Ознака: Брдо кај Крањ
Македонија 06.10.21 | 11:07

Заев од Брдо-Крањ: Ако декларациите на ЕУ не се преточат во дела ќе биде направена непоправлива штета врз големата европска идеја

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска ги започна активностите утврдени во агендата од неговата работна посета на Словенија,...

Балкан 05.10.21 | 18:25

Мицотакис: Време е ЕУ да преземе јасни обврски во однос на Западниот Балкан

Осумнаесет години по Самитот во Солун, кој првпат ја отвори вратата за интеграција на земјите од Западен Балкан во ЕУ, сега е време да преземе јасни обврски во однос...

Балкан 17.05.21 | 17:50

Средба на Пендаровски со Пахор и Милановиќ

Шефовите на држави од регионот преку заедничка Декларација ја повикаа ЕУ да го забрза процесот на проширување. Денеска во Брдо кај Крањ се одржува 10-иот јубилеен Самит...

Македонија 17.05.21 | 17:41

Пендаровски: Проширувањето на ЕУ мора да продолжи, историските прашања немаат ништо заедничко со процесот на европската интеграција

Честитајќи го јубилејниот, 10-ти состанок на иницијативата, претседателот Пендаровски истакна дека и оваа средба ја потврди стратешката задача, а тоа е целосна интеграција...

Балкан 17.05.21 | 17:31

Милановиќ: Ова што една земја-членка на ЕУ и го прави на Македонија и јас го нарекувам „влегување во туѓо“, односно влегување во интимниот простор

Македонија се наоѓа во една невозможна позиција во процесот на евроинтеграциите. Се работи за условите кои им се поставени во една, релативно зрела фаза на преговорите...