Ознака: Брегзит
Свет 27.12.19 | 10:41

Европската Комисија загрижена за преговорите за Брегзит

Претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен изрази загриженост за изводливоста на преговорите за истапување на Обединетото Кралство од ЕУ до крајот...

Свет 27.12.19 | 10:32

Европската комисија загрижена за изводливоста на преговорите за Брегзит

Претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен изрази загриженост за изводливоста на преговорите за истапување на Обединетото Кралство од ЕУ до крајот...

Свет 23.12.19 | 13:03

Австријците побогати за 16 отсто благодарејќи на ЕУ

Дваесет и пет години по пристапувањето во ЕУ, Австрија, благодарејќи на членството во Ун ијата, е побогата за 16 отсто, покажува проценката на економскиот институт Вифо. Со...

Свет 20.12.19 | 19:45

Првата фаза од Законот за Брегзит лесно помина во Парламентот

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска доби одобрение за законот за Брегзит во Парламентот, прв чекор кон исполнување на неговото изборно ветување за напуштање на...

Свет 20.12.19 | 09:06

Британската влада до 9 јануари ќе го ратификува договорот за Брегзит

Британската Влада планира до 9 јануари да го ратификува договорот за Брегзит во Долниот дом, изјави вчера претседателот на Долниот дом, Џејкоб Рис-Мог. Конзервативците...

Фудбал 13.12.19 | 21:05

Брегзит ќе направи најголеми проблеми во фудбалот и Формула 1

Најавеното излегување на Велика Британија од Европската унија, може да има негативен ефект и врз одредени спортови, најмногу врз фудбалот и особено Формула 1. Кога ќе...

Свет 13.12.19 | 10:45

Џонсон: Без „ако“ и „ама“ – Велика Британија ја напушта ЕУ

Велика Британија ќе ја напушти Европската унија до 31 јануари, истакна денеска британскиот премиер Борис Џонсон по убедливата победа на изборите. Ќе завршиме со Брегзит...

Свет 13.12.19 | 09:08

Борис Џонсон прогласи победа на конзервативците, отворен патот за Брегзит

Британскиот премиер, Борис Џонсон, прогласи победа на својата Конзервативна партија, која освои убедливо мнозинство на изборите што се одржаа вчера. Тој кажа дека неговата...

Свет 13.12.19 | 08:59

Џонсон: Ова е историска победа и мандат за спроведување на Брегзит

Британскиот премиер Борис Џонсон, по убделивата победа на неговата Конзервативна партија на вчерашните избори, порача дека неговите конзервативци „освоија силен...

Свет 12.12.19 | 09:29

Британците денеска избираат власт што ќе го спроведе Брегзит

Граѓаните на Велика Британија денеска по третпат во последните шест години гласаат на парламентарни избори, а и овој пат, покрај изборот на нова владејачка партија,...

Свет 05.12.19 | 17:14

Четворица британски европратеници ја напуштија Партијата Брегзит

Британската Партија Брегзит денеска соопшти дека четворица нејзини членови, кои се и пратеници во Европскиот парламент, ја напуштиле партијата за да ја поддржат владејачката...

Свет 29.11.19 | 13:52

Џонсон повеќе сака да се случи Брегзит, отколку да остане премиер

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека Велика Британија ќе ја напушти Европската унија најдоцна до 31 јануари, доколку неговата Конзервативна партија добие мнозинство...

Свет 23.11.19 | 18:26

Решени се да си заминат: Велика Британија не сака да предложи еврокомесар

Официјален Лондон не одговори на писмото на Европската комисија во кое беше повикан да го номинира својот кандидат за комесар во роkот до ноќеска на полноќ, потврди...

Свет 12.11.19 | 21:25

Сорос ги налути и Британците: Конзервативци побараа итна истрага за фондациите на милијардерот

Пратеници од британската Конзервативна партија побараа да се испита вмешаноста на американскиот мултимилијардер Џорџ Сорос во финансирање на кампања чија цел е да...

Свет 06.11.19 | 09:25

Јункер: Велика Британија ќе излезе од ЕУ до 31 јануари

Велика Британија ќе ја напушти Европската унија до 31 јануари следната година, изјави претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер. Тој за Би-Би-Си изјави дека...

Свет 31.10.19 | 15:24

Почнува предизборниот хаос во Британија: Корбин вети експресно решавање на Брегзит

Лидерот на опозициските лабуристи во Велика Британија, Џереми Корбин, го даде своето прво големо ветување на почетокот на предизборната кампања во кралството, објави...

Свет 30.10.19 | 20:13

Барние: Се уште постои ризик од хаотичен Брегзит

Преговарачот на Европската унија за Брегзит Мишел Барние изјави денеска дека се уште постои ризик од хаотично заминување на Велика Британија од европскиот блок без...

Свет 28.10.19 | 21:20

По одложувањето на Брегзитот, Британскиот парламент не одобри распишување предвремени избори

Британскиот Парламент вечерва го одби предлогот на премиерот Борис Џонсон на 12 декември да се одржат предвремени избори. Предлогот на Џонсон не го доби неопходното...

Свет 28.10.19 | 11:12

Флексибилно одложен рокот за Брегзит до 31 јануари 2020

Европската Унија го продолжи рокот за Брегзит до 31 јануари 2020 година, објави на својот твитер профил претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. Како што пренесе...

Свет 23.10.19 | 10:23

Париз подготвен за техничко одложување на Брегзит

Француската државна секретарка за европски прашања при Министерството за Европа и надворешни работи, Орели де Моншален изјави дека Париз е подготвен да одобри „техничко“...