Ознака: Брегзит
Свет 21.01.20 | 15:34

Државјаните на земјите членки на ЕУ не сакаат да ја напуштат Британија по Брегзит

Државјаните на земјите членки на Европската унија немаат намера да ја напуштат Велика Британија и да се вратат во своите земји по Брегзит, пишува Дојче веле. Станува...

Свет 17.01.20 | 15:36

Нема да има автоматска депортација на лица од ЕУ од Британија по брегзит

Велика Британија нема автоматски да ги депортира граѓаните на ЕУ кои не побарале право да останат во земјата по брегзит, изјави денеска координаторот за брегзит на...

Свет 10.01.20 | 09:30

Долниот дом го изгласа законот за Брегзит

Долниот дом на Британскиот парламент вечерва го усвои законот за Брегзит, со кој се дозволува излегување на земјата од европската унија до крајот на месецов. Законот...

Свет 09.01.20 | 20:57

Британските пратеници го одобрија договорот за Брегзит

Претставничкиот дом на Велика Британија го одобри договорот на премиерот Борис Џонсон за излегување на Велика Британија од Европската унија со 330 гласа „за“ и 231 „против“. Тој...

Калеидоскоп 09.01.20 | 10:22

„Граѓанска војна“ во британското кралско семејство: „Мегзит“ следува по Брегзит

Повлекувањето на принцот Хари и неговата сопруга Меган Маркл од кралските должности е главната вест денес во британскиот печат, во кој се вели дека кралицата Елизабета...

Свет 03.01.20 | 12:25

Џонсон ја изведува Велика Британија од ЕУ на 31 јануари

По исклучителниот политички пресврт, британскиот премиер Борис Џонсон е на прагот да ја изведе Велика Британија од Европската Унија со ентузијастичка поддршка на силното...

Свет 27.12.19 | 10:41

Европската Комисија загрижена за преговорите за Брегзит

Претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен изрази загриженост за изводливоста на преговорите за истапување на Обединетото Кралство од ЕУ до крајот...

Свет 27.12.19 | 10:32

Европската комисија загрижена за изводливоста на преговорите за Брегзит

Претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен изрази загриженост за изводливоста на преговорите за истапување на Обединетото Кралство од ЕУ до крајот...

Свет 23.12.19 | 13:03

Австријците побогати за 16 отсто благодарејќи на ЕУ

Дваесет и пет години по пристапувањето во ЕУ, Австрија, благодарејќи на членството во Ун ијата, е побогата за 16 отсто, покажува проценката на економскиот институт Вифо. Со...

Свет 20.12.19 | 19:45

Првата фаза од Законот за Брегзит лесно помина во Парламентот

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска доби одобрение за законот за Брегзит во Парламентот, прв чекор кон исполнување на неговото изборно ветување за напуштање на...

Свет 20.12.19 | 09:06

Британската влада до 9 јануари ќе го ратификува договорот за Брегзит

Британската Влада планира до 9 јануари да го ратификува договорот за Брегзит во Долниот дом, изјави вчера претседателот на Долниот дом, Џејкоб Рис-Мог. Конзервативците...

Фудбал 13.12.19 | 21:05

Брегзит ќе направи најголеми проблеми во фудбалот и Формула 1

Најавеното излегување на Велика Британија од Европската унија, може да има негативен ефект и врз одредени спортови, најмногу врз фудбалот и особено Формула 1. Кога ќе...

Свет 13.12.19 | 10:45

Џонсон: Без „ако“ и „ама“ – Велика Британија ја напушта ЕУ

Велика Британија ќе ја напушти Европската унија до 31 јануари, истакна денеска британскиот премиер Борис Џонсон по убедливата победа на изборите. Ќе завршиме со Брегзит...

Свет 13.12.19 | 09:08

Борис Џонсон прогласи победа на конзервативците, отворен патот за Брегзит

Британскиот премиер, Борис Џонсон, прогласи победа на својата Конзервативна партија, која освои убедливо мнозинство на изборите што се одржаа вчера. Тој кажа дека неговата...

Свет 13.12.19 | 08:59

Џонсон: Ова е историска победа и мандат за спроведување на Брегзит

Британскиот премиер Борис Џонсон, по убделивата победа на неговата Конзервативна партија на вчерашните избори, порача дека неговите конзервативци „освоија силен...

Свет 12.12.19 | 09:29

Британците денеска избираат власт што ќе го спроведе Брегзит

Граѓаните на Велика Британија денеска по третпат во последните шест години гласаат на парламентарни избори, а и овој пат, покрај изборот на нова владејачка партија,...

Свет 05.12.19 | 17:14

Четворица британски европратеници ја напуштија Партијата Брегзит

Британската Партија Брегзит денеска соопшти дека четворица нејзини членови, кои се и пратеници во Европскиот парламент, ја напуштиле партијата за да ја поддржат владејачката...

Свет 29.11.19 | 13:52

Џонсон повеќе сака да се случи Брегзит, отколку да остане премиер

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека Велика Британија ќе ја напушти Европската унија најдоцна до 31 јануари, доколку неговата Конзервативна партија добие мнозинство...

Свет 23.11.19 | 18:26

Решени се да си заминат: Велика Британија не сака да предложи еврокомесар

Официјален Лондон не одговори на писмото на Европската комисија во кое беше повикан да го номинира својот кандидат за комесар во роkот до ноќеска на полноќ, потврди...

Свет 12.11.19 | 21:25

Сорос ги налути и Британците: Конзервативци побараа итна истрага за фондациите на милијардерот

Пратеници од британската Конзервативна партија побараа да се испита вмешаноста на американскиот мултимилијардер Џорџ Сорос во финансирање на кампања чија цел е да...