност е...

Свет 31.01.20 | 10:13

Џонсон: Ова не е крај, туку почеток

Кога часовникот ќе отчука полноќ по средноевропско време, Велика Британија после 47 години ќе ја напушти Европската унија, а премиерот Борис Џонсон ќе ја пречека „зората...

Свет 30.01.20 | 17:08

ЕУ го одобри Брегзит, Британија од утре истапува од членство

По Европскиот Парламент вчера, попладнево Советот на ЕУ го одобри договорот за истапување на Обединетото Кралство од ЕУ. Земјата од утре на полноќ нема повеќе да биде...

Свет 29.01.20 | 20:24

Европскиот парламент гласаше: Британија излегува од ЕУ

Европскиот парламент со 621 глас „за“, 49 против и 13 воздржани го поддржа Договорот за излез на Велика Британија од Европската Унија. Одобрувањето на Европскиот парламент...

Свет 29.01.20 | 16:31

Загубите во економијата на Велика Британија поради Брегзит може да достигнат 4,4 милијарди фунти

Загубите во економијата на Велика Британија поради неизвесноста околу излегувањето на земјата од ЕУ (Брегзит) може да достигнат 4,4 милијарди фунти (5,7 милијарди долари)...

Свет 24.01.20 | 10:16

ЕУ го потпиша договорот за Брегзит

Двајцата највисоки ЕУ претставници, претседателите на Европската комисија и на Европскиот совет, Урсула фон дер Лајен и Шарл Мишел, денеска го потпишаа договорот за...

Свет 23.01.20 | 17:11

Официјално: Кралицата го потпиша Брегзит, на 31 јануари излегуваат од ЕУ

Кралицата Елизабета Втора го потпиша предлог законот за излез на Велика Британија од ЕУ, кој е подготвен од Владата на премиерот Борис Џонсон, со што тој доби статус...

Свет 21.01.20 | 15:34

Државјаните на земјите членки на ЕУ не сакаат да ја напуштат Британија по Брегзит

Државјаните на земјите членки на Европската унија немаат намера да ја напуштат Велика Британија и да се вратат во своите земји по Брегзит, пишува Дојче веле. Станува...

Свет 17.01.20 | 15:36

Нема да има автоматска депортација на лица од ЕУ од Британија по брегзит

Велика Британија нема автоматски да ги депортира граѓаните на ЕУ кои не побарале право да останат во земјата по брегзит, изјави денеска координаторот за брегзит на...

Свет 10.01.20 | 09:30

Долниот дом го изгласа законот за Брегзит

Долниот дом на Британскиот парламент вечерва го усвои законот за Брегзит, со кој се дозволува излегување на земјата од европската унија до крајот на месецов. Законот...

Свет 09.01.20 | 20:57

Британските пратеници го одобрија договорот за Брегзит

Претставничкиот дом на Велика Британија го одобри договорот на премиерот Борис Џонсон за излегување на Велика Британија од Европската унија со 330 гласа „за“ и 231 „против“. Тој...

Калеидоскоп 09.01.20 | 10:22

„Граѓанска војна“ во британското кралско семејство: „Мегзит“ следува по Брегзит

Повлекувањето на принцот Хари и неговата сопруга Меган Маркл од кралските должности е главната вест денес во британскиот печат, во кој се вели дека кралицата Елизабета...

Свет 03.01.20 | 12:25

Џонсон ја изведува Велика Британија од ЕУ на 31 јануари

По исклучителниот политички пресврт, британскиот премиер Борис Џонсон е на прагот да ја изведе Велика Британија од Европската Унија со ентузијастичка поддршка на силното...

Свет 27.12.19 | 10:41

Европската Комисија загрижена за преговорите за Брегзит

Претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен изрази загриженост за изводливоста на преговорите за истапување на Обединетото Кралство од ЕУ до крајот...

Свет 27.12.19 | 10:32

Европската комисија загрижена за изводливоста на преговорите за Брегзит

Претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен изрази загриженост за изводливоста на преговорите за истапување на Обединетото Кралство од ЕУ до крајот...

Свет 23.12.19 | 13:03

Австријците побогати за 16 отсто благодарејќи на ЕУ

Дваесет и пет години по пристапувањето во ЕУ, Австрија, благодарејќи на членството во Ун ијата, е побогата за 16 отсто, покажува проценката на економскиот институт Вифо. Со...

Свет 20.12.19 | 19:45

Првата фаза од Законот за Брегзит лесно помина во Парламентот

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска доби одобрение за законот за Брегзит во Парламентот, прв чекор кон исполнување на неговото изборно ветување за напуштање на...