Ознака: Брегзит
Свет 03.10.21 | 09:14

Џонсон: Време е за промени на подобро по Брегзит

Британскиот премиер Борис Џoнсон рече дека е одлучен да донесе „промени на подобро“ по Брегзит, и покрај кризата со снабдување што владее во Велика Британија откако...

Свет 01.10.21 | 08:58

Брегзит: Влез на Европејците во Обединетото кралство со задолжителен пасош

Од денеска личната карта веќе не важи за влез во Обединетото Кралство, која во иднина ќе бара од европските и швајцарските граѓани да ги покажат своите пасоши, што е...

Свет 01.10.21 | 08:31

Се штитиме од криминалци: Од денеска во Британија и Европејците само со пасош

Од денеска личната карта веќе не важи за влез во Обединетото Кралство, која во иднина ќе бара од европските и швајцарските граѓани да ги покажат своите пасоши, што е...

Свет 15.09.21 | 15:11

Барние: Ако не се промени имиграциската политика на ЕУ, ќе има и други земји што ќе ја напуштат Унијата

Поранешниот преговарач на ЕУ ​​за Брегзит, Мишел Барние, кој се кандидира за претседател на Франција, предупреди дека други земји-членки ќе го следат примерот на Велика...

Свет 22.07.21 | 13:46

Лондон ја предупредува ЕУ: Договорот за Брегзит нема да трае вечно

Британскиот министер за претпримништво, Кваси Квартенг, реагира дека Европската Унија е нефлексибилна во однос на новите преговори за делот на договорот за Брегзит...

Свет 10.06.21 | 08:16

ЕУ го предупреди Лондон да не презема еднострани мерки во Cеверна Ирска

Европската Унија ја предупреди британската Влада дека секоја „еднострана“ мерка за трговски аранжмани во Cеверна Ирска по Брегзит ќе биде проследена со „брза и цврста“...

Свет 01.01.21 | 22:43

Шкотска не се сложува со Лондон: Премиерката објави-Шкотска наскоро се враќа во ЕУ, оставете ги светлата запалени

Ова е неверојатен момент за оваа земја. Имаме своја слобода, и треба максимално да ја искористиме. Ова се зборовите на британскиот премиер Борис Џонсон во својата новогодишна...

Свет 31.12.20 | 23:37

За 80 минути Британија излегува од ЕУ, а таткото на Борис Џонсон аплицира за француско државјанство

Таткото на британскиот премиер Борис Џонсон денеска изјави дека е во процес на аплицирање за француско државјанство за да ги одржи своите врски со Европската унија...

Свет 14.12.20 | 10:14

Британија и ЕУ се уште не се близу до постигнување пост-брегзит трговски договор, хаос почна на границите

Британија и ЕУ се уште не се близу до постигнување пост-брегзит трговски договор, но премиерот Борис Џонсон нема намера да се откаже од преговорите, изјави британскиот...

Свет 10.12.20 | 13:48

Брегзит на Франција и донесе речиси 5000 работни места во финансискиот сектор

Поради Брегзит, од Лондон во Париз се пренесени 4.735 работни места во финансискиот сектор, објави француската лоби група Париз Еуроплас. Париз Еуроплас објави дека претежно...

Свет 10.12.20 | 10:42

Од 1 јануари забранет влез во ЕУ за Британците

На британските туристи ќе им биде забранет влез во Европската унија поради сегашните рестриктивни мерки воведени со цел спречување на ширењето на коронавирусот. Европската...

Свет 10.12.20 | 09:58

Лидерите на ЕУ денес и утре на средба за буџетот, Брегзит сè уште во ќорсокак

Шефовите на држави и влади на ЕУ денес и утре ќе се сретнат во Брисел физички за редовниот декемвриски самит, главна тема, и најитна, на дневен ред е договорот за седумгодишниот...

Свет 04.12.20 | 21:59

Франција може да стави вето на договорот по Брегзит

Францускиот министер за европски прашања, Клемен Бон, предупреди дека Велика Британија мора да се придржува на секој договор околу Брегзит, зашто во спротивно, официјален...

Свет 03.12.20 | 10:42

Наскоро можен договор за Брегзит

Ирскиот министер за надворешни работи, Сајмон Ковени денеска изрази уверување дека во наредните денови има големи шанси да се склучи трговски договор меѓу Велика Британија...

Свет 16.10.20 | 15:02

Џонсон: ЕУ мора да направи суштински промени во преговорите за Брегзит

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон денеска изјави дека ќе побара Брегзит без договор, доколку не дојде до фундаментална промена во пристапот од страна на Европската...

Свет 14.10.20 | 08:46

Не е постигнат успех во преговорите за трговски договор меѓу Велика Британија и ЕУ по Брегзит

Евролидерите ќе објават дека не е постигнат успех во преговорите за трговски договор меѓу Велика Британија и Европската унија по брегзит, јави Блумберг. Блумберг го...

Свет 16.09.20 | 12:41

Фон дер Лајен: Договорот за Брегзит не може да се промени

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, во средата инсистираше на тоа дека Договорот за повлекување на Брегзит потпишан меѓу Брисел и Лондон не...

Свет 10.09.20 | 16:48

Европската комисија загриженa од планот на Џонсон да го прекрши договорот за Брегзит

Европската комисија ја повтори големата загриженост во врска со планот на британскиот премиер Борис Џонсон неговата земја да го прекрши договорот за Брегзит, односно...

Свет 10.09.20 | 10:31

Итна средба во Лондон за договорот за Брегзит

Потпретседателот на Европската комисија, Марош Шефчовиќ денеска ќе отпатува во Лондон на итни разговори за навестувањата за објавување британски закон што ќе дозволи...

Свет 06.08.20 | 11:23

Поради Брегзит Британците масовно се населуваат во ЕУ

Истражување спроведено од Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) и Евростат покажува дека по одлуката за Брегзит граѓани на Велика Британија во голем...