Ознака: бразилски сој
Македонија 12.07.21 | 12:54

Во Тетово детектиран бразилскиот сој

Министерот за здравство Венко Филипче денеска рече дека наместо на рестрикции, ставаат акцент на вакцинацијата како еден механизам за да се зголеми колективниот имунитет...

Балкан 11.06.21 | 16:56

Во Грција потврден случај на бразилската мутација на Ковид-19

Прв случај на бразилската мутација P.1.2 (VOC-21JAN-02) потврдена е во Грција, а според грчките медиуми случајот е регистриран кај маж во Атина, јави дописничката на МИА од Атина. Засега...

Здравје 15.04.21 | 10:05

Истражување: Бразилскиот сој на коронавирусот може да стане поопасен

Бразилскиот P1 сој на коронавирусот, кој се смета за одговорен за растот на смртните исходи мутира на начин кој ќе му овозможи полесно да ги избегнува антителата, покажува...

Свет 12.04.21 | 09:23

Најопасната мутација стигна до Европа: Бразилскиот сој П1 е далеку позаразен и од него умираат и по 4.000 лица дневно

Бразилскиот сој на коронавирусот стигна во Европа. Првите случаи се регистрирани во Белгија и во Шведска, а здравствените власти се загрижени дека за брзо ќе се прошири...

Здравје 02.03.21 | 23:27

Бразилскиот сој инфицира луѓе со прележан ковид-19

Откриениот бразилски сој на ковид-19 може да предизвика реинфекција кај 61отсто од луѓето кои веќе имале коронавирус, покажува новата студија објавена од Империјал колеџ...

Свет 01.03.21 | 09:35

Бразилскиот сој откриен во Велика Британија

Здравствените власти во Англија предупредија во неделата дека во земјата е потврдено присуството на новиот сој на коронавирусот кој првпат беше идентификуван кон...

Балкан 18.02.21 | 11:08

Во Хрватска откриен бразилскиот вид коронавирус

Научниот тим на Лабораторијата за напредна геномика на Институтот „Руѓер Бошковиќ“ идентификуваше присуство на мутација на бразилскиот вид на коронавирус во Хрватска. Од...